Tiesa.com   |   bbc.com   |   2017-04-01

Britus įsiutino viena ES sąlyga

  
Britus įsiutino viena ES sąlyga
© Wikipedia nuotr.
Gibraltaras – teritorija, dėl kurios JK ir Ispanijos nesutarimai trunka jau gana ilgai.
JK ir Ispanijai neradus sutarimo dėl Gibraltaro, britai galės tik pasvajoti apie jiems naudingus santykius su bendrijos valstybėmis ateityje.

Panašu, kad Jungtinė Karalystė artėjančiose derybose dėl „Brexit“ bus priversta dar kartą peržvelgti istoriškai svarbų klausimą dėl vienos savo užjūrio teritorijos.

Kaip „Tiesa“ jau skelbė, penktadienį Europos Sąjungos taryba paskelbė „Brexit“ derybų gaires, numatančias, kad britai negalės paraleliai derėtis dėl atsiskyrimo tvarkos ir naujų sutarčių – pirmiausiai teks susitarti dėl skyrybų, o tik tada planuoti ateitį.
ES nurodė, jog dėrėtis, pavyzdžiui, dėl naujos prekybos sutarties bus galima tik tuo atveju, jeigu britai padarys pakankamą pažangą derantis dėl kertinių atsiskyrimo sąlygų.
 
O tos kertinės sąlygos – labai svarbios, tokios kaip, pavyzdžiui, tai britų įmokos į ES biudžetą ir iš jo finansuojami JK projektai. Tačiau ne tai labiausiai erzina iš sąjungos besitraukiančius britus.
 
Didžiausią šurmulį sukėlė ES sąlyga, reikalaujanti Jungtinės Karalystės ir Ispanijos susitarimas dėl Gibraltaro – britų užjūrio teritorijos, kurią supa Ispanija. Šios šalys dėl Gibraltaro bendro sutarimo neturi seniai, jis nuo 1830 metų oficialiai yra britų kolonija, o ispanai norėtų vienodų teisių į šią teritoriją.
 
Tačiau 30 tūkst. Gibraltaro gyventojų, kurie turi Anglijos pilietybę, referendume beveik vieningai atmetė tokį ispanų pasiūlymą.
Atkakli Ispanija nenusileidžia ir siekia, kad susitarimas būtų pasiektas,jos interesus „Brexit“ derybose žada ginti ES. Tuo tarpu britai teigia, kad jų suverinitetas „Brexit“ kontekste negali būti net svarstomas ir kaltina Ispaniją pasinaudojus proga savo blogiems ketinimams įvykdyti.
 
„Šiuo klausimu esame nepermaldaujami, JK pozicija – tvirta kaip uola, sieksime užtikrinti paramą Gibraltarui“, – taip sureagavo į šią sąlygą JK užsienio reikalų ministras Boris’as Johnson’as.
 
Gibraltaro premjeras Fabian’as Picardo taip pat viešai pareiškė, kad ispanų siekiai šiai teritorijai nepriimtini.
 
Beveik visi (96 proc.) Gibraltaro gyventojai pernai birželį referendume dėl „Brexit“ balsavo už išlikimą ES.
ES vadovybė žada, kad JK ir Ispanijai per ateinančius dvejus metus neradus sutarimo dėl Gibraltaro, britai galės tik pasvajoti apie naują prekybos sutartį ir kitus šiai šaliai naudingus santykius su bendrijos valstybėmis.
 
  

Žymos: Ispanija, Jungtinė Karalystė, brexit, gibraltaras

Komentarai

Naujausi straipsniai