Valdas Pryšmantas   |   2017-05-16

Britams baldus parduodantys lietuviai į ateitį žvelgia optimistiškai

  
Britams baldus parduodantys lietuviai į ateitį žvelgia optimistiškai
© Asociacijos „Lietuvos mediena“ nuotr.
R. Beinarto manymu, abiejų šalių prekybininkų partnerystės „Brexit“ nesugriaus.
Prieš 15-20 metų dirbti su šia rinka pradėję mūsų verslininkai dabar ten jau yra giliai įleidę šaknis ir pasiekę visai kitą vystymosi lygmenį

Vertinant Jungtinės Karalystės ir Lietuvos prekybinius santykius matyti, kad tarp lietuvių eksporto į šią šalį vertę nemažą dalį užima medienos gaminiai. „Tiesa“ pasidomėjo, ar gerais rezultatais besidžiaugiančių eksportuotojų negąsdina „Brexit“.

Remiantis viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ pateikta Jungtinės Karalystės ir Lietuvos užsienio prekybos apžvalga, pastaruosius 5 metus lietuviškų baldų eksportas augo, o 2015 metais pasiekė 146 mln. eurų ir buvo antroje vietoje pagal eksporto į JK vertę.
Ar šioje prekyboje galimos permainos, kurių priežastis bus „Brexit“?
 
Kaip lietuviškų baldų pardavėjai reaguoja į JK pasitraukimą iš Europos Sąjungos, „Tiesa“ klausė savanoriškos medienos produkcijos gamintojų ir prekybininkų sąjungos, asociacijos „Lietuvos mediena“ direktoriaus Raimundo Beinarto.
 
„Nemanau, kad dėl britų atsiskyrimo gali įvykti griūtis, Lietuvos gamintojai turi nemažai ryšių su JK reziduojančiais prekybiniais partneriais, neretai jie ir yra labiau suinteresuoti išlaikyti tiekėją, šuo atveju – mus.
 
„Brexit“ tikrai nepadarys tokio efekto, kad nuo importo priklausomi vietiniai JK baldų pardavėjai bus priversti veiklą nutraukti ir ieškotis naujo užsiėmimo.
Netolimoje praeityje buvo atvejų – 1998 metų Rusijos krizė, 2008 metų pasaulinė krizė – kai gamintojai patyrė sunkumų, bet atsilaikė, taigi, tai tik dar vienas iššūkis, o sunkumai versle yra nuolatiniai palydovai.
 
Be to, sėkmingai dirbame su ne ES rinkomis, tad neabejoju, kad pasikeitus britų statusui būtų rastas geriausias variantas santykiui su jais“, – atsakė organizacijos vadovas.
 
Pasak direktoriaus, abipusis bendradarbiavimas užsimezgė ne tik tiekėjų ieškančių britų iniciatyva, JK kaip rinką tyrė ir patys lietuviai, jau prieš du dešimtmečius ar anksčiau lankydavę tenykštes baldų parodas ir savo pasiūlymais sudominę vietinius.
 
„Prieš 15-20 metų dirbti su šia rinka pradėję mūsų verslininkai dabar ten jau yra giliai įleidę šaknis ir pasiekę visai kitą vystymosi lygmenį.
Dar viena priežastis, dėl kurios ryšiai tarp Lietuvos ir JK verslo neturėtų staiga nutrūkti – tai ilgalaikės sutartys: baldų prekyba panaši į drabužių pardavimus, čia įtakos turi mados, sezoniškumas, tad partnerių tarpusavio įsipareigojimai yra ilgalaikiai, kuriami ateities planai, įdirbis – didžiulis“, – pasakojo R. Beinartas.
 
Specifikos darbui su šia rinka suteikia ir valiutų kurso svyravimai, kurie egzistavo nuolat ir ne visada yra naudingi lietuviams. „Brexit“ atveju – taip pat, kai atsiskaitoma nuvertėjusiu svaru sterlingu.
 
Dar neprasidėjus „Brexit“ deryboms atrodo, kad britai po dviejų metų neteks prieigos prie vieningosios bendrijos rinkos – tokią sąlygą europiečiai žada įgyvendinti tuo atveju, jeigu britai ir toliau laikysis savo plano ateityje apriboti migraciją.
 
Šiandien JK ir ES tvirtai laikosi tokių pozicijų, tad panašu, jog tarpusavio prekyboje po dviejų metų gali atsirasti papildomų barjerų, tokių kaip muitai ir pan.
 
Tačiau asociacijos vadovas nesitiki apribojimų, kurie tik apsunkins abiejų derybų pusių padėtį.
„Remdamasis savo patirtimi manau, kad tai, ką girdime dabar – tik žiedeliai, ateityje bus dar visko. Man žmogiškai įdomu, kas bus toliau ir niekas to nežino, aišku tik tai, jog ES ir JK ekonomiškai per daug tampriai susijusios, jeigu kraujuos viena, toks pat likimas ištiks ir kitą pusę, todėl vargu ar jos viena kitą plėšys.
 
Spėčiau, kad ateityje šių šalių santykiai nenutrūks, matysime kažką panašaus į ES ir Norvegijos prekybos susitarimą“, – kalbėjo R. Beinartas.
  

Žymos: brexit, Raimundas Beinartas, Lietuvos mediena

Komentarai

Naujausi straipsniai