Tiesa.com   |   theguardian.com   |   2018-10-26

„Brexit“ sprendimo kaina: kiek kainuoja pasakyti „ne“

  
„Brexit“ sprendimo kaina: kiek kainuoja pasakyti „ne“
© European Union nuotr.
JK vadovybės taktika „Brexit“ derybose veda prie to, kad šalis liks be susitarimo.
Vyriausybei prireiktų specialių priemonių stabilizuoti ekonomiką

Jungtinės Karalystės ekonomistai įvardijo sumą, kiek valstybei kainuotų „Brexit“ susitarus su Europos Sąjunga ir kiek šis žingsnis atsieitų išsiskyrus be susitarimo. Skirtumas – milžiniškas.

d ES ir JK šiuo metu jau yra susitarusios dėl 95 proc. pasitraukimo sutarties turinio, tačiau dėl likusių 5 proc. susitarti niekaip nepavyksta.
Todėl iškilo reali grėsmė šalims išsiskirti be susitarimo.
 
Nuo derybų baigties priklausys ir artimiausių 5 metų JK biudžeto formavimas.
 
Anot nacionalinio ekonominių ir socialinių tyrimų instituto ekspertų, ES ir JK po skyrybų išlaikius gana artimus ir draugiškus santykius per artimiausius metus pavyktų užkaišyti 20 milijardų svarų sterlingų skylę, kuri atsivers dėl padidėjusio NHS finansavimo.
 
Deryboms pasibaigus be susitarimo („no-deal“), valstybės vadovams teks rasti ne tik šią sumą, bet ir papildomus 30 mlrd. svarų sterlingų.
 
„Tokiu atveju vyriausybei prireiktų specialių priemonių stabilizuoti ekonomiką trumpuoju laikotarpiu“, – sakoma instituto ataskaitoje.
 
„No-deal“ scenarijus turėtų ir ilgalaikių pasekmių – teigiama, kad dešimtmetį po „Brexit“ JK ekonomikos našumas sumažėtų apie proc.
 
Britai iš ES turi išstoti kitų metų kovo 29 dieną, bet derybas dėl „skyrybų“ persekioja nesutarimai, ypač dėl būsimos sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos. Po „Brexit“ tai būtų vienintelė JK sausumos siena su ES, nes Airija priklauso blokui, o Šiaurės Airija yra JK dalis.
 
Po pasitraukimo iš ES iki 2021 metų JK dar galiotų pereinamasis laikotapis, kurio metu abiejų pusių santykiai būtų tokie patys, kaip ir dabar.
 
Briuselio valdininkai po praėjusią savaitę įvykusio ES viršūnių susitikimo pasiūlė šį terminą pratęsti, tačiau JK premjerė Theresa May tikina, kad tuo nebūtina pasinaudoti.
 
  

Žymos: Derybos, brexit, Theresa May, jk ekonomika, no deal

Komentarai

Naujausi straipsniai