Tiesa.com   |   BBC inf.   |   2017-06-19

„Brexit“: derybininkai stoja į kovą

  
„Brexit“: derybininkai stoja į kovą
© Max Pixel nuotr.
Istorinės derybos dėl britų atsiskyrimo nuo ES prasideda.
ES kelia sąlygą pirmiausiai susiderėti dėl išėjimo ir tik tuomet tartis dėl ateities abipusių santykių

Pirmadienį pradedamas skaičiuoti Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybų laikas: abi šalys per dvejus metus turės sutarti dėl sąlygų, pagal kurias pasuks skirtingais keliais.

Oficialia derybų pradžia laikomas JK vyriausybės paskirto specialaus „Brexit“ sekretoriaus David’o Davis’o ir ES vyriausiojo derybininko Michael’io Barnier’o susitikimas Briuselyje. Jo pradžia – 11 valanda JK laiku.
Abi pusės deryboms turės laiko iki 2019 metų kovo – šis terminas numatytas britams galutinai pasitraukti iš bendrijos.
 
Per šį laiką teks sutarti dėl tūkstančių teisės aktų galiojimo, tačiau svarbiausiais iššūkiais laikomos derybos dėl užsieniečių statuso JK ir britų – ES, dėl sąskaitos dydžio, kurią JK privalės apmokėti pasitraukdama, dėl pasienio kontrolės ES priklausančioje Airijoje ir JK sudėtyje esančioje Šiaurės Airijoje.
 
„Laukia ilgas kelias, tačiau mūsų kelionės tikslas aiškus – ypatinga partnerystė su ES. Susitarimas, kokio dar nebuvo istorijoje“, – sakė D. Davis’as.
 
ES kelia sąlygą pirmiausiai susiderėti dėl išėjimo ir tik tuomet tartis dėl ateities abipusių santykių, o britai norėtų derinti abi pozicijas iš karto.
Jau aišku, kad tikriausiai nepavyks išsaugoti tarpusavio prekybos sutarties, mat ją europiečiai pasirengę išlaikyti tik tuo atveju, jeigu britai neapribotų laisvo judėjimo, o šie tokios sąlygos nelinkę vykdyti bei pasirengę sumažinti emigracijos srautus ir susigrąžinti sienų kontrolę.
 
Didžiausias pajamas generuojančius JK verslus vienijančios organizacijos kreipėsi į vyriausybę su raginimu daryti viską, kad sutartis būtų išsaugota.
 
Tuo tarpu vyriausybės atstovas, valstybės iždo kancleris Philip’as Hammond’as suabejojo, ar ES derėsis nuoširdžiai siekdama geriausios išeities: BBC eteryje politikas pareiškė, jog bendrija gali specialiai pabloginti britų padėtį vien dėl to, kad parodytų kitiems ES nariams, kad pasitraukimas – blogas sprendimas.
 
  

Žymos: Jungtinė Karalystė, Europos Sąjunga, Derybos, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai