Rusnė Naujokaitytė, savaitraštis ATGIMIMAS   |   2012-03-29

Nevieninga Europa prieš diktatorių budelį

  
Nevieninga Europa prieš diktatorių budelį Du vaikinai (nuotraukoje stovi) buvo sušaudyti dėl sprogdinimų Minsko metro.

Minske šį mėnesį įvykdyta mirties bausmė dviem vyrams, apkaltintiems surengus teroro aktą Minsko metro, nors ES lyderiai ir kvietė A.Lukašenką atidėti egzekuciją. Rusija ir toliau remia “kolegas Baltarusijoje”, o ES šį kartą žada reaguoti “ypač griežtai”. Briuselio diplomatai žada kalti prie gėdos stulpo šalis, kurios oficialiai pasipriešins sankcijoms prieš Minsko režimą.

Europos Sąjungos lyderiai pasmerkė Baltarusijos mirties vykdymą dviem terorizmu apkaltintiems piliečiams teigdami, kad jiems nebuvo užtikrintas deramas teismo procesas, o Baltarusija išlieka vienintele Europos valstybe, kurioje įteisinta mirties bausmė. Tai jau antras Minsko diktatoriaus išpuolis prieš ES po kovo pradžioje įsiplieskusio diplomatinio skandalo, kai Aliaksandras Lukašenka išvarė Lenkijos ir ES atstovus iš Minsko. ES tada atsakė kontrsmūgiu – visi ES šalių ambasadoriai buvo atšaukti tartis į sostines, o praėjusią savaitę ES užsienio reikalų ir saugumo politikos įgaliotinė Catherine Ashton nurodė ambasadoriams grįžti.
Solidarumo su Baltarusija Informacijos biuro nariai mano, kad A.Lukašenka ištrenkė Europos ambasadorius ne tam, kad supykdytų Briuselį, bet sutvirtintų savo poziciją tarp Baltarusijos elito. Taip modeliuodamas krizę, jis kartu silpnina savo priešininkus. Tačiau po 2010 metų prezidento rinkimų yra įvykę svarbių pakitimų – Baltarusijos prezidentu pasitiki vos trečdalis baltarusių ir mažiau nei ketvirtis už jį balsuotų.
Jo ilgai statytas kortų namelis subyrėjo 2011 metais, kai infliacija šalyje pasiekė 209 proc.
 
Į kampą įstumtas diktatorius nebepaiso savo paties žmonių – daugeliui baltarusių netikint, kad nuteisti vyrai iš tiesų buvo teroristai, jis įsakė juos sušaudyti, vos tik paskelbęs, kad atmetė malonės prašymus. Nuteistųjų artimieji net nebegalėjo pasinaudoti konstitucine teise kreiptis pagalbos į tarptautines organizacijas, kai panaudotos visos teisinės gynybos galimybės šalyje. Europos spauda smerkia Baltarusijoje įvykdytą mirties bausmę ir apgailestauja, kad ES nesilaiko Minsko atžvilgiu bendros pozicijos.
 
ES nevieningai siekia sankcijų A.Lukašenkai
 
Britų verslo savaitraštis ECONOMIST rašo, kad akivaizdu, jog Europai reikia pakeisti požiūrį į Baltarusijos problemą. Ambasadorių atšaukimas iš Minsko gal ir sukėlė įspūdį, kad ES vieninga, tačiau nesugebėjimas visiems kartu susitarti, kokias sankcijas taikyti Baltarusijai, rodo visai kitokį vaizdą. Slovėnija blokavo ketinimą, kad prezidentui A.Lukašenkai artimas oligarchas Jurijus Čižas būtų įtrauktas į Baltarusijos asmenų, kuriems taikomos ES sankcijos, sąrašą. Manoma, kad Slovėnijos kompanija „Riko Group“ neseniai laimėjo pelningą statybos darbų konkursą kartu su kompanija „Triple“, kurios savininkas yra J.Čižas. Be abejo, tai galėjo būti visai kita šalis ir kitas verslininkas, tačiau svarbiausia kuriant bendrą užsienio politiką tokie prieštaravimai iškyla perdėm lengvai.
ES akivaizdžiai konfrontuoja su Baltarusija ir pagrasino šiurkštesnėmis ekonominėmis sankcijomis, tačiau ne visi pritaria, kad toks elgesys duos rezultatų. Pavyzdžiui, idėjų kalvė CASE „Belarus“ tiki, kad ekonominės sankcijos turėtų įtakos šalies ekonomikai trumpalaikėje perspektyvoje, tačiau ilgalaikėje pastūmėtų Baltarusiją dar labiau į Maskvos ir Muitų sąjungos glėbį.
 
A.Lukašenka padarė savo stulbinamą karjerą žaisdamas Europos korta prieš Rusiją ir norėtų toliau šiuo koziriu naudotis, kad nesibaigtų lengvi Rusijos pinigai. Padėtį būtų galima kiek pataisyti, jei būtų remiama ne tik šalies opozicija, bet ir kitos grupės. Pavyzdžiui, iškeltas pasiūlymas suteikti vizų lengvatas paprastiems žmonėms įvažiuoti į ES, kurie neturi pažįstamų, galinčių išsiųsti jiems kvietimus, tačiau tam prieštarauja dauguma ES politikų. Blogiausia, kad Baltarusijos valdžia grasina sumažinti užsienio ambasadų Minske personalo skaičių iki vienaženklių skaičių. Tai dar labiau komplikuotų vizų išdavimą išsigelbėti trokštantiems baltarusiams.
 
Varšuvos krikščioniškų pažiūrų dienraštis RZECZPOSPOLITA mano, kad su A.Lukašenka reikia elgtis apdairiai ir strategijos keisti nereikia. Nesvarbu, kad Baltarusijos diktatorius yra Lenkijos priešas Nr.1 ir diplomatinės represijos yra būtinos, tačiau į situaciją reikia žvelgti nuosaikiai. Mes nežinome, gal po metų ar dvejų A.Lukašenka vėl kreipsis į ES prašydamas pagalbos ir fondų paramos. Jei taip atsitiks, mes turėtume neatsukti jam nugaros, o pasinaudodami proga reikalauti, kad už tai jis paleistų politinius kalinius, tačiau neperlenkti lazdos reikalaudami visiškos Baltarusijos demokratizacijos.
 
Sankcijos – veiksmingos
Berlyno kairiųjų pažiūrų dienraštis TAGESZEITUNG teigia, kad, nuteisdamas du vyrus mirties bausme už sprogdinimus Minsko metropolitene, A.Lukašenka tik dar labiau nuteikė paprastus baltarusius prieš save. Visa tai vyksta ne tolimame žemyne, bet viduryje Europos, ant mūsų slenksčio. Šis faktas itin skaudžiai rodo, kad Vakarai neturi nei aiškios koncepcijos, kaip tvarkytis su tokiu režimu, nei veiksmingų priemonių bandant A.Lukašenką sutramdyti. Tačiau Minskui reikėtų pasisaugoti. Dviejų vyrų nuteisimas mirti iš karto paskatino 270 tūks. žmonių mobilizuotis ir pasirašyti peticiją, smerkiančią skubotą mirties nuosprendį.
A.Lukašenka turi suprasti, kad tokie įžūlūs sprendimai gali smogti jam pačiam.
 
Briuselio naujienų portalas EUOBSERVER.COM rašo, kad nors Baltarusijos prezidentas darosi vis labiau nenuspėjamas ir žiaurus, ES verslas kaip niekada aktyviai pradėjo lobistinę veiklą, kad Minskui nebūtų įvestos ekonominės sankcijos. Praėjusią savaitę Briuselyje buvo svarstoma, kurie Baltarusijos verslininkai ir pareigūnai turėtų būti baudžiami sankcijomis, tarp kurių yra du svarbūs režimui milijonieriai – Jurijus Čižas ir Vladimiras Peftievas. Sklinda gandai, kad nemažai ES nevyriausybinių organizacijų yra apsiėmusios padėti V.Peftievui išnykti iš sankcionuotų žmonių sąrašų už atitinkamą mokestį.
 
  

Žymos: Metro, Rusnė Naujokaitytė, Nusikaltimas, Baltarusija, Aleksandras Lukašenka

Komentarai

Naujausi straipsniai