Mantas Petruškevičius   |   2017-01-11

Londone pavėžėjimo programėlė lenkia taksi

  
Londone pavėžėjimo programėlė lenkia taksi Ar Londono taksi sugebės atsilaikyti prieš „Uber“?
Palyginti su įprastu juoduoju Londono taksi bei kitais privačiais sostinės vežėjais, viena „Uber“ kelionė keleiviui atsieina apie trečdaliu (34 proc.) pigiau nei artimiausių konkurentų paslauga.

Londone ir toliau sparčiai populiarėja keleivių pavėžėjimo paslauga „Uber“. Žinomiausias ir milijonų žmonių visame pasaulyje pamėgtas dalijimosi ekonomikos užkurtas verslo modelis nemažina apsukų ir jau šiandien yra puikiai pasiruošęs lenktynėms su šiek tiek apsnūdusiais įprastais didmiesčių taksi.

Grasina legendiniams taksi
Jeigu iki šiol nepastebėjote dažniausiai „Uber“ vairuotojų besirenkamų elektra varomų „Toyota Prius“ automobilių, tai perskaitę pirmąją šio straipsnio pastraipą ir pažvelgę pro langą į judresnę gatvę jų tikrai pamatysite.
 
Statistika teigia, kad per pirmuosius keturis praėjusių metų mėnesius Jungtinės Karalystės „Companies House“ verslo registrų centre buvo įregistruotos vos 8 naujos privačios taksi įmonės, kai tuo tarpu 2015-aisiais per tą patį laikotarpį – 290, o 2014-aisiais – 300. Tikriausiai jau numanote, kas galėjo atgrasyti smulkius taksi vežėjus, ne visada pasirengusius išriedėti į gatves? Taip, svarbiausias „kaltininkas“ – „Uber“.
 
Kompanijos „Uber“ logotipą, ko gero, atpažintų daugelis. Jeigu dar nėra tekę sėdėti „Uber“ keleivio kėdėje, tikriausiai apie šią paslaugą esate girdėję iš socialinių tinklų, naujienų ar pokalbių su artimaisiais.
 
Didžiojoje Britanijoje „Uber“ tema eskaluojama kaip niekur kitur. Pagrindinė kalbų priežastis – Londono simboliu jau seniai tapę juodieji taksi, už kuriuos sostinės keliuose žinomesni yra tik raudonieji dviaukščiai autobusai. Prasidėjus masinei keleivių vežimo „uberizacijai“, juodųjų taksi ateitis pirmą kartą po ištisų dešimtmečių nebeatrodo tokia šviesi.
 
Prasidėjus masinei keleivių vežimo „uberizacijai“ juodųjų taksi ateitis pirmą kartą po ištisų dešimtmečių nebeatrodo tokia šviesi. Prasidėjus masinei keleivių vežimo „uberizacijai“ juodųjų taksi ateitis pirmą kartą po ištisų dešimtmečių nebeatrodo tokia šviesi.
 
Gali vairuoti ne savo automobilį
Mobilumas, aptarnavimo kokybė ir tarsi kitoje lenktynių kategorijoje su pačia savimi konkuruojanti prieinamesnė keleiviams kaina suteikia „Uber“ ne vieną papildomą kozirį. Išsikviesti automobilį Londone galima beveik bet kurioje vietoje, bet kuriuo metu – tereikia turėti išmaniąją programėlę telefone.
 
Be to, tapti „Uber“ vairuotoju, dar vadinamu kompanijos partneriu, nėra sunku. Tam reikia turėti automobilį (jį galite įsigyti už savo lėšas arba nuomotis iš „Uber“ partnerių) ir išklausyti specialius „Uber“ mokymus. Tam, kad neužsitęstų registracijos procesas, patariama iš anksto pranešti apie didesnius savo praeities „nuotykius“ prie vairo ir laiku atsiųsti reikiamus dokumentus.
 
Londone šiuo metu veikia apie 40 tūkst. individualia veikla užsiimančių „Uber“ partnerių-vairuotojų, ir šis skaičius kasdien tik didėja.
 
Kokie kiti pagrindiniai „už“ ir „prieš“ argumentai „Uber“ veiklai pradėti ir šiai paslaugai skintis tolesnį kelią negailestingoje Londono taksi rinkoje?
 
Prieinamumas. „Uber“ klientai ypač vertina ne vien gerą kainą, bet ir tai, kaip paprasta naudotis šia paslauga. „Uber“ prieinamas beveik visuose didžiuosiuose Jungtinės Karalystės miestuose bet kuriuo paros metu, klientai automobilį gali išsikviesti paprastai ir patogiai.
Puikiai veikianti išmanioji programėlė. Ne be reikalo „Uber“ išmanioji programėlė yra daugumos sutartinai vertinama kaip viena iš efektyviausių su keleivių pervežimu susijusių aplikacijų. Naudodamiesi ja savo nuožiūra galite pasirinkti vairuotoją, stebėti ir įvertinti jo patikimumo reitingą, kitų keleivių atsiliepimus. Be to, lyg sename kaip pasaulis GTA kompiuteriniame žaidime, savo telefono ekrane galite stebėti visus šiuo metu aplinkui besisukiojančius „Uber“.
 
Jeigu iki šiol nepastebėjote dažniausiai „Uber“ vairuotojų besirenkamų elektra varomų „Toyota Prius“ automobilių, tai perskaitę pirmąją šio straipsnio pastraipą ir pažvelgę pro langą į judresnę gatvę jų tikrai pamatysite. Jeigu iki šiol nepastebėjote dažniausiai „Uber“ vairuotojų besirenkamų elektra varomų „Toyota Prius“ automobilių, tai perskaitę pirmąją šio straipsnio pastraipą ir pažvelgę pro langą į judresnę gatvę jų tikrai pamatysite.
 
Paprastas ir saugus atsiskaitymas. Vienas iš svarbiausių „Uber“ išskirtinumų – apmokėjimas už kelionę tik kortele, be grynųjų pinigų. Nagi, parodykite kitą taksi, kurio vairuotojas už kelionę nepriimtų šlamančiųjų?
 
Dėl to klientams nėra jokio pagrindo nerimauti ne tik dėl savo pačių, bet ir dėl savo piniginės saugumo prieš sėdant į svetimą automobilį ir nepažįstamo vairuotojo saloną. Kelionės kokybės, keleivio ir paties „Uber“ vairuotojo įvertinimas padeda užtikrinti profesionalų ir mandagų klientų ir vairuotojų elgesį.
 
Gera kaina. Palyginti su įprastu juoduoju Londono taksi bei kitais privačiais sostinės vežėjais, viena „Uber“ kelionė keleiviui atsieina apie trečdaliu (34 proc.) pigiau nei artimiausių konkurentų paslauga. Be abejonės, taip yra todėl, kad įprastų taksi kompanijų išlaidos dėl patvirtintų jų įkainių, licencijų, nuomos ir kt. yra gerokai didesnės, nei į taksi veiklą reglamentuojančias normas nepatenkančio „Uber“.
Lyg sename kaip pasaulis „GTA“ kompiuteriniame žaidime, savo telefono ekrane galite stebėti visus šiuo metu aplinkui besisukiojančius „Uber“. Lyg sename kaip pasaulis „GTA“ kompiuteriniame žaidime, savo telefono ekrane galite stebėti visus šiuo metu aplinkui besisukiojančius „Uber“.
 
Pilkoji zona
 
Kad ir kiek privalumų turėtų „Uber“ paslauga, iki tobulumo jai dar tolokai. Kelionės draudimo „pilkoji zona“, arba sunkiau prieinama galimybė patikrinti vairuotojo draudimines atsakomybes įvykus avarijai, sugedusi „Tom-tom“ navigacijos įranga ar retai, tačiau vis dar pasitaikanti nešvara privačiuose „Uber“ vairuotojų automobilių salonuose kartais gali apkartinti net pačią laukiamiausią kelionę. Visgi iš visų trūkumų keleiviai labiausiai akcentuoja nuo eismo sąlygų ir begalės kitų aplinkybių besikeičiančius kelionės tarifus.
 
„Uber“ kelionės kaina gali skirtis priklausomai nuo to, ar važiuoji dieną, piko metu ar naktį. Per masinius kamščius Londono keliuose keleiviai rizikuoja susimokėti papildomai už vadinamąjį „Surge Charge“, arba prastovos mokestį, galintį gerokai padidinti bendrą kelionės kainą. „Uber“ naudotojai yra skundęsi dvigubai ar dar daugiau pabrangusia kelione „karščiausiomis“ valandomis: rytais nuo 7:30 iki 9 val. bei piko metu po darbo.
 
Kelionės su „Uber“ gerokai pabrangsta ir didžiųjų švenčių dienomis. Pavyzdžiui, Kalėdų dieną Londone langines užvėrė ir visą parą nedirbo kone visi prekeiviai ir paslaugų tiekėjai. Tai galioja ir visam Londono viešajam transportui – per Kalėdas jis nedirbo, taigi žmonės žinojo, kad nei autobusai, nei metro, nei traukiniai į savo įprastas trasas neišvažiuoja.
 
Tačiau tai negalioja „Uber“. Priešingai, šios paslaugos teikėjai per šventes stengiasi užsidirbti kaip įmanydami. Papildyti biudžetą gausesnėmis pajamomis iš vairuotojų sumokamų mokesčių suinteresuotas ir „Uber“ „centriukas“. Užtat važiuodami „Uber“ įprastu maršrutu vietoj 5–10 svarų per Kalėdas greičiausiai paklojote ir 20–25 svarus ar didesnę sumą.
 
Tačiau viena akivaizdu: „Uber“, viena iš visame pasaulyje žmonių labiausiai pamėgtų naujųjų paslaugų, sulaukia daug mažiau priekaištų nei argumentų „už“, tad galime būti tikri, kad ji turi akivaizdžių ir vis didėjančių pranašumų prieš miesto gatvėse vis sunkiau beišsitenkančius senuosius Londono taksi.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Uber, Londono taksi

Komentarai

Naujausi straipsniai