2012-07-26

Kaip išgyventi Olimpiados karštinę

  
Kaip išgyventi Olimpiados karštinę Londono metro stotys per Olimpiadą bus sausakimšos.

Nuo dienos, kai Londonas tapo Olimpiados miestu, pradėjo keistis sostinės aplinka bei kasdienis žmonių gyvenimas. Netyla kalbos, kad per Žaidynes londoniečių kasdienybė taps nepakenčiama. Olimpiados organizatoriai, siekdami sumažinti vietinių gyventojų problemas, patarė jiems, jeigu tik įmanoma, dirbti namuose, tačiau Londono meras pareiškė, kad namie dirbs tik tinginiai. „Tiesa“ aiškinosi, kaip palengvinti gyvenimą tiems, kurie per Olimpiadą bandys gyventi įprastą gyvenimą.

 Keliones reikės planuoti iš anksto
Bene daugiausia abejonių ir ginčų prieš Olimpiadą sukėlusi sritis – viešasis Londono transportas. Kad žaidynių lankytojai bei miesto gyventojai išvengtų spūsčių ir kitų su transportu susijusių nepatogumų, viešojo transporto sistema tobulinama iki šiol, tačiau pasigirsta įvairių vertinimų, mat artėjant Olimpiadai pagausėjo transporto trikdžių.
Žaidynių dienomis besinaudosiantiems viešuoju transportu pirmiausia patariama planuoti savo keliones. Tam sukurti net keli tinklalapiai, pavyzdžiui, getaheadofthegames.com tinklalapyje Londono bei priemiesčių gyventojams siūloma parsisiųsti dienos biuletenius, kuriuose išdėstyti galimi transporto sistemos trikdžiai. Biuleteniuose siūlomi ir alternatyvūs kelionės būdai.
 
Oficialiame Olimpiados tinklalapyje teigiama, kad 70 proc. Londono ir aplinkinių miestų kelių nepaveiks Žaidynių karštinė, tačiau organizatoriai įspėja prieš važiuojant kur nors savo automobiliu patikrinti internete, ar numatomas kelias nėra uždarytas. Jungtinės Karalystės transporto departamento atstovai įspėja atkreipti dėmesį į keliuose atsiradusias naujas, tik Olimpiados transportui skirtas eismo juostas. Vairuotojai, važiuojantys Olimpine eismo juosta, bus baudžiami pagreitinta tvarka. Vyriausybė žada, kad bausmė nusižengusiajam bus paskirta vos per parą.
 
Vairuotojai, pastebėti važiuojantys Olimpiadai skirtomis kelio juostomis, gaus mažiausiai 130 £ baudą. Jei vairuotojai nepakeis kelio juostos net tada, kai pastebės joje naujai atsiradusius Olimpiados simbolius, jų laukia teismas, kurio posėdis įvyks per 24 valandas.
 
Traukiniai važinės ilgiau
Traukiniai Olimpiados dienomis pradės kursuoti tuo pačiu laiku, kaip ir iki šiol, tai yra 5–5.30 ryte, tačiau savaitgaliais pirmųjų traukinių laikas paankstintas – jie darbą pradės 30–45 minutėmis anksčiau nei įprastai. Metro ir DLR traukinių važiavimo laikas visomis savaitės dienomis pailgintas valanda, tad paskutinis traukinys miesto centrą paliks 1.30 nakties. Nuo liepos 27 dienos bus pridėta papildomų Jubilee, Central bei District linijų traukinių. Manoma, kad liepos 17–rugpjūčio 18 dienomis Londonas sulauks 260 tūkst. daugiau turistų, nei tuo pačiu metu pernai. Tai kur kas labiau apsunkins naudojimąsi viešuoju transportu, tad londoniečiams siūloma visomis įmanomomis priemonėmis vengti kelionių metro ir kitais traukiniais.
 
Olimpiados organizatoriai Londono gyventojams pataria dažniau važinėti autobusais. Nors kai kurie keliai ir bus uždaryti ar eismas juose laikinai sustabdomas, tačiau žadama pridėti papildomų autobusų, važinėjančių tarp labiausiai turistų lankomų vietų. Tikimasi, kad greičiausia transporto priemonė per Olimpiadą bus Temze plukdantys laivai, tačiau kelionės bilietą siūloma užsisakyti iš anksto.
 
Pakitimai oro uostuose
 
Likus dar keletui savaičių iki didžiosios sporto šventės Londono oro uostuose jau prasidėjo problemos. Manoma, kad per Olimpiadą daugiausia turistų atvyks į Heathrow’o oro uostą, tačiau neatmetama galimybė, kad pigių skrydžių mėgėjai rinksis kitus oro uostus, o ypač Stanstedo oro uostą, iš kurio itin paprasta ir greita nukeliauti į Olimpinį miestelį.
Londono gyventojams, kurie per Žaidynes ketina palikti miestą, Jungtinės Karalystės transporto departamento atstovas pataria įsiminti keletą svarbių dalykų. Pirmiausia, išvykti į oro uostą derėtų gerokai anksčiau, nes viešasis transportas bei uždaryti keliai gali turėti didžiulės įtakos kelionės laikui.
Atvykus į oro uostą reikėtų savo daiktus nepriekaištingai paruošti patikrinimui. Transporto departamento atstovo teigimu, bet koks patikrinimui neparuoštas daiktas iš keleivio bus atimtas. Olimpiados laikotarpiu Jungtinės Karalystės oro uostų darbuotojams talkins iš JAV atskridę kolegos.
 
Kaip žinia, JAV oro uostuose dėl buvusių teroristinių išpuolių keleiviai tikrinami itin apdairiai, terorizmo galimybės neatmeta ir Jungtinės Karalystės vyriausybė, tad įprastinis patikrinimas oro uoste gali užtrukti kur kas ilgiau negu prieš Olimpiadą.
 
Atpildas nukentėjusiems nuo Olimpiados
 
Londono vyriausybė šią vasarą surengė daugiau nei 12 tūkst. renginių, kuriais siekė iš anksto „atsilyginti“ miesto gyventojams už Olimpiados dienomis galimus nesklandumus. Renginiai skirti pačių įvairiausių žmonių poreikiams patenkinti: nuo sporto fanų iki parodų bei gyvos muzikos mėgėjų. Dauguma renginių – nemokami ir vyksta viešosiose miesto erdvėse.
 
Šis renginių bumas, pavadintas „Kultūrine Olimpiada“, džiugins londoniečius ne tik prieš Žaidynes, bet ir keletą mėnesių po jų. Tiems, kurie nesilankys sportiniuose Žaidynių renginiuose, oficialiame Olimpiados tinklalapyje siūloma pasigrožėti šokėjų bei dainininkų pasirodymais, sudalyvauti festivaliuose, aplankyti renginius, skirtus šeimoms, bei įvairiausias parodas.
Padaugės kišenvagių
 
Nors per kitose šalyse vykusias Olimpines žaidynes nusikaltimų sumažėjo, Didžiosios Britanijos policija nesitiki panašios situacijos Londone. Policija pranešė, kad iš Rumunijos bei Rytų Europos plūsta kišenvagiai, nusitaikę į Olimpiados stebėti atvykusių turistų kišenes. Manoma, kad vagys darbuosis tose vietose, kur dažniausiai lankosi turistai.
Policija įspėja, jog nusikaltėliai, tiesiog gatvėse apiplėšinėjantys turistus, turi keletą savo veiklos strategijų, ir jas žinodami žmonės gali apsaugoti savo turtą. Kišenvagių itin mėgstamas būdas – dėmesio nukreipimas: vienas vagis nukreipia žmogaus dėmesį, o tuo tarpu kitas pasisavina piniginę, mobilųjį telefoną ar kitų vertingų daiktų.
 
Vagišiai neretai apsimeta padedantys savo aukai, pavyzdžiui, nubraukia nuo drabužių plauką ar menamą purvą, o tuo tarpu pasisavina jų daiktus. Policija Olimpiados dienomis pataria vertingus daiktus nešiotis vidinėse drabužių kišenėse, pasitikrinti, ar užtrauktos rankinės bei kuprinės, viešajame transporte prižiūrėti savo asmeninius daiktus ir saugoti savo turtą, kai užkalbina nepažįstamasis.
 
  

Žymos: Londonas, Sigita Limontaitė, Viešasis transportas, Olimpiada 2012

Komentarai

Naujausi straipsniai