Natalija Voronina   |   Virginija Stukaitė-Laniauskienė   |   2015-10-02

Specialisto pagalba: kur kreiptis susidūrus su problemomis mokykloje?

  
Specialisto pagalba: kur kreiptis susidūrus su problemomis mokykloje?
© Dovile Jurkiene Photography
Specialistė Virginija Stukaitė-Laniauskienė.
Patyčios tarpsta turbūt kiekvienoje mokykloje, tik vienos mokyklos su jomis kovoja geriau, kitos – prasčiau.

Pastaruoju metu itin opia tema Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams tapo jų atžalų problemos mokyklose. Specialiųjų mokymosi poreikių ir neįgalumo informacijos ir pagalbos bei tarpininkavimo tarnybos koordinatorė (angl. SEND Infomation, Advice, Support and Mediation Service) Virginija Stukaitė-Laniauskienė sutiko pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi su „Tiesos” skaitytojais.

Patyčios
Patyčios tarpsta turbūt kiekvienoje mokykloje, tik vienos mokyklos su jomis kovoja geriau, kitos – prasčiau. Tėvams reikia būti budriems ir žinoti, kur kreiptis, jei įtaria, kad iš jų vaiko yra tyčiojamasi, kaip kitaip priekabiaujama, ar vaikas patiria žeminimą.
Tokiam tyrimui atlikti yra duodamas protingas terminas (priklausomai nuo patyčių stiprumo reiktų leisti tyrimui vykti penkias ar dešimt darbo dienų). Mokykla turėtų atsakyti į tėvų prašymą ištirti patyčias.
 
Atlikus tyrimą, tėvai turi būti supažindinami su išvadomis bei prevencinėmis priemonėmis tolesnėms patyčioms užkirsti. Jei atsakymo nesulaukiama, reikia raštu kreiptis į mokyklos valdybą (angl. governing body). Jei ir čia negaunama atsako, paskutinis laiptelis yra ombudsmenas (angl. local ombudsman). Šiai tarnybai galima apskųsti mokyklą ar bet kurią kitą įstaigą (savivaldybę, banką, gydymo įstaigą ir kt.), tačiau tik tuomet, jei perėjote vidines įstaigos skundo pakopas.
 
Taip pat nereikėtų pamiršti iškart kreiptis ir į kitas tarnybas, kurios galėtų suteikti tinkamų žinių, duoti patarimų: ką mokykla gali daryti, kaip elgtis, kokią pagalbą gali gauti nukentėjęs vaikas? Jungtinėje Karalystėje veikia „Anti-bullying Alliance”, „Contact a Family” ir kitos tarnybos, galinčios padėti vaikams ir jų tėvams.
 
Mokyklos atstovų ir tėvų bendravimas
Tėvai turėtų žinoti, jog turi teisę ne tik prašyti susitikimo su mokyklos vadovais, mokytojais ar specialųjų poreikių koordinatoriais (SENCo) ir aptarti su vaiku ar mokymusi susijusias problemas, tėvai taip pat turi teisę į susitikimą ateiti ne vieni: su draugu ar tam tikros tarnybos atstovu, pvz., specialiųjų poreikių ir neįgalumo informacijos ir tarpininkavimo tarnybos (SEND IASS) specialistu.
 
Gerai pasirenkite susirinkimui: susirašykite visus norimus aptarti klausimus, nesibaiminkite klausti, ką reiškia vienas ar kitas akronimas ar terminas, paprašykite savo atstovo, kad trumpai pasižymėtų susitikimo smulkmenas (kas buvo aptarta, kas ką pasiūlė). Prašykite tik konkrečių atsakymų: kada bus padaryta…? Iki kada atliksite…? Kas ir kaip pagelbės mano vaikui…? Po susitikimo elektroniniu paštu nusiųskite mokyklai protokolą (angl. minutes).
Beje, mokykla turėtų irgi protokoluoti susitikimą bei jums dokumentą persiųsti po susitikimo.
 
Tokiu būdu ne tik susitikslinsite, ar vieni kitus supratote teisingai, bet ir turėsite reikiamų įrodymų, jei jų prireiktų ateičiai. Tėvus palaikančių tarnybų atstovai paprastai žino tam tikros srities teisinius dalykus ir gali paprašyti mokyklos atlikti tam tikrų veiksmų, kad būtų pagerinta vaiko gerovė mokykloje. Be to, šių specialistų pagalba yra nemokama.
 
Tėvams susirinkimo metu gali padėti ir SENDIASS atstovas – daugelis šių tarnybų sprendžia išmetimo iš mokyklos klausimus. Tačiau jie gali dalyvauti susirinkime, jei vaikas turi specialiųjų poreikių arba įtariama, kad turi, taip pat – net ir esant tėvų ar mokytojų abejonėms dėl papildomų mokymosi poreikių ar tam tikrų sutrikimų.
 
Pašalinimas iš mokyklos
Jei mokyklos vadovas priima sprendimą pašalinti jūsų vaiką iš mokyklos, galima teikti apeliaciją. Jei ir mokyklos valdybos sprendimas buvo neigiamas, galima toliau teikti apeliaciją ir bylą svarstyti nepriklausomame posėdyje (angl. Independent Review Panel). Taip pat turite teisę pasikviesti nepriklausomą specialių poreikių ekspertą.
Visiems tėvams reiktų žinoti, kad ir kas atsitiktų, jūs neprivalote leisti vaiko į bet kurią savivaldybės pasiūlytą mokyklą, nesvarbu, specialiąją ar pagrindinę. Turite teisę pirmiausia aplankyti mokyklą prieš sakydami „Taip”.
 
Pasiskirkite susitikimą, geriausia tada, kai mokykloje yra ir mokinių. Pabūkite bent pusę minutės klasėje, apžiūrėkite tualetus, bendrąsias patalpas. Ar jūsų vaikas čia jausis gerai? Ar mokykloje yra jūsų vaiko mėgstamų būrelių, pomokyklinių užsiėmimų? Jei taip, klauskite, ar daug vaikų išmetama iš mokyklos, kokios yra prevencijos priemonės, ar mokykla draugiškai sutinka vaikus su papildomais poreikiais?
 
Visi šie duomenys turėtų būti paskelbti ir mokyklos tinklapyje. Koks atstumas nuo namų? Keliais autobusais reiks vaikui važiuoti ir ar per daug jo nenuvargins kelionė?
 
Galbūt mokykla yra priimtina tik savivaldybei suteikus transportą? Jei mokykla tinkama, galite ją dar kartą aplankyti su vaiku.
 
Kur kreiptis?
Jei vaikas patyrė patyčias, susiekite su: „Anti-bullying Allience”, „Contact a Family”.
Jei jūsų vaikas išmestas iš mokyklos (ar gresia išmetimas), skaitykite: „Exclusion from maintained schools”, „Academies and pupil referral units in England”, „Improving behaviour and attendance: guidance on exclusion from schools and Pupil Referral Units”.
 
Jei jūsų vaikas turi specialųjų mokymosi poreikių, su mokymusi susijusias problemas gali padėti išspręsti nepriklausomi specialiųjų mokymosi poreikių ir neįgalumo informacijos ir pagalbos bei tarpininkavimo tarnybos (angl. SEND Information, Advice and Support Service) specialistai. Tokios tarnybos yra kiekvienoje savivaldybėje. Artimiausią galite rasti čia.
 
Taip pat būtinai susipažinkite su gerosios praktikos vadovu: „Special educational needs and disability code of practice: 0 to 25 years (2014)”.
 
Jei jūsų vaikas turi papildomų mokymosi poreikių, daug naudingos informacijos galite rasti IPSEA puslapyje. Čia yra paruošti skundų laiškų pavyzdžiai, informacija apie mokyklos transportą, pagalbą mokykloje ir kitos susijusios problemos.
 
Specialiųjų mokymosi poreikių ir neįgalumo informacijos ir pagalbos bei tarpininkavimo tarnybos koordinatorė (angl. SEND Infomation, Advice, Support and Mediation Service) Virginija Stukaitė-Laniauskienė pasiekiama elektroniniu paštu: VirginijaSL@kids.org.uk
 
 
 
  

Žymos: pagalba, Virginija Stukaitė-Laniauskienė

Komentarai

Naujausi straipsniai