Jovita Bagdonaitė-Mejerienė   |   2013-01-24

Lietuviški darželiai Anglijoje: arčiau Tėvynės 

  
Lietuviški darželiai Anglijoje: arčiau Tėvynės Emigrantams svarbu, kad jų vaikai mokėtų lietuviškai.

Ne paslaptis, jog auginti mažus vaikus Londone tampa prabanga. „Tiesa“ pakalbino Londone veikiančių lietuviškų darželių vadoves, kurios papasakojo, kokioms išlaidoms ir pokyčiams tėveliai turėtų būti pasirengę prieš nuspręsdami, kurią ugdymo įstaigą pasirinkti – britišką ar lietuvišką.

Kam brangiausiai kainuoja vaiko lavinimas
Remiantis tyrimą atlikusios organizacijos „Resolution Foundation“ duomenimis, vidutines pajamas gaunančios londoniečių šeimos daugiau nei pusę jų turi išleisti vaiko priežiūrai.
 
Britų pora, kurios kiekvienas narys uždirba maždaug po 26,500 svarų per metus, turinti bent du mažamečius vaikus iki ketverių metų bei gyvenanti ne sostinėje, vaikų priežiūrai skiria apie 40 proc. savo pajamų, tuo tarpu londoniečiai tam išleidžia apie 51 proc. savo pajamų.
 
Su brangios vaiko priežiūros iššūkiais susiduria įvairių socialinių sluoksnių šeimos, gyvenančios Londone. Tačiau labiausiai nukenčia gaunantieji vidutines pajamas, nes jiems nepriklauso parama gyvenamajam būstui ir mokesčių kreditai.
 
Palyginimui, Londone gyvenantis vienišas tėvas ar motina, kurio pajamos siekia apie 13 tūkst. svarų per metus, dviejų mažamečių vaikų priežiūrai išleidžia apie penkis procentus savo pajamų, nes yra remiamas valstybės įvairiomis pašalpomis.
Lietuviški darželiai – kokybiški
 
Alvija Černiauskaitė vadovauja lietuviškam darželiui „Obelėlė“, kuris Londono Stratfordo rajone pradėjo veikti nuo 2010 metų. Darželis buvo įkurtas tęsiant lituanistinės mokyklėlės veiklą, kuri buvo pradėta jau nuo 2007 metų.
 
Darželio vadovė pasakojo, kad darželio idėją padiktavo asmeniniai poreikiai ir aplinkybės. Gimus antram vaikui, iš Lietuvos moteris į pagalbą pasikvietė savo motiną, dirbusią priešmokyklinio ugdymo specialiste. Jos patirtis ir kvalifikacija iki šiol padeda jaunai moteriai susidoroti su vadovavimo ugdymo įstaigai iššūkiais. A. Černiauskaitė sakė, kad aplankiusi aplinkinius britiškus darželius įsitikino, jog savo vaikams norėtų sukurti jaukesnę ugdymo įstaigą, todėl pati ryžosi kurti darželį, kuris atitiktų jos lūkesčius.
 
Lietuviškame darželyje daug dėmesio skiriama darbeliams, kurie primintų Tėvynę.

Moteris pasakojo, kad daugelyje angliškų darželių vaikams suteikiama visiška laisvė, jei jie nenori – gali nedalyvauti ugdomosiose veiklose ar nemiegoti pietų miego. Tuo tarpu lietuviškuose darželiuose labiau pabrėžiamas ugdymas, vaikui daugiau skiriama asmeninio dėmesio. Todėl tik patys tėveliai gali nuspręsti, kokia metodika jiems pati priimtiniausia.
„Tėvai, kurie Anglijoje renkasi lietuviškus darželius, neretai pabrėžia, jog pagrindinis jų tokio pasirinkimo motyvas yra noras, kad vaikai mokėtų lietuvių kalbą ir galėtų susikalbėti su seneliais. Yra dalis tėvelių, planuojančių su šeimomis grįžti gyventi į Lietuvą, todėl jie nori būti tikri, kad vaikai neturės problemų dėl gimtosios kalbos Lietuvoje. Tėveliams taip pat svarbi ir vaikų ugdymo kokybė, savų tradicijų išsaugojimas“, – sakė A. Černiauskaitė.
 
Paklausta, ar nenukenčia anglų kalbos įgūdžiai planuojantiems mokyklą lankyti Jungtinėje Karalystėje, moteris sakė, kad visi oficialiai registruoti darželiai privalo vesti užsiėmimus ir anglų kalba, todėl vaikai turi progą jau nuo ankstyvo amžiaus lavinti abi kalbas. Tiesa, kalbų pamokų kiekis priklauso nuo vaikų amžiaus. Vaikai nuo metukų iki trejų metų amžiaus anglų kalbos dar nesimoko, tačiau bent kartą per savaitę apsilanko angliškame darželyje, kur su jais bendraujama tik angliškai.
 
Kainų galvosūkis
 
Kainų santykis lietuviškuose ir angliškuose darželiuose yra panašus, tačiau konkrečios fiksuotos kainos nėra, nes ji priklauso nuo daugelio aplinkybių: tėvelių pajamų, gaunamų pašalpų ir vaiko amžiaus. Įprastai, negaunant jokios paramos, savaitė vaikų darželyje atsieina 150-200 svarų.
Suėjus dvejiems metams, vaikams iš mažas pajamas gaunančių šeimų valstybė darželyje skiria 15 nemokamų valandų per savaitę. Tokia parama galima 38 savaites. Visiems vaikams, sulaukusiems trejų ir ketverių metų, nepriklausomai nuo tėvų pajamų, taip pat skiriama 15 nemokamų darželio lankymo valandų per savaitę, kurias darželiams finansuoja valstybė. Priklausomai nuo darželio darbo grafiko ir turimų leidimų, šias valandas tėvai gali išskirstyti jiems patogiais etapais.
 
Jei vaiko priežiūrai samdote auklę ar vaikus prižiūrite patys, tačiau jums dėl numatytų aplinkybių darželio prireikia tik kelioms dienoms, tokiu atveju diena darželyje atsieis apie 40–50 svarų.
Irma Černychienė, vadovaujanti kone didžiausiam Londone 47 vietų lietuviškam darželiui „Moksliukas“, įsikūrusiam Canning Towno rajone, sakė, kad norintieji savo vaiką užrašyti į lietuvišką darželį tokiomis galimybėmis turėtų pradėti domėtis kuo anksčiau, beveik prieš metus. „Ateinančiam rugsėjui jau turime laukiančiųjų eilę, kai į vieną vietą pretenduoja du vaikai. Į darželį galime priimti vaikus nuo vienerių metų“, – sakė I. Černychienė. Moteris taip pat tvirtino, jog lietuviai renkasi lietuviškus darželius norėdami, kad vaikai galėtų susikalbėti su savo seneliais Lietuvoje ir nenutrauktų ryšio su gimtąja šalimi.
 
Pasirinkimo įvairovė
 
Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje duomenimis, šiuo metu Jungtinėje Karalystėje yra registruotos 35 lietuviškos švietimo įstaigos, kur puoselėjama ir skleidžiama lietuvybė.
Kalbintos lietuviškų ugdymo įstaigų vadovės neslėpė, kad šiuo metu Anglijos miestuose, ypač Londone, – pats naujų lietuviškų ugdymo įstaigų kūrimosi bumas. Tačiau erdvės kol kas užtenka visiems, nes poreikis nemažėja – atvažiuoja nauji emigrantai arba jau kurį laiką gyvenantieji atsiveža šeimas iš Lietuvos. Lietuviškas ugdymo įstaigas mielai renkasi tiek planuojantieji gyvent Anglijoje, tiek savo ateitį siejantys su Lietuva.
 
Lankantieji lietuviškus darželius vaikai turi galimybę apsilankyti ir angliškuose bei lavinti abi kalbas.
 
Tarp vyresnių lietuvių vaikų populiarios šeštadieninės lietuvių kalbos mokyklėlės. Tėvams tokių mokslų valanda atsieina maždaug nuo 6 svarų už valandą. Lankantiems užsiėmimus reguliariai, kelis kartus per savaitę, paprastai siūlomas lankstesnis kainų planas. Ne vienas savo vaikus mokytis lietuvių kalbos veža iš kito miesto galo bent tris kartus per savaitę. Lietuvių kalbos pamokas renkasi 3–16 metų amžiaus vaikai.
 
Viena iš didesnių problemų steigiant lietuvišką švietimo įstaigą užsienyje yra pasišventęs personalas: kur ir kaip tokių surasti. A. Černiauskaitė sakė, kad darbuotojams, norintiems įsidarbinti priešmokyklinio ugdymo švietimo įstaigoje Anglijoje, formaliai reikalingas pedagoginis išsilavinimas, anglų kalbos žinios (jei dirbama su mažamečiais vaikais, užtenka bazinių žinių). Visgi, anot moters, ypač sunku surasti iš tikrųjų vaikus mylinčių žmonių, nes tai yra esminis elementas, lemiantis darželio sėkmę.
 
Darželio vadovė pasakojo, kad į jos pašto dėžutę kasdien plaukia tautiečių gyvenimo aprašymai. Turinčiųjų kvalifikacijos netrūksta, tačiau galinčių betarpiškai bendrauti su vaikais, deja, nedaug.
 
 
 
  

Žymos: Anglija, Švietimas, Darželis, Vaikų darželis, Gyvenimas Anglijoje, Jovita Bagdonaitė-Mejerienė

Komentarai

Naujausi straipsniai