Tiesa.com   |   independent.co.uk   |   2015-12-30

Naujasis psichologinio smurto įstatymas. Ką reikia žinoti?

  
Naujasis psichologinio smurto įstatymas. Ką reikia žinoti?
© flikcr.com nuotr.
Naujasis įstatymas griežčiau vertins prievartinės kontrolės atvejus artimoje aplinkoje.
Asmens izoliavimas nuo draugų ar šeimos, jų veiklos, aprangos kontroliavimas, žeminimas ir savivertės menkinimas, finansinis piktnaudžiavimas, grasinimai atskleisti ar paviešinti asmeninę informaciją...

Naująjį psichologinio smurto įstatymą vieni vadina pagrindiniu lūžiu sprendžiant smurto šeimoje problemą, o kiti – beverčiu laiko švaistymu. Visgi jame esama naujovių, kurias derėtų žinoti kiekvienam – skelbė Independent.co.uk.

Pagal ankstesnes taisykles, po smurtinio įvykio nukentėjusiajam į atitinkamas institucijas kreiptis buvo leista tik nesuėjus šešių mėnesių laikotarpiui. Dažnai per tokį trumpą laiką aukai gali pritrūkti drąsos imtis veiksmų. Dabar senaties terminas pratęstas iki dviejų metų. Be to, nuteistiesiems sugriežtintos bausmės: skiriama penkerių metų kalėjimo bausmė, labai didelė bauda arba abi bausmės iškart.
Viena svarbiausių šio įstatymų naujovių yra prievartinės kontrolės priskyrimas prie psichologinio smurto atvejų. Nuo šiol smurtautojais bus laikomi ir tie, kurie šeimos narių ar partnerių atžvilgiu naudoja griežtą prievartinę kontrolę.
 
Į šią kategoriją patenka tokie atvejai kaip: asmens izoliavimas nuo draugų ar šeimos, jų veiklos, aprangos kontroliavimas, žeminimas ir savivertės menkinimas, orumą žeminanti elgsena, finansinis piktnaudžiavimas, grasinimai atskleisti ar paviešinti asmeninę informaciją.
 
Tirdamas tokius nusikaltimus teismas ieškos pasikartojančių psichologinio smurto atvejų, o ne vertins pagal pavienes situacijas.
 
Smurto šeimoje labdaros organizacija „Moterų pagalba” naująjį įstatymą pasitiko džiaugsmingai ir teigė, jog tai taps esminiu lūžiu, nes pagaliau prievartinė kontrolė bus vertinama kaip psichologinis smurtavimas.
 
Visgi smurto šeimoje labdaros organizacijos „Prieglobstis” atstovai įsitikinę, kad naujasis įstatymas nieko nepakeis, kol policijos pareigūnų reakcija į tokius nusikaltimus nesikeis. Anot jų, dabar policija dažnai reaguoja abejingai ir neįvertina adekvačiai situacijos, todėl skriaudėjai lieka nenubausti.
 
  

Žymos: Policija, pagalba, Įstatymas, Smurtas šeimoje

Komentarai

Naujausi straipsniai