Tiesa.com   |   theguardian.com   |   2018-05-15

Naujas JK policijos ginklas – veidus atpažįstančios kameros

  
Naujas JK policijos ginklas – veidus atpažįstančios kameros
© pexels nuotr.
Sistema skirta atpažinti žmones didelėse miniose.
Teigiama, kad 9 žmonės iš 10 buvo identifikuoti neteisingai, o tai rodo, kad sistema neveikia ir kelia grėsmę niekuo dėtiems žmonėms

Žmonių tapatybei identifikuoti skirta ir Jungtinės Karalystės policijos naudojama veidų atpažinimo sistema beveik visada pateikia klaidingus duomenis, skelbia pilietines teises ginanti organizacija.

Policija jau išbandė specialias vaizdo įrašymo kameras, susietas su duomenų bazėmis. Ši sistema padeda dideliuose sambūriuose identifikuoti žmones pagal jų veidų ypatybes. Vidaus reikalų ministerija pernai jos įdiegimui ir išbandymui skyrė 2,1 mln. svarų sterlingų.
Jos veikimo principas toks: kameros gali būti įrengtos viešose erdvėse arba ant policijos pareigūnų uniformų, nukreipus jas į žmogaus veidą automatiškai pateikiama bazinė informacija apie nustatytą asmenį.
 
Šios sistemos jau buvo išbandytos 2017 metais masinių renginių Londone bei Velse metu. Deja, kaip skelbia pilietines laisves ir asmens privatumą ginanti organizacija „Big Brother Watch“ („Didysis brolis stebi“), dauguma bandymų buvo nesėkmingi.
 
Organizacijos ataskaitoje teigiama, kad 9 žmonės iš 10 buvo identifikuoti neteisingai, o tai rodo, kad sistema neveikia ir kelia grėsmę niekuo dėtiems žmonėms.
 
Pavyzdžiui, Notting Hill festivalio metu Londone sistema pateikė klaidingus duomenis net apie 98 proc. užfiksuotų žmonių. Velse jis išbandyta vieno festivalio metu, per princo Harry viešnagę bei Liam’o Gallagher’io koncerte. Ir po šio bandymo rezultatai nedžiugino – 91 proc. žmonių tapatybės nustatytos netiksliai.
 
31 atveju sistema nustatė žmones, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių domina policiją, tačiau po dokumentų patikrinimo paaiškėjo, kad tai ne tie asmenys.
 
Tačiau nerimą žmogaus teisių gynėjams kelia ne tik tai.
„Veidų atpažinimo sistema – tai tarsi kontrolė, kuri paverčia žmogų vaikščiojančia ID kortele. Manome, kad nebūtina diegti technologijų, kurios kiekvieno praeivio veidą fiksuoja, analizuoja ir tikrina.
 
Tai trukdo ir prasilenkia su demokratija, be to, kyla grėsmė tūkstančiams niekuo dėtų žmonių, kurie policijai turėtų įrodinėti, jog nėra tie, kuriuos identifikavo sistema“, – rašoma „Big Brother Watch“ ataskaitoje.
 
Tačiau policija į šią technologiją žvelgia kaip į galimybę. Anot teisėsaugininkų atstovų, sistema geba sekti įtariamuosius visur, kur yra vaizdo stebėjimo kameros, be to, būtų padarytas didžiulis šuolis ieškant dingusių žmonių, nustatant teroristų buvimo vietas.
 
„Sistema potencialiai gali padėti išardyti organizuoto nusikalstamumo struktūras ir nustatyti asmenis, keliančius grėsmę visuomenei.
 
Šiuo metu didžiulės pareigūnų bei teisininkų pajėgos svarsto, kaip geriausiai sistemą įdiegti.
Visuomenė turėtų suprasti, kad policija bando naujas technologijas siekiant ją apsaugoti, o ne kitais tikslais. Žinoma, reikia įrodymų, jog mūsų darbe taikomos sistemos yra efektyvios“, – kalbėjo bandymams vadovavęs nacionalinės policijos vadovų tarybos atstovas Mike’as Barton’as.
 
 
  

Žymos: Anglijos policija, Nusikalstamumas, vaizdo kamera

Komentarai

Naujausi straipsniai