Tiesa.com   |   BNS   |   2018-03-07

JK vyriausybė rengia neeilinį posėdį dėl apnuodyto buvusio rusų šnipo

  
JK vyriausybė rengia neeilinį posėdį dėl apnuodyto buvusio rusų šnipo
© Flickr nuotr.

Didžiosios Britanijos ministrų kabinetas trečiadienį rengia skubų posėdį dėl šiuo metu dėl savo gyvybės ligoninėje kovojančio buvusio rusų šnipo įtariamo apnuodijimo.

Anksčiau šią savaitę policija pranešė, kad į septintą dešimtį įkopęs buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra sekmadienį buvo rasti be sąmonės ant suoliuko viename prekybos centre pietvakariniame Solsberio mieste Anglijoje.
Vidaus reikalų ministrė Amber Rudd (Amber Rad) pirmininkaus nacionalinio saugumo komiteto (COBRA) pasitarimui, per kurį bus aptarta susidariusi padėtis.
 
S. Skripalis 2006-aisiais Rusijoje buvo nuteistas kalėti 13 metų už tai, kad Britanijos slaptajai tarnybai MI6 teikė informaciją apie Europoje veikiančius GRU agentus.
 
Tačiau S. Skripaliui buvo suteikta malonė, o 2010 metų liepą jis buvo paleistas per JAV ir Rusijos šnipų apsikeitimą, įvykusį amerikiečiams išaiškinus Jungtinėse Valstijose veikusį vadinamųjų rusų miegančiųjų agentų tinklą.
 
Jis buvo atskraidintas į Britaniją, kuri buvusiam GRU pulkininkui suteikė prieglobstį.
 
S. Skripalio ir jo dukters Julijos būklė yra kritinė; jie gydomi dėl apsinuodijimo nežinoma medžiaga.
 
Policija tvirtina, kad nedaro skubotų išvadų dėl šio įvykio, tačiau Britanijos užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) antradienį pareiškė, kad prie to gali būti prisidėjusi Rusija.
Diplomatijos vadovas pažymėjo, kad sekmadienio incidentas yra buvusio šnipo Aleksandro Litvinenkos nunuodijimo „aidai“.
 
Buvęs KGB agentas ir Kremliaus kritikas A. Litvinenka mirė 2006 metų lapkričio pabaigoje, praėjus kelioms savaitėms po to, kai viename Londono viešbučių išgėrė arbatos, į kurią buvo įpilta radioaktyvaus polonio izotopo Po-210.
 
Londonas dėl jo mirties apkaltino Maskvą.
 
Pareigūnai dar nenustatė, kokia medžiaga buvo apnuodytas S. Skripalis, tačiau ekspertai tvirtina, kad veikiausiai tai nebuvo radioaktyvi medžiaga.
 
66 metų S. Skripalis ir 33 metų jo dukra sekmadienį pietavo viename restorane, o vėliau nuėjo į greta esantį prekybos centrą. Pasak liudininkų, jie atrodė „praradę sąmonę“.
„Apsinuodijimo radiacija simptomai paprastai pasireiškia praėjus dešimtims valandų ar kelioms dienoms po kontakto (su medžiaga)“, – sakė Britanijos Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS) medicinos fizikos ekspertas profesorius Malcolmas Sperrinas (Malkolmas Sperinas).
 
„Tai galėjo būti cheminė (medžiaga), bet nesame tuo tikri“, – pridūrė jis.
 
Pranešama, kad policija tiria restorano „Zizzi“ stalą ir kėdes, kur sėdėjo S. Skripalis ir jo dukra.
 
Juos prižiūrėję medikai leidiniui „The Sun“ sakė, kad du policijos pareigūnai skundėsi akių niežėjimu, dusuliu ir odos išbėrimu.
 
Žiniasklaida spėlioja, kad S. Skripalis galėjo būti apnuodytas taliu – labai nuodinga bekvape ir beskone medžiaga, tirpia vandenyje – arba uždrausta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga VX. Šia medžiaga praėjusiais metais buvo nunuodytas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) netikras brolis Kim Jong Namas (Kim Čen Namas).
Britų visuomeninis transliuotojas BBC pranešė, kad medikai, gydantys S. Skripalį ir jo dukrą, nežinodami apnuodijimo priežasties, gali gydyti tik simptomus.
 
Britanijos premjerei Theresai May (Terezai Mei) buvo suteikta naujausia informacija apie situaciją per antradienio popietę vykusį nacionalinio saugumo tarybos posėdį, tačiau viešų komentarų šia tema ji dar nepaskelbė.
 
Jos atstovas sakė, kad yra „svarbu nesusidaryti išankstinės nuomonės dėl faktų“. Vis dėlto tikėtina, kad trečiadienį premjerė sulauks klausimų šia tema Bendruomenių Rūmuose.
 
 
 
  

Žymos: Rusija, Nuodai, Anglijos Vyriausybė, šnipas

Komentarai

Naujausi straipsniai