Mantas Petruškevičius   |   Tiesa.inf.   |   2012-10-09

Mokesčių neišvengs ir vaikai

  
Mokesčių neišvengs ir vaikai Daugiavaikės šeimos turės mokėti daugiau mokesčių.

„Turime pabaigti darbą, kurį pradėjome“ – tokiu šūkiu šią savaitę Birminghame vykstančią konservatorių partijos metinę konferenciją partiečiams bei visuomenei pristatė iždo sekretorius, arba, kitaip, finansų ministras Georgas Osbornas. Paaiškinęs, ką konkrečiai turi omenyje, iždo sekretorius atskleidė planus per ateinančius penkerius metus socialinėms išmokoms skirtą biudžetą sumažinti 10 mlrd. svarų sterlingų ir taip iki 2017-2018 metų jį subalansuoti.

Pagrindinės socialinės sritys, kurioms ketinama mažinti finansavimą – tai pašalpos ir mokesčių lengvatos. Daugiausiai atgarsio paskelbus netrukus įsigalioti turinčius siūlymus sulaukė vaiko pašalpas gaunančių šeimų apmokestinimas. Tiesa, naujasis „vaikų“ mokestis įsigalios tik toms šeimoms, kurių vienas iš asmenų uždirba per 50 tūkst. svarų sterlingų per metus. Nors ši suma ir atrodo nesanti maža, tačiau iš tesų naujieji pokyčiai turės tiesioginės įtakos daugiau nei milijonui šeimų, dirbančių ir auginančių vaikus Jungtinėje Karalystėje.
Pagal iki šiol galiojusią tvarką visos šeimos, nepriklausomai nuo to, kokio dydžio tėvų pajamos,iš valstybės gaudavo ir vis dar gauna po 20,3 svarų už pirmąjį vaiką; už antrą, trečią ir visus kitus – po 13,4 svarų sterlingų per savaitę. Netrukus šis mechanizmas turėtų pasikeisti didesnes nei vidutines pajamas gaunančioms šeimoms.
Kokie yra numatomi pokyčiai?
 
Mažamečius vaikus auginančioms šeimoms, kurių bent vieno iš narių pajamos per metus viršija 50 tūkst. svarų sterlingų, nuo šiol bus taikomas naujas mokestis, jau pakrikštytas „prievole auginantiems vaikus“. Tačiau su tokiu griežtu ir kategorišku epitetu sutinka ne visi, nes papildomai apmokestinami bus tik didesnes pajamas uždirbantys asmenys. Patį mokesčio veikimo mechanizmą numatoma „programuoti“ taip: už kiekvienus tėvo ar motinos virš 50 tūkst. per metus uždirbtus 100 svarų bus taikomas 1 proc. mokestis. Taigi vienam iš šeimos narių uždirbant 55 000 svarų per metus tektų sumokėti papildomą £876 mokestį. Tai sudarytų pusę visos per metus gaunamos vaiko pašalpos sumos, t.y. net £1752. Jeigu vieno iš tėvų metinės pajamos viršija 60 tūkst. svarų sterlingų ir šeima augina keturis vaikus, per metus valstybei tektų susimokėti jau 3146 svarus.
 
Kada naujoji tvarka įsigalios?
 
Naujasis mokestis bus pradėtas taikyti nuo 2013 metų sausio 7 dienos. Visos tolesnės vaiko pašalpos, gaunamos po šios datos, bus nustatomos pagal naująją tvarką. Kai kuriais atvejais vieno iš tėvų pajamoms 2011-2012 finansiniais metais nesiekiant 50 tūkst. metinės ribos, o kitąmet šią sumą jau viršijus, „vaikų“ mokestis įsigaliotų tik nuo 2014 metų. Verta priminti, jog finansiniai mokestiniai metai Jungtinėje Karalystėje prasideda balandžio 6 ir baigiasi balandžio 5-ąją.
Dideli naujojo mokesčio trūkumai
 
Kaip didžiausią naujojo mokesčio trūkumą specialistai įvardija tai, kad išskiriamas tik vienas šeimos narys iš dviejų. Poros skyrybų atveju iškiltų nemažai teisinių nesutarimų sprendžiant, kuris iš tėvų turėtų ir ar apskritai turėtų prisiimti mokesčio už vaiką prievolę.
 
Taip pat iškyla ir kitas „vaiko“ mokesčio įteisinimo aspektas: ar toks mokestis nebūtų nesąžiningas vienų ar kitų šeimų atžvilgiu. Vienose šeimose abu jos nariai gali uždirbti per 50 tūkst. svarų, kitose – vienam iš narių esant bedarbiu, mokestis abiems šeimoms būtų taikomas vienodas, nors pajamų skirtumai gali siekti dešimtis tūkstančių svarų per metus. Tad iškyla pagrįstų abejonių, ar visoms šeimoms šis apmokestinimas būtų taikomas laikantis sąžiningumo principo.
 
Kitas prieštaringai vertinamo „vaiko“ mokesčio trūkumas, manoma, gali būti tas, jog pradėjus naujiems finansiniams metams iki tol didesnes pajamas gaunantis narys netektų darbo. Tokiu atveju kompensacijos iš valstybės gali tekti laukti net iki vienerių metų.
Apskaitininkai taip pat pažymi, jog įsigaliojus naujajai tvarkai nuo kitų metų masiškai gali pasitaikyti naudojimasis įstatymo spragomis. Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, savarankiškam pensijų kaupimui (tačiau ne privačiam, o valstybiniam) skirta uždarbio dalis nėra apmokestinama. Tikimasi, jog netrukus asmenų, patikinčių valstybei ir, galima taip sakyti, užšaldančių, dalį savo ateities pajamų tam, kad išvengtų naujojo mokesčio, tik padidės. Belieka tikėtis, jog vyriausybė nepaskubėjo priimti šių svarbių pokyčių ir prieš šį egzaminą dar suspės paruošti visus namų darbus.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Pašalpos, Mokesčiai,

Komentarai

Naujausi straipsniai