Tiesa.com   |   Mantas Petruškevičius   |   2015-10-07

Mokami maišeliai keičia pirkėjų įpročius

  
Mokami maišeliai keičia pirkėjų įpročius Sutapimas ar ne, tačiau plastikiniai maišeliai nuo spalio 5-osios kainuoja po penkis pensus.

Nemokamų maišelių era baigėsi. Praėjęs sekmadienis buvo paskutinė diena, kai dar buvo galima suspėti į benuvažiuojantį traukinį ir didžiuosiuose Anglijos prekybos centruose pirkinius įmuturiuoti nors ir į penkis skirtingus plastikinius maišelius. Sutapimas ar ne, tačiau parduotuvių maišeliai nuo spalio 5-osios kainuoja po penkis pensus. Tiesa, su nemažai išimčių ir papildomų sąlygų.

Toks didžiųjų prekybos centrų žingsnis nėra būdas pasipelnyti iš savo pirkėjų. Valstybinis aplinkos apsaugos departamentas įpareigojo parduotuves apmokestinti plastikinius maišelius mažiausiai penkiais pensais. Skaičiuojama, jog taip kiekvienais metais bus sutaupoma 60 mln. svarų dėl šiukšlinimo padaromos žalos gamtai. Be to, dėl sumažėjusios oro taršos planuojama šalies biudžetą papildyti dar 13 mln. svarų sterlingų.
Kur nukeliaus pinigai?
 
Kaip jau spėjo paskelbti apmokestinami didieji prekybos centrai bei didžiosios parduotuvės, iš pajamų, surinktų apmokestinus maišelius, 70 mln. svarų planuojama skirti labdarai. Kitos parduotuvės taip pat galės šiuos pinigus panaudoti savo reikmėms. Valstybė per metus turėtų surinkti papildomai 19 milijonų svarų iš pridėtinės vertės mokesčio (angl. VAT).
 
Kitur mokama jau seniai
 
Naujovės nuo pirmadienio įsigaliojo tik Anglijoje, tuo tarpu kaimynystėje už plastikinius maišelius reikia susimokėti jau seniai: Velse jie mokami jau ketverius metus, Šiaurės Airijoje – nuo 2013-ųjų balandžio mėnesio, Škotijoje – nuo 2014 metų spalio.
 
Pokyčiai – akivaizdūs
 
Kaip parodė laikas ir Anglijos kaimynų pavyzdys, bandymai apmokestinti maišelius pasiteisino su kaupu. Didžiausias šuolis užfiksuotas Velse – plastikinių maišelių čia sunaudojama net 70 proc. mažiau nei anksčiau; Škotijoje – penktadaliu mažiau.
Kiek kainuos papildomai?
 
Skaičiuojama, jog vidutinė šeima Anglijoje per metus plastikiniams maišeliams turėtų išleisti apie 8 papildomus svarus, bet tik tokiu atveju, jei jų vartojimo įpročiai nepasikeis, tai yra, jie sunaudos maišelių tiek, kiek iki šiol.
 
Iki šiol Anglijoje per metus būdavo išdalijama daugiau nei 8,5 milijardo plastikinių maišelių. Iki šiol Anglijoje per metus būdavo išdalijama daugiau nei 8,5 milijardo plastikinių maišelių.
 
*Kada mokėti nereikia?
 
Įstatymas privalomai taikyti 5 pensų apmokestinimą už kiekvieną maišelį negalioja perkant kai kurias prekes. Neapdorota žuvis, mėsa, receptiniai vaistai, skutimosi peiliukai, sveriami smulkūs produktai, tokie kaip riešutai, vaisiai ir daržovės – tai vienos iš prekių, kurias perkant parduotuvėje maišeliai išliks nemokami.
Vis dėlto verta neužmiršti, jog išimtis galioja tik įsigyjant šias ir panašias prekes atskirai bei nemaišant jų su kitomis, pavyzdžiui, sveriamų vaisių su įpakuotais produktais. Mažmožis (be jokios abejonės, atsiras tuo besinaudojančių): lygiai taip pat, kaip ir bendrą sąskaitą už pirkinius, atskiras prekes prie kasos visuomet galima padalyti į dvi ar daugiau dalių. Štai jums ir nemokamas maišelis.
 
Perkant internetu maišelis mokamas
 
Jeigu užsisakote prekybos centrų siūlomus maisto produktus internete su pristatymu į namus, už plastikinį maišelį taip pat reikės susimokėti. Ta pati taisyklė nuo šiol galioja ir atsiimant iš anksto užsakytas prekes parduotuvėje.
 
Ar pokyčiai galioja kitiems maišeliams?
 
Valstybės nutarimu, apmokestinami tik tie maišeliai, kurių storis siekia 70 mikronų arba mažiau. Tokį standartą atitinka visiems puikiai pažįstami maisto prekių plastikiniai maišeliai. Dabužiams, batams, buitinei technikai bei kitiems pirkiniams naudojamų maišelių dydžiai ir matmenys dažniausiai skiriasi, taigi ši taisyklė jiems negalioja.
Kiek plastiko sunaudojame?
 
Sunku patikėti, tačiau iki šiol Anglijoje kasmet būdavo išdalijama daugiau nei 8,5 milijardo plastikinių maišelių. Taip yra nepaisant fakto, kad kiekvienuose namuose: stalčiuose, spintose, lentynose, garažuose šiuo metu „slepiasi“ vidutiniškai po 40 panaudotų buitinių maišų ir maišelių. Likusieji 500 tūkstančių panaudoto neperdirbto plastiko nusėda šalies šiukšlynuose.
 
Kas pasikeitė nuo šios savaitės?
 
Apmokestinti iš plastiko gaminamus maišelius nuo šiol privalo visi didieji maisto prekių prekybos centrai ir didesnės, daugiau nei 250 darbuotojų turinčios parduotuvės. Nusižengus reikalavimams, joms grėstų nemažos, iki 20 tūkst. svarų sterlingų siekiančios baudos. Nors prisitaikyti prie naujųjų įstatymų kol kas privalo tik didieji prekybos centrai, mažesnės parduotuvės skatinamos ne mažiau aktyviai prisijungti prie apmokestinamų maišelių iniciatyvos, kuri jau dabar keičia pirkėjų įpročius.
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, plastikiniai maišeliai

Komentarai

Naujausi straipsniai