Mantas Petruškevičius   |   2014-01-28

Laisvai samdomiems darbuotojams pats įkarštis

  
Laisvai samdomiems darbuotojams pats įkarštis Jeigu užsiimate individualia veikla laiko pateikti deklaraciją turite iki sausio 31-osios.

Jei jau kuris laikas esate, o gal dar tik planuojate tapti vienu iš iš 4,2 milijono Jungtinėje Karalystėje individualia veikla užsiimančių asmenų, angliškais terminais dar žinomų, kaip self-employed darbuotojų, šis straipsnis apie jus ir jums.

 Šios savaitės penktadinis, sausio 31 diena, yra paskutinis terminas savarankiškai dirbantiems (self-employed), kada dar nėra per vėlu priduoti savarankiškai pildomą Mokesčių grąžinimo forma britiškajai mokesčių inspekcijai (HM Revenue & Customs, HMRC) už 2012-2013 finansinius metus. Jeigu nuo 2012 metų balandžio 6 dienos iki 2013 metų balndžio 5-osios užsiimėte individulia veikla, neturite asmeninio buhalterio, per tą laiką pakeitėte adresą ar dėl kitų priežasčių nepateikėte savo veiklos ataskaitos HMRC, jums derėtų kaip įmanoma greičiau tą padaryti.
Pateikti atsakaitą už praėjusius finansinius metus galima dviem būdais: paštu ir internetu. Šiuo metu, artėjant sausio 31 dienai arba po jos, tą leidžiama atlikti tik internetu, HMRC puslapyje.
 
 
Jeigu pildote formą pirmą kartą, pirmiausia reikia užsiregistruoti HMRC.gov.uk portale, kuriame būsite paprašyti nurodyti unikalų mokesčių mokėtojo kodą, dar vadinamą Unique Taxpayer reference, arba sutrumpintai UTR. Jį galite rasti ant buvusių HMRC laiškų, siųstų jums. Registracijai sėkmingai pavykus, netrukus sužinosite jums priskirtą prisijungimo kodą (Online User ID). Pastarąjį vertėtų užsirašyti ir laikyti su svarbiais dokumentais, jo visuomet prireiks ateityje prisijungiant prie internetinės HMRC mokesčių sistemos.
 
Dar vienas kodas, kurio jums būtinai prireiks – tai aktyvavimo kodas (angl. activation code). Jam gauti būdas tėra vienas – tai kelias paštu jūsų nurodytu adresu. Jam gauti HMRC yra nustačiusi septynių darbo dienų maksimalią trukmę tam, kad nekiltų nesusipratimų dėl galutinės individualios veiklos ataskaitos pridavimo datos. Jeigu šiemet jau gyvenate užsienyje, siuntimo terminas pailgėja iki 21 dienos. Taigi, jeigu apie sausio 31 dienos terminą buvote užmiršę ir iki šiol neužsirgistravote aktyvavimo kodui gauti, net ir tokiu atveju veiklos formą pildyti verta; nepaisant to, kad ji bus užpildyta pavėluotai.
Jeigu individualios veiklos formą pildote ne pirmą kartą
 
Jeigu jau turite patirties iš praėjusių metų arba dar seniau ir šią formą jau esate pildę, laukti registracijos aktyvavimo kodo paštu nebereikia. Tik tuo ateveju, jeigu prisijungimo duomenų po metų pertraukos neberandate, siuntimo prodecūrą gali tekti pakartoti.
 
Iškilus klausimams, visuomet galite pasiskambinti į HMRC informacijos centrą telefonu 0300 2003310, kuriuo prisiskambinsite iki 8 valandos vakaro, tačiau sausio paskutiniąją savaitę sulaukti laisvos operatorės gali tekti palaukti kiek ilgiau.
 
Ar ilgai užtrunka specialios formos pildymas ir kokios informacijos klausiama?
Jeigu pildote individualios veiklos ataskaitą, pildymo formą užpildyti turėtų užtrukti trumpiau, nei pateikiant duomenis apie nuosavą verslą. Vis dėlto, šiam darbui patariama pasilikti ne vieną valandą.
 
Jeigu jau prisiruošėte tai atlikti, jums prireiks duomenų apie:
 
• Veiklos sritį, ją reikės trumpai ir aiškiai apibūdinti.
• Pajamas, gautas per finansinius metus iš jūsų tiesioginės (ir visų kitų) veiklų.
• Jeigu dirbate turėdami asmeninį patentą, reikės nurodyti, kokią pajamų dalį ketinate skirti senatvės pensijai.
• Pajamas, gautas iš dividendų, investicijų bei kitų darbų.
• Indėlius, pensijų kaupimo fondus.
• Valdomus gyvybės draudimo polisus.
• Savanoriško rėmimo fondus, kuriuos remiate (mokesčių lengvatai apskaičiuoti).
 
Kas nutiks, jeigu pamiršote arba pavėlavote pateikti duomenis apie individualią veiką?
 
Jeigu duomenis mokesčių inspekcijai nepavyko pateikti laiku, tai yra, vėliausiai iki sausio 31 dienos, turėsite susimokėti baudą. Kokia ji, priklausys nuo to, kaip greitai suskubsite apie savo veiklos finansinius duomenis informuoti HMRC po oficialios galutinės datos.
Pavėlavus ne daugiau, kaip tris mėnesius, bauda siekia 100 svarų sterlingų. Deja, jos nepavyks išvengti net, jeigu:
 
• Pavėlavote tik vieną dieną.
• Nesate skolingas valstybei jokių nenumokėtų mokesčių.
• Jūs užsiregistravęs kaip self-emplyed, tačiau veiklos nebevykdote.
• Nežinojote apie registracijos terminus.
 
Kaip bebūtų, gyvenime nutinka įvirių neplanuotų situacijų bei aplinkybių, dėl kurių nesugebėjote pristatyti duomenų laiku. Jeigu taip nutiko būtent jums,nepamirškite apie tai pranešti HMRC personalui, kuris, įvertinęs visas aplinkybes bei pateisinamas priežatis, priims galutinį sprendimą.
 
Tačiau, jeigu pavėlavote daugiau nei tris mėnesius, bauda po šio laiko, labai tikėtina, išaugs į daug didesnę sumą, o už kurių pradelsimą dar ir nuolat bus kaupiamos palūkanos.Taigi, jeigu dabar svarstote nuo ko pradėti, pradėkite nuo čia: www.hmrc.gov.uk.
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Mokesčiai, Mokesčiai Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai