Tiesa.com   |   Mantas Petruškevičius   |   2015-11-18

10 mitų apie kredito reitingus

  
10 mitų apie kredito reitingus Praeityje negrąžinti arba laiku nesumokėti įsipareigojimai lieka archyve apie šešerius metus.
Tikroji tiesa yra ta, kad jokio juodojo nepareigingų skolininkų sąrašo nėra.

Kredito reitingų prisibijo daugelis. Apie šį bankinį reiškinį seniau niekas nekalbėdavo tiek daug, kiek dabar. Pabandykite paklausti tuzino gatvėje atsitiktinai sutiktų žmonių apie kredito reitingus ar asmeninių finansų istoriją, ir išgirsite atsakymų, kurių siužetas puikiai tiktų laidai „Klausimėlis“.

ęs telefonas“, kai turima žiupsnelis žinių ir dar daugiau interpretacijų, kaip reikiant pasidarbavo ir net spaudoje sukūrė tokių legendų, kad būtų galima jas pačias sureitinguoti pagal originalumą. Nelaukdami kitų „užtemimų“, griaukime dažniausiai iš aplinkinių girdimus mitus apie kredito reitingus ir sudėliokime atsakymus į savo vietas.
1. Mano kredito istorijai turės įtakos artimieji ir žmonės, su kuriais gyvenu po vienu stogu.
Netiesa. Nebent perimsite šių žmonių įpročius laiku negrąžinti skolų, paskolų ir kitų finansinių įsipareigojimų. Vis dėlto galite pakenkti savo kredito istorijai, jeigu turėsite bendrą sąskaitą su įsiskolinusiu asmeniu (angl. Joint Account).
 
2. Egzistuoja juodasis sąrašas.
Tai bene pats populiariausias ir labiausiai įtikėtas mitas iš viso dešimtuko. Tikroji tiesa yra ta, kad jokio juodojo nepareigingų skolininkų sąrašo nėra. Daugumos žmonių duomenys yra saugomi milžiniškose duomenų bazėse, ir tik skolininkui kreipiantis į kreditingumo vertinimo institucijas yra „atkasamas“ vieno ar kito žmogaus skolų grąžinimo išrašas, veikiantis kaip patikimumo rodiklis.
 
3. Senos skolos užmirštamos.
Priklauso nuo to, kokio senumo skolos. Praeityje negrąžinti arba laiku nesumokėti įsipareigojimai lieka archyve apie šešerius metus. Apie kiekvieną asmenį, nuolat vėlavusį sumokėti mėnesio įmokas bankui, komunalinio ūkio bendrovei ar greitųjų kreditų kompanijai, yra kaupiami duomenys ir iškeliami į paviršių jam ketinant gauti naują paskolą ar pirkti prekę išsimokėtinai. Tačiau suėjus šešerių metų terminui seniausi archyvai nebenaudojami, ir klientas vėl gali lengviau pasiskolinti.
 
4. Prastas kredito reitingas niekada neatsistato.
Kaip jau buvo paminėta ankstesnio mito aprašyme, laikui bėgant kliento patikimumo kreivė sugrįžta į senas vėžes. Kitas svarbus veiksnys yra tai, jog senesni įrašai tampa ne tokie svarbūs – svarbiausi yra naujausi. Didžiausią svorį turi paskutinių įsipareigojimų vykdymo istorija, todėl šiandien laiku mokamos mėnesio įmokos už prekes ar paskolas sparčiai atitaiso senesnes klaidas.
5. Kredito reitingui turi įtakos žmogaus išsilavinimas.
Pasirodo, mitų kūrėjų vaizduotė tokia laki, kad vis daugiau žmonių patiki net ir tokiomis nuogirdomis. Kreditų reitingai nėra ir, tikėtina, niekada nebus nustatomi vadovaujantis klientų išsilavinimo lygiu ar žiniomis apie skolinimąsi.
 
Ilgą laiką būti apsikrovus tuzinu kredito kortelių būsimiems skolininkams gali reikšti didesnį kliento mokumo rizikos laipsnį ateityje. Ilgą laiką būti apsikrovus tuzinu kredito kortelių būsimiems skolininkams gali reikšti didesnį kliento mokumo rizikos laipsnį ateityje.
 
6. Kredito reitingas gerėja atsiskaitant grynaisiais.
Atrodytų, visiškai logiška: mokant grynais nėra jokio kredito ar skolinimosi, taigi kredito istorija nenukenčia. Tai visiška tiesa: nesiskolindami jokių reitingų nesugadinsite, tačiau lygiai taip pat nuolat varstydami piniginę ir bandydami joje ieškoti reikiamos kupiūros savo kredito istorijos nepagerinsite. Turėdami šiek tiek skolų ir, dar svarbiau, jas laiku grąžindami, prireikus paskolos būsite patikimesni, negu nesiskolindami apskritai.
 
7. Dėmesio! Ar kredito reitingas neturi įtakos įsidarbinimo galimybėms?
Dar vienas daug dėmesio sulaukiantis mitas – tai darbuotojo kredito istorija. Gali ar negali ją patikrinti darbdavys? Kaip yra iš tikrųjų? Tiesa yra tokia“ įmonė turi teisę patikrinti savo darbuotojų kredito istoriją, tačiau tai paprastai daro tik esant reikalui. Darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su atsiskaitymais, piniginėmis operacijomis, taip pat aukštas pareigas užimantys darbuotojai gali tikėtis tokio patikrinimo. Vis dėlto tai priklauso tik nuo kiekvienos atskiros kompanijos ar darbdavio sprendimo, todėl, iškilus abejonių, apie patikras būtinai išsiaiškinkite per darbo pokalbį.
8. Didesnis kredito kortelių skaičius padės pagerinti kredito reitingą.
Būtų logiška: kuo daugiau tvarkingai grąžinamų skolų, tuo greičiau gerėja kredito istorija. Tai iš tikrųjų veikia, jeigu finansinius įsipareigojimus vykdote greitai ir dar neatėjus terminui, tačiau ilgą laiką būti apsikrovus tuzinu kredito kortelių būsimiems skolininkams gali reikšti padidėjusią kliento mokumo riziką ateityje.
 
9. Turint daugiau pinigų sąskaitoje gerėja kredito reitingas.
Deja, tai tik dar vienas finansinis mitas. Visiškai nesvarbu, kiek pinigų turite – šimtą ar milijoną svarų. Kredito istorijos balą lemia tik viena vienintelė aplinkybė – ar laiku sumokami visi prisiimti įsipareigojimai.
 
10. Žaisti su sąskaitomis – (ne) išeitis.
Apie tai, kiek gyventojai yra skolingi, kreditų reitingų agentūros, be abejonės, turės informacijos. Kitas klausimas – kaip skolos yra išdėstytos. Jeigu dviejų kreditinių kortelių palūkanų dydžiai labai skirtingi, (pavyzdžiui, 11 proc. ir 19 proc.), neretai verta didesnį dėmesį skirti aukštesnes palūkanas turinčiai skolai grąžinti, nes jos svarba kredito reitingui yra didesnė.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Kredito reitingai

Komentarai

Naujausi straipsniai