Tiesa.com   |   BBC.com   |   2018-04-18

Neteisėtų deportacijų banga – įspėjimas ES piliečiams?

  
Neteisėtų deportacijų banga – įspėjimas ES piliečiams?
© flickr nuotr.
Imigracijos kontrolė persistengė.
Baiminamasi, kad ši situacija – tai tarsi netolimos ateities prognozė: politikai spėlioja, ar po „Brexit“ su tuo nesusidurs Europos Sąjungos piliečiai

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministrė Amber Rudd raginama prisiimti atsakomybę už sumaištį, kurią sukėlė neteisėti sprendimai iš šalies deportuoti daugybę niekuo dėtų žmonių.

Teisėtai JK gyvenantys žmonės be jokio pagrindo neteko socialinio draudimo, prarado darbus, dalis buvo uždaryti imigrantų sulaikymo centruose, iš jų buvo reikalaujama įrodymų, jog jie turi teisę gyventi šalyje, kurioje gyvena jau ilgus dešimtmečius.
Pasirodo, žmonių gyvenimus griovė valdininkų klaidos.
Neteisėtų valdžios įstaigų sprendimų deportuoti JK piliečius iš šalies banga kilo paaiškėjus, kad su tuo dažniausiai susiduria vadinamoji „Windrush“ karta – po Antrojo pasaulinio karo iš Karibų regiono šalių atvykę imigrantai: jie įsileisti norint užpildyti tūkstančius laisvų darbo vietų.
 
Pirmoji jų grupė 1948 metais JK pasiekė laivu „Windrush“ ir išsilaipino Tilburio uoste. Dauguma iš atvykusiųjų tuo metu buvo vaikai.
 
Iki 1971 metų iš šio regiono atvyko apie pusę milijono žmonių, tuomet jų vardu buvo užpildytos išsilaipinimo kortelės, kurios tapo pagrindu imigrantams teisėtai gyventi JK.
Tačiau ilgus metus vidaus reikalų ministerijoje saugotos šios kortelės 2010-aisiais buvo sunaikintos, o vėliau sugriežtinus imigracijos taisykles „Windrush“ karta prarado vienintelį įrodymą, kad jie čia atvyko, įsikūrė ir gyvena teisėtai bei yra JK piliečiai.
 
Bet net pilietybė ir faktas, kad Anglijoje gyvena kelis dešimtmečius, neapsaugojo jų nuo imigracijos kontrolierių sankcijų.
 
Pradėjus tyrimus dėl deportacijų, kai kurie žmonės patyrė itin didelių nepatogumų, prarado socialines garantijas, neteko darbų, buvo sulaikyti.
 
Dėl šios sumaišties ministrė A. Rudd raginama atsistatydinti. Sukurta speciali telefonų linija, kuria gali kreiptis su neteisėtais imigracijos kontrolės pareigūnų veiksmais susidūrę piliečiai: pirmąją jos veiklos dieną sulaukta apie 50 pranešimų, susijusių su vadinamąja „Windrush“ karta.
Maža to, baiminamasi, kad ši situacija – tai tarsi netolimos ateities prognozė: politikai spėlioja, ar po „Brexit“ su tuo nesusidurs Europos Sąjungos piliečiai, kurie šiuo metu yra teisėti JK gyventojai, tačiau tokie įvykiai sėja pagrįstą abejonę – ar ši garantija tikrai bus išsaugota?
 
„Po šio skandalo norime gauti garantijas, kad ES piliečiai su tuo nesusidurs“, – Europos Parlamente pareiškė už „Brexit“ atsakingas Guy’us Verhofstadt’as, tai, kas vyksta JK pavadinęs „biurokratiniu košmaru“.
 
 
  

Žymos: deportacija , biurokratija, imigracijos kontrolė

Komentarai

Naujausi straipsniai