Mantas Petruškevičius   |   2016-05-04

Didžiojo apsisprendimo metas

  
Didžiojo apsisprendimo metas

Laikui tirpstant nuomonių ypatingos svarbos klausimais vis daugiau. Savo valią referendume dėl Jungtinės Karalystės (JK) ateities Europos Sąjungoje (ES) britai pareikš jau kitą mėnesį. Birželio 23 dieną paaiškės šalies, kurioje gyvena, dirba bei moka mokesčius ir šimtai tūkstančių lietuvių, sprendimas.

Tačiau, kad ir kokie būtų būsimo referendumo rezultatai, niekas neabejoja, jog sąžiningiems, darbštiems ir laiku mokesčius mokanties tautiečiams durys į Angliją neturėtų užsidaryti. Neužtikrintai turėtų jaustis pašalpas gaunantys atvykėliai, kuriems planuotis valstybines išmokas nebėra taip lengva, bent iki referendumo rezultatų paskelbimo.
Kol iki didžiojo referendumo ketvirtadienį laiko dar yra, o Europos šalininkų simpatijos beveik lygios euroskeptikų pulkams, apie išankstinius rezultatus šiandien kalbėti nėra prasmės. Kol kas pažvelkime į faktus ir aktualiausius klausimus, rūpimus besidomintiems artėjančiu referendumu.
 
Kas yra Brexit?
 
Naujas terminas, atsiradęs Jungtinės Karalystės rinkėjams ruošiantis referendumui dėl šalies ateities ES. Junginys „brexit” kilo iš žodžių „British” ir „exit”, reiškiančių D. Britanijos išstojimą iš 28 ES valstybių bloko.
 
ES referendumas
Referendumas dėl D. Britanijos narystės ES vyks ketvirtadienį, birželio 23 d. Ministras Pirmininkas Davidas Cameronas paskelbė šią datą Europos lyderių susitikime Briuselyje vasario mėnesį. Prieš tai, dar gegužę vyks parlamento rinkimai Škotijoje, Šiaurės Airijoje ir Velse. Vasaros pradžia pasirinkta neatsitiktinai, nes gerėjant orams, ateinančiais mėnesiais tikimasi naujos pabėgėlių bangos į Europą, kuri į euroskeptikų pusę galėtų palenkti tūkstančius neapsisprendusių rinkėjų.
Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, kurių D. Britanija išstojusi iš ES gali netekti. Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, kurių D. Britanija išstojusi iš ES gali netekti.
Euroskeptikai prieš europiečius
 
„Brexit” šalininkai teigia, kad ES šalys ir toliau sieks dešimtmečiais puikiai veikiančio ekonominio bendradarbiavimo ir prekybos sutarčių su Jungtine Karalyste, kuri šiuo metu yra viena iš didžiausių prekių ir paslaugų importuotojų ES.
 
Daugiau nerimo kelia užsienio investicijų klausimas ir susirūpinimas, jog užsienio įmonės mieliau rinktųsi kitas Europos šalis, nemaža jų dalis iš D. Britanijos perkeltų savo būstines į valstybes, kur prieiga ir sąlygos tarptautiniam verslui būtų palankesnės, tai yra po Europos Sąjungos teisine ir įstatymine vėliava esančiose šalyse.
 
Euroskeptikų lozungai skelbia kitą tiesą. Jie įsitikinę, jog D. Britanijai palikus Europos šalių bendriją, šalies biudžeto siūlės nustos braškėjusios, mat išstojimo atveju kasmet nebereikėtų prisidėti prie mažesnių ir ekonomiškai kol kas besivejančių didžiąsias valstybes šelpimo. Būtent taip euroskeptikai įvardija būtinąsias šalies įmokas į ES biudžetą.
Taip būtų sutaupomi milijardai svarų per metus, tačiau šalies pramonininkai ragina rinkėjus netikėti euroskepotikų kalbomis ir susimąstyti, kiek kartų daugiau naudos Jungtinė Karalystė gauna būdama ES nare bei galėdama naudotis bendrijos teikiamomis lengvatomis.
 
Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, iš kurių Britanijai pavyksta išpešti daugiau naudos, nei kainuoja susimokėti į bendrą Europos Sąjungos biudžetą.
 
Šalies pramonininkų asociacijos skaičiuoja, jog netrukus, vos per keletą savaičių nuo išstojimo iš ES Jungtinės Karalsytės, ekonomika patirtų tokį šoką, kuris prilygtų 100 mijardų svarų sterlingų momentiniam praradimui. Iždo sekretorius Georgas Osbornas, kuris buvo apkaltintas tamsios tikrovės piešimu, taip pat nevyniojo žodžių į vatą pranešdamas prognozes, jog išstojimas kiekvienai šalyje gyvenančiai šeimai kainuotų po 4,3 tūkstančių papildomų svarų per metus – ir taip visą ateinantį dešimtmetį.
Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, kurių D. Britanija išstojusi iš ES gali netekti. Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, kurių D. Britanija išstojusi iš ES gali netekti.
10 faktų apie Europos Sąjungą:
 
1. ES sudaro 28 valstybės narės, be jų "kelyje į narystę" šiuo metu priskiriamos naujos šalys. Turkija ir Serbija – vienos iš jų.
 
2. ES veikia 65 institucijos, kuruojančios daugelį visuomenės sričių: nuo studentų savanorių koordinavimo, iki žvalgybos ir ES saugumo užtikrinimo.
3. Europos Sąjungoje 19 iš 28 narių yra įsivedusios bendrą valiutą eurą.
 
4. Europos Parlamente dirba 751 Europos parlamentarai.
 
5. ES yra didžiausia pasaulio ekonomika, kurios bendrasis vidaus produktas sudaro 13,08 trilijonų eurų. Vidutinė vienam bendrijos gyventojui tenkanti dalis – 25,5 tūkst. eurų.
 
6. ES gyvena 507 milijonai piliečių, tai sudaro apie 7 procentus visų pasaulio gyventojų.
 
7. Šiek tiek daugiau nei trys milijonai britų yra gimę kitose ES šalyse, tai yra apie 5 % visų gyventojų.
 
8. Pernai Jungtinė Karalystė sumokėjo 8,5 mlrd. įmokų į ES budžetą ir pagal savo indėlį atsilieka tik nuo Prancūzijos ir Vokietijos.
 
9. ES 2016 metų biudžetas yra 144 mlrd. eurų. Svarais tai būtų 114 mlrd. svarų sterlingų. Palyginimui, Jungtinės Karalystės biudžeto išlaidos per 2015–16 metus sudaro 742 mlrd. svarų sterlingų – tai yra 6,5 ​karto daugiau nei visas ES biudžetas.
 
10. Iš viso ES institucijose dirba 55 tūkst. Europos Sąjungos tarnautojų.
Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, kurių D. Britanija išstojusi iš ES gali netekti. Tarptautinės investicijos, atviros durys Europos ir pasaulio prekybos rinkoms, nuolat trūkstamos darbo jėgos pritraukimas – tai tik keletas privalumų, kurių D. Britanija išstojusi iš ES gali netekti.
  

Žymos: Referendumas, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai