2013-09-28

Kai rudens nuotaikų puokštėje – ne vien ryškios spalvos

  
Kai rudens nuotaikų puokštėje – ne vien ryškios spalvos

Nuotaikai kritus žemiau normalios ribos, sakome, kad mus jau apėmė depresija.

Užklupus akimirkai, kai, atrodo, niekas nebedomina, skubame tai įvardyti kitu žodžiu: apatija. Bet gal tai tėra paprasčiausias tingėjimas? Ar visada reikia bijoti šių būsenų, ar, atvirkščiai, jos kiekvienam retkarčiais būtinos, kad stabteltume, įsigilintume į save ir atsinaujintume?
Depresija –pernelyg didelis jautrumas blogiui
 
Iš tiesų depresija – tai ne vien daugiau ar mažiau pablogėjusi nuotaika, bet ir pernelyg didelis jautrumas blogiui, sulėtėjusi psichinė veikla (ypač mąstymas), sumažėjęs jausmų guvumas. Depresijos apimtą žmogų labai stipriai veikia ir aplinkos nemalonumai, be to, iškyla ir patys slogiausi praeities prisiminimai. Tuo tarpu geri įspūdžiai nepajėgia įsiskverbti iki mūsų sąmonės, jausmų, užtat mus apima ir ilgai nepalieka liūdnos mintys, jausmai, spėlionės. Depresiją sukelia tie patys veiksniai, kaip ir blogą nuotaiką, tačiau dažniausiai su ja susiduriama tada, kai tie veiksniai ryškūs, ilgiau
trunkantys, pavyzdžiui, nesėkmės moksle, darbe, nuolatinis žeminimas, kaltės jausmas, pervargimas. Depresinę būseną palaiko susidariusi savotiška inercija arba šalutinės priežastys. Pavyzdžiui, depresija sukelia niūrias mintis, o šios, savo ruožtu, stiprina blogą nuotaiką, žadina liūdnus jausmus, kurie ir vėl palaiko depresiją...
 
Depresija veikia žmogų labai neigiamai, nes jai apėmus sumažėja psichikos galimybės, aktyvumas, susilpnėja daugelis jos savybių. Didelė, itin ryški depresija kartais gali būti net pavojinga žmogaus gyvybei (polinkis į savižudybę). Ar depresija gali būti naudinga? Iš dalies, taip. Neilgai trunkanti ir negili depresija apsaugo psichiką nuo per didelės įtampos, išsekimo. Depresijos apimtas žmogus užsidaro savyje, vengia būti aktyvus, ir sulėtėjusi veikla duoda galimybę pailsėti. Depresija mus neretai tarsi atnaujina, leidžia giliau pažvelgti į savo vidų. Tai labai svarbu, nes žmonės dėl įvairių priežasčių retai linkę atidžiai tyrinėti savo vidinį pasaulį. O juk jame galima rasti ne vieną jėgos šaltinį. Juk ne veltui sakoma, kad linksmuolis yra paviršutiniškas ir banalus, o kenčiantis žmogus – gilus.
 
Apatija susilpnina ir teigiamus, ir neigiamus jausmus
Panaši į depresiją būsena – apatija. Nuo depresijos ji skiriasi tuo, kad šiuo atveju tolygiai susilpnėja ir neigiami, ir teigiami jausmai. Slogių, kankinančių išgyvenimų apatijos apimtas žmogus nepatiria, tačiau paprastai susilpnėja jo potraukiai, mąstymo veikla. Tiesiog nesinori ką nors daryti. Jei depresija padidina jautrumą neigiamiems išgyvenimams, tuo tarpu apatija blogybėms nejautri. Nors palyginti retai, bet apatija gali būti ir kone nuolatinė, kitaip tariant, chroniška žmogaus būsena. Tokiais atvejais apie žmogų sakome, kad jis apatiškas. Ir įdomiausia, kad neretai į tokius žmones aplinkiniai žvelgia netgi su tam tikru pavydu, kad jie esą ramūs, niekad neprarandantys pusiausvyros.
 
Apatijai išnykti paprastai padeda geras poilsis ir nauji, stimuliuojantys įspūdžiai. Vienas išminčius yra pasakęs: „Nė didžiausi pasiryžimai nepakeis žmogaus, jei jis nedarys to, ką turi daryti čia ir dabar.“ Taigi, ne veltui ir liaudies išmintis byloja, kad geriausias vaistas nuo visų negandų yra... darbas, konkreti veikla. Tai yra puikus priešnuodis ir depresijos, ir apatijos atveju.
 
O gal tai paprasčiausias tingėjimas?
 
Be to, dažnai nesugebėjimas imtis veiklos ir priimti iš to kylančios rizikos ir atsakomybės tėra tai, ką buitiškai vadiname paprasčiausiu tingėjimu... Kartais užtenka tiesiog sąžiningai sau pačiam prisipažinti, kad tam tikrais atvejais esame tiesiog tinginiai. O kad įveiktume savo išsikerojusią tinginystę, svarbiausia – žengti pirmą žingsnį: prisiversti išlipti iš lovos, atsitraukti nuo beprasmiškai tarškančio televizoriaus ir pradžiai kad ir pasigaminti sau ar šeimai pietus iš trijų patiekalų...
Įveikti negandas vieniems gali labai padėti psichologinė literatūra ir įvairūs savęs pažinimo seminarai ar asmeninė psichologo konsultacija, kitiems – pačių vidinė intuicija, kaip sužinoti įvairias galimybes ir pasirinkti sau tinkamiausią. Tik reikia atminti viena: šito virsmo iš tinginystės, apatijos ar netgi depresijos į gyvenimą, žėrintį visomis spalvomis, deja, niekas kitas už mus išgyventi negali – tik mes patys.
 
 
  

Žymos: Sveikata, Liūdesys

Komentarai

Naujausi straipsniai