Tiesa.com   |   2013-02-10

Atsargiai: atostogų sindromas!

  
Atsargiai: atostogų sindromas!

Žiemą ne vienas susiruošia paatostogauti. Ir nesvarbu, kur ilsėsitės – šiltuose kraštuose ar slidinėdami nuo snieguotų viršukalnių, sugrįžę namo galite pasijusti visiški ligoniai. Ir visai ne peršalimas ar perkaitimas, ne pasigautas virusas ar neįprastas maistas bus kaltas. Pasirodo, didžiąją dalį žmonių po atostogų puola klastingasis... atostogų sindromas.

Atostogų pabaiga ir darbų pradžia (beje, kartais – ir pačios atostogos) žmogui sukelia tokį pat stresą, kaip ir kiti dideli išgyvenimai, pavyzdžiui, išsiskyrimas su mylimu žmogumi. Štai JAV mokslininkai, tiriantys tinkamą darbo ir poilsio režimą, nustatė, kad didžiausią stresą patiria ne tie darbuotojai, kurie keletą metų dirba be išeiginių ir atostogų, o tie, kurie po ilgai lauktų atostogų grįžta į darbą!
Įtampa, nerimas, nervingumas, galvos, krūtinės skausmas, širdies plakimas, nemiga, skrandžio veiklos sutrikimai – visa tai gali būti ne kokia nors liga, o apgaulingasis „grįžimo po atostogų“ sindromas.
Nustatyta, kad šis sindromas yra tuo stipresnis, kuo rečiau darbuotojas atostogauja ir kuo ilgesnės jo atostogos! Tai yra tarsi apsauginė organizmo reakcija.
 
Specialistai pataria, kaip jos išvengti ar bent jau sumažinti. Pasinaudokite jų patarimais!
• Geriausia atostogauti kartą per tris mėnesius, po 7–10 dienų, ne ilgiau.
 
• Jei renkatės tolimas keliones, nepamirškite grįžę pasilikti laiko aklimatizacijai. Tai fiziologiniai organizmo prisitaikymo prie naujų oro sąlygų procesai, ir juos išgyventi intensyvaus darbo aplinkoje labai sunku, verčiau adaptuotis namuose.
 
• Eidami atostogauti visas darbo problemas pamirškite – juk jūsų laukia poilsis.
• Svarbu išmokti pailsėti ir kasdien, ir ypač per išeigines dienas, nededant vilčių vien į atostogas, nes atostogų stresas ypač būdingas darboholikams.
 
• Jei dirbate įtemptą protinį darbą, atsipalaiduoti gali padėti fizinis krūvis: vaikščiojimas pėsčiomis, važiavimas dviračiu, plaukimas, nardymas.
 
• Išeinant atostogauti patartina užbaigti svarbiausius darbus ir susitvarkyti darbo vietą, kad grįžus lauktų tuščias, o ne popieriais apkrautas stalas.
• Pirmą darbo dieną būtinai raskite minutę laiko išgerti kavos su bendradarbiais – tai sumažins įtampą, bus tarsi pereinamasis laiptelis iš poilsio režimo į darbų ritmą.
 
• Visus po atostogų laukiančius darbus surūšiuokite į skubius ir tuos, kurie gali dar kiek palaukti.
• Nesineškite darbo namo. Didžiausiems darboholikams gresia įvairios psichosomatinės ligos, pvz., padidėjęs kraujospūdis, virškinimo problemos ir pan.
 
• Mokykitės ilsėtis ir turėkite širdžiai mielą laisvalaikio užsiėmimą, nes rūpindamiesi savo gėlėmis ar gyvūnėliu tikrai pamesite mintis apie darbą ir pailsėsite.
 
• Ir... vos tik grįžę į darbą imkite planuoti naujas atostogas! Taip organizmui leisite pajusti, kad poilsis yra tokia pat normali būsena, kaip ir darbas, ir jis paprasčiausiai nebesipriešins ir į pokyčius nebereaguos taip skausmingai.
 
  

Žymos: Sveikata, Atostogos, Psichologija

Komentarai

Naujausi straipsniai