Indrė Makaraitytė, savaitraštis ATGIMIMAS   |   2011-12-20

Turčiai verčiami solidarizuotis, o jie to nenori

  
Turčiai verčiami solidarizuotis, o jie to nenori

Iš prabangos mokesčių ketinama surinkti vos šimtą milijonų, bet apie juos kalbama aistringiau nei apie kitas priemones papildyti biudžetą. Prabangos mokesčiai – tikra šio politinio sezono ir laikotarpio prieš Kalėdas „šviežiena“.

Publika godžiai semia naujienas, kas gi čia bus – vis įdomiau, vis labiau intriguoja, kiek kokia jachta ar kuri pilaitė kainuoja. Juk visada svetimų pinigus skaičiuoti yra smalsu.
Ir politikai tai puikiai supranta. Neatsitiktinai atsirado šie prabangos mokesčiai tarsi iš dangaus, netikėtai. Ir ypač akcentuojant, kad turtingieji turi daug išimčių, jie neprisideda prie visuomenės gyvenimo tiek, kiek galėtų prie jo prisidėti, ir kad yra nesolidarūs.
Bet visa šita politikų balsų kakofonija skamba jei ne apgailėtinai, tai tikrai su nemaža doze priešrinkiminio populizmo.
 
Nemažai ekspertų jau ne vienerius metus kalba, kad didžiausia mokesčių našta gula ant vidurinės klasės pečių. Savo indėlį, ypač kai šalį krečia sunkmetis, visuomet įneša ir pensininkai, tačiau turtingieji nesumoka tiek, kiek esą galėtų. Pagaliau net jei įstatymais numatyta, ką jie turėtų sumokėti, valstybė tiesiog nepajėgia iš jų tų mokesčių surinkti. Turtingi verslininkai, galėdami nusisamdyti gerus teisininkus, sugeba rasti landų net ir pačiuose geriausiuose įstatymuose. Jei to nori. Ir jei niekas net nepatikrins, kiek ir kada mokesčius pavyko nuslėpti.
 
Išties akis bado visuomenės nelygybė. Atsiverti bet kurį gyvenimo būdo žurnalą ir niekaip negali suprasti, kaip, iš kur toji neblėstanti prabanga, kai pusė šalies gyventojų laužo galvas, kaip sudurti galą su galu...
 
Bet ar atsiras turtingiesiems daugiau motyvacijos neslėpti savo turto ir solidarizuotis su visa visuomene, kai prabangos mokesčiai yra svarstomi prabėgomis, karštligiškai ir ypač pabrėžiant, kad turčiai – vos ne šios šalies parazitai? Verslininkai sako, kad tokia reakcija į prabangos mokesčius yra logiška ir natūrali. Neišvengiamai sumažės Lietuvoje registruotų automobilių arba indėlių.
Kita vertus, ar tikrai už prabangą mokės tie, kurie ir gyvena prabangiai? Jau dabar, svarstant, pavyzdžiui, automobilių mokestį, pagal pasiūlytą schemą, atrodo, susimokės ne tie, kurie važinėja prabangiais automobiliais, o tik tie, kurie važinėja galingais automobiliais. Bet tai ne visuomet sutampa. Kodėl gi nekalbama apie automobilio vertę, kur ji dingsta iš šios prabangos formulės?
Jau antra savaitė labai daug diskutuojama apie prabangą, o surinkti tikimasi geriausiu atveju 100 milijonų. Biudžeto pajamų skylė – mažiausiai milijardas. Ar tikrai ten, kur reikia, telkiamas visuomenės dėmesys?
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai