Tiesa.com inf.   |   2011-12-05

Treniruotė prieš pokalbį dėl darbo. Kaip atsakyti į pirmuosius klausimus? (I)

  
Treniruotė prieš pokalbį dėl darbo. Kaip atsakyti į pirmuosius klausimus? (I) Darbo pokalbio pradžioje paprastai užduodami tie patys klausimai.

Nors nė vienas darbo pokalbis nėra identiškas, tačiau kai kurios frazės kartojasi nuolat. Net nuostabu, kiek žmonių sutrinka išgirdę standartinius klausimus, užduodamus atrankos specialistų. Atsakyti į juos būtina pasiruošti dar namuose. Jeigu nesmagu treniruotis prieš veidrodį, tą galima daryti internete.

Karjeros puslapiuose yra vaizdo įrašų, kuriuose „darbdaviai“ užduoda klausimus prie monitoriaus namuose sėdinčiam žmogui. Jie palieka laiko atsakymams, todėl treniruotė bus tikrai efektyvi. Dabar aptarkime klausimus, kuriuos dažniausiai išgirsite pokalbio pradžioje:
1. Papasakokite apie save.
 
Daug kam kalbėti apie save ir dar kalbėti apie save gerai yra ypač sunku. Tačiau šis klausimas, tiksliau, atsakymas į šį klausimą, gali nulemti visą pokalbio eigą ir rezultatą. Nepamirškite – pirmasis įspūdis yra pats svarbiausias. Pirmiausia reikia pristatyti geriausius dalykus, tačiau tai nereiškia, kad galite sakyti „esu didžiausias alaus mėgėjas visoje giminėje“ arba „niekas kitas neiškeps kotletų kaip aš“.
 
Savo prisistatymą pradėkite nuo turimų kvalifikacijų, o tada pereikite prie nuveiktų darbų ir užimtų pozicijų. Į detales per daug leistis nepatartina. Darbdavys arba atrankos specialistai paprašys papasakoti daugiau apie tuos punktus, kurie jiems pasirodys įdomūs. Su didesnėmis problemomis susidurs ką tik mokslus baigę jaunuoliai. Jiems derėtų kalbėti apie sritys, į kurias daugiausia gilinosi studijų metais ir kuo jo žinios gali būti naudingos darbe. Labai neišsiplėskite kalbėdami apie save. Net jeigu niekas nenutrauks, dvi trys minutės yra pakankamai daug laiko pristatyti save.
 
2. Kokios yra jūsų stipriosios pusės?
 
Niekas geriau nepažįsta jūsų už jus patį. Pasirinkite tris savo stiprybes ir apie jas papasakokite. Tik prieš tai pamąstykite, kuo jos gali būti naudingos darbe, kurio siekiate. Jūs galite pristatyti ir savo techninius gebėjimus ir savybes. Pavyzdžiui, pasakykite, kad puikiai dirbate kompiuterine programa, kuri būsimam darbe yra labai svarbi, bei galite suvienyti komandą bendram darbui. Jeigu nesate tikras, ką išskirti, pažiūrėkite daro aprašymą. Jame reikalavimai būna surašyti aiškiai, arba juos galima perskaityti tarp eilučių.
 
3. Kokios yra jūsų silpnosios vietos?
Šis klausimas nėra malonus, bet tinkamai į jį atsakę, laimėsite labai daug. Į jį atsakyti geriausia taip: pasakykite, ko jums trūksta, o po to pridėkite, kad kaip tik šiuo metu šalinate spragas. Pavyzdžiui, jeigu jūsų įgūdžiai kompiuteriu nėra patys geriausi, tai ir pasakykite, ir iškart pridurkite, kad lankote kompiuterinio raštingumo kursus. Tai, kad jūs bandote spręsti problemą tik padidins galimybes gauti darbą. Tik nesakykite, kad neturite jokių silpnybių arba kad dirbate iki išnaktų. Šios filmuose skambančios frazės yra niekinės ir niekas jūsų rimtai nevertins.
 
4. Kodėl mes turėtume jus samdyti? arba Kuo jūs geresnis už kitus kandidatus?
 
Ar žinote, kas jus daro išskirtinį? Savo savybes ir sugebėjimus turite pristatyti taip, kad jie atitiktų darbo aprašymą keliamus reikalavimus. Geriausia pasakyti tokį teiginį, kuriame būtų akcentuoti keli teigiami dalykai apie jus. „Aš kaip niekas kitas išmanau technologiją ir galiu pritraukti daug naujų klientų bei išlaikyti su jais ilgalaikį ryšį“. Tai puikus įžanginis sakinys. Vėliau būtina detaliau paaiškinti, ką reiškia kiekviena jo dalis (techniniai sugebėjimai, naujų klientų paieška ir ryšių palaikymas). Pasigirkite savo didžiausiais pasiekimais ir pabrėžkite, kad jie gali būti pakartoti ir naujoje bendrovėje, jeigu jums bus suteikta galimybė.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai