Paulius Valatkevičius   |   2011-07-22

Tragedija Bostone: degtinės verslą maskavo gėlėmis

  
Tragedija Bostone: degtinės verslą maskavo gėlėmis Policija tiria, kas buvo nelegalaus verslo sumanytojai.

Per galingą sprogimą Bostone (Anglija) žuvę penki lietuviai artimiesiems melavo, kad dirba gėlių fabrike. Tikrasis Pyterbore gyvenusių vyrų užsiėmimas buvo nelegali degtinės gamyba. Vieno iš žuvusių vaikinų mergina „Tiesai“ sakė, kad lietuviai apie savo darbą neužsiminė net artimiausiems žmonėms.

Praėjusią savaitę nugriaudėjęs sprogimas nuskambėjo ne tik nedideliame Bostone ir Lietuvoje, bet ir visoje Anglijoje. Penki jauni vyrai iš Lietuvos žuvo vietoje, o 24 metų Rytis Genčas buvo sunkiai sužeistas. Jis kritinės būklės gydomas Birmingemo ligoninėje. Per sprogimą žuvo 39-erių Vaidas Krupenkinas, 32-ejų Laimutis Šimkus, 26-erių Ovidijus Mejeris, 24-erių Ričardas Gečas ir 18-metis Erlandas Dužinskas. O. Mejeris ir E. Dužinskas buvo broliai. Jų motina Snieguolė Dužinskienė, sužinojusi apie abiejų sūnų mirtį, atsidūrė ligoninėje. Abu vaikinai buvo iš Tauragės.
Melavo apie darbą
 
Sprogimas nedideliame Bostono mieste nugriaudėjo praėjusios savaitės trečiadienį. Policija iškart įtarė, kad žuvusieji ir sužeistasis yra iš Rytų Europos. Netoliese dirbę žmonės taip pat svarstė, kad žuvo lietuviai, latviai arba lenkai. 30 tūkst. turinčiame Bostone itin daug imigrantų iš Rytų Europos, Portugalijos ir Indijos. Po kelių dienų pareigūnai patvirtino pirmųjų trijų aukų tapatybes – visi jie buvo lietuviai. Po kelių dienų paaiškėjo, kad ir kiti du žuvusieji – iš Lietuvos.
 
Žuvusieji ir sužeistasis gyveno ne Bostone – jie buvo iš Pyterboro ir jo apylinkių. Pyterborą nuo Bostono skiria beveik 40 kilometrų. Žuvusio O. Mejerio draugė Sonata „Tiesai“ telefonu sakė, kad jos gyvenimo draugas ir kiti pažįstami ją bei kitus artimuosius tikino, jog dirba gėlių fabrike: „Jie sakė, kad dirba nelegaliai, todėl daug pasakoti negali. Ovidijus ten dirbo jau beveik du mėnesius, gal kiek daugiau, o prieš mėnesį iš Lietuvos pasikvietė brolį Erlandą“.
 
Mergina sakė, kad su ja ir Ovidijumi prieš nelaimę gyveno ne tik brolis, bet ir L. Šimkus. „Tik jis išsikraustė likus dviem savaitėms iki nelaimės“, – patikino Sonata. Mergina taip pat gerai pažįsta ligoninėje gydomą R. Genčą. „Taip ir sužinojau apie nelaimę. Išgirdau, kad Rytis ligoninėje, o tada paaiškėjo, kad visi kiti... Mes nieko nežinojom... Ryčio būklė dabar sunki, daugiau nieko nežinau. Likusių dviejų gerai nepažinojau, tik žinau, kad Vaidas ten dirbo maždaug dvi savaites“, – kalbėjo Pyterbore gyvenanti lietuvė.
 
Ji tikino nežinanti, ar lietuviai patys sugalvojo nelegaliai gaminti degtinę, ar buvo tik darbininkai: „Juk jie man nieko nesakė. To paties klausė policija, tačiau aš nežinau“. O. Mejerio draugė mano, kad nelegaliame fabrikėlyje daugiau žmonių nedirbo, nes vaikinai kalbėjo, jog dirba šešiese.
 
Gamino ne savo reikmėms
Linkolnšyro policija antradienį patvirtino, kad patalpose tikrai buvo gaminama degtinė. Nelaimę greičiausiai sukėlė netinkamai sumaišytos cheminės medžiagos. Sprogimo banga buvo tokia galinga, kad išvartė net vidines pastato sienas. Įvykio vietoje pareigūnai rado daugybę tuščių butelių alkoholiui supilti.
 
Vietos žiniasklaida pranešė, kad prieš nelaimę prie pastato buvo pastebėtas automobilis lietuviškais valstybiniais numeriais. Liudininkai pasakojo, kad iš patalpų sklido labai stiprus kvapas, todėl aplinkiniai įtarė, jog sandėlyje vyksta gamyba. Policija išsiaiškino, kad lietuviai degtinę gamino iš bulvių, kurias jiems tiekdavo vietiniai ūkininkai. Liudininkai teigia matę, kaip prie patalpų, kuriose buvo gaminama degtinė, atvažiuodavo sunkvežimiai su bulvėmis, butelių pilnomis dėžėmis.
 
Kiek laiko lietuviai vertėsi šiuo verslu, kol kas neaišku. Policija tikisi daugiau informacijos sužinoti iš ligoninėje gydomo vienintelio gyvo lietuvio R. Genčo, tačiau jo būklė kol kas yra kritinė. Jis nudegęs net 75 proc. kūno. „Dėl sužeistojo sveikatos būklės nuolat palaikome ryšį su giminėmis“, – „Tiesai“ sakė Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje konsulinis pareigūnas Giedrius Tamašauskas.
 
Jo teigimu, su aukų artimaisiais Lietuvoje ir Anglijoje derinamos detalės dėl palaikų atsiėmimo. „Kiek tai tiksliai užtruks, pasakyti negaliu. Tai gali būti savaičių, bet gali būti ir mėnesių klausimas. Viskas priklausys nuo tyrėjų ir paties tyrimo eigos“, – situaciją komentavo diplomatas.
 
Žuvusiųjų artimieji turės nuspręsti, ar palaikus gabenti karstuose, ar juos kremuoti ir į Lietuvą gabenti urną su pelenais, ar žuvusiuosius laidoti Anglijoje. G. Tamašauskas teigė, kad žuvę lietuviai giminių turėjo ir Lietuvoje, ir Anglijoje.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai