Mantas Petruškevičius   |   2014-11-19

Šildymo sezonas: kaip sutaupyti

  
Šildymo sezonas: kaip sutaupyti Netrukus vėl prisiminsime primirštą šildymo kainą.

Artėjant žiemos sezonui dienos už lango trumpėja, temperatūra vėsta, o šildymo išlaidos auga. Netrukus vėl prisiminsime kiek primirštą gamtinių dujų kainą, o šildantieji namus elektra bus priversti nenuleisti akių nuo vis sparčiau besisukančio elektros energijos skaitiklio.

Pateikiame dešimt aktualių patarimų, kaip nesušalti ir sutaupyti, kad kasmetinės šildymo sezono išlaidos neištuštintų piniginės.
Naudokite efektyvesnę buitinę techniką
 
Jeigu elektrinę orkaitę per dieną laikote įjungtą apie pusantros valandos, per metus tai kainuoja 50 svarų. Įsigiję ekonomišką (A* rated) viryklę sutaupysite po 40 proc. papildomų išlaidų, tai yra apie 20 svarų kasmet. Dar efektyviau, jeigu naudojate dujinę orkaitę: išlaidos už dujas tuomet atsieitų viso labo 15 svarų per metus.
 
Iškeitus 60 colių plačiaekranį televizorių į 22 colių kompiuterio monitorių kaina sumažėtų vidutiniškai nuo 20 svarų iki 5 svarų per metus.
 
Daugelis šiandien naudoja nešiojamuosius kompiuterius – jie vidutiniškai padeda sutaupyti po 16 svarų kasmet, palyginti su senaisiais stacionariais.
Išmoka už šaltą orą
 
Jeigu pretenduojate į vieną iš socialinių išmokų, vietinėje savivaldybėje atėjus žiemai vertėtų pasidomėti, ar papildomai nepriklausytų vadinamoji išmoka už šaltą orą. Nuo lapkričio pradžios iki kovo 31-osios septynias dienas iš eilės lauke esant minusinei temperatūrai jums gali priklausyti 25 svarų vienkartinė „šalto oroֱ išmoka.
 
Vietoj vonios – dušas
 
Tai dar vienas būdas sutaupyti papildomus keliasdešimt svarų už elektros energiją ir gamtines dujas, priklausomai nuo naudojamo vandens šildytuvo tipo. Apskaičiuota, jog jei keturių asmenų šeima (arba keturi atskiri nuomininkai) vietoj maudynių vonioje rinktųsi dušą, per metus už dujas sutaupytų vidutiniškai 65 svarus, už vandenį – 25 svarus.
Be to, įsigijus naujo modelio maišytuvą, kurio paprasta technologija vandenį sumaišo su oru, per metus sutaupoma vidutiniškai 15 svarų už dujas ir 25 svarai už vandenį.
 
„Protingesnis“ šildymas
 
Nustačius termostatą, net vienu laipsniu žemesnė temperatūra per metus turėtų sutaupyti apie 75 svarus.
 
Tačiau šalti ir dažnai užsukinėti šildymą namuose tikrai neverta. Atvirkščiai, šaltuoju metų laiku specialistai rekomenduoja palikti šildytuvą įjungtą visą parą! Bet prieš tai reikėtų nepamiršti sureguliuoti termostato ir nustatyti skirtingam paros metui pageidaujamą temperatūrą. Dažnai išjungti ir vėl įjungti šildytuvą neapsimoka. Sutaupysite tuo atveju, jeigu paliksite prietaisą užprogramuotą palaikyti norimą temperatūrą.
 
Šildytuvas ir namo apšiltinimas – nemokamai
Jeigu esate socialinės pašalpos gavėjas (Child Tax Credit taip pat įeina į šį sąrašą) ir jūsų namuose esantis šildytuvas paskutinį kartą buvo keistas prieš daugiau nei dešimt metų, galite kreiptis į savivaldybę dėl nemokamo naujo šildytuvo, taip pat – dėl nemokamo namo sienų ir stogo apšiltinimo, jeigu stogo apšiltinimo danga neviršija 100 mm. Daugiau informacijos apie šią programą rasite čia: www.warmthscheme.co.uk.
Įsirenkite vandens minkštinimo įrenginį
Jeigu namuose iš čiaupo teka kietas vanduo (daugiau kaip 60 proc. namų visoje Jungtinėje Karalystėje), tuomet labai tikėtina, jog vandens šildymo sistema neveikia visu pajėgumu. Dėl susikaupusių kalkių nuosėdų ji eikvoja daugiau elektros energijos, negu turėtų, panašiai kaip elektrinis virdulys. Sostinės Londono gyventojams vandenį tiekianti įmonė „Thames Water“ siūlo įsigyti specialius elektroninius vandens filtrus, kurie išvalo vandenį ir surenka kalkių nuosėdas dar prieš šiam patenkant į šildytuvą. Toks nedidelis patobulinimas, kainuojantis 118 svarų, padės sutaupyti elektros energijos tiems, kurie naudoja kietą vandenį.
 
Pasinaudokite papildomomis nuolaidomis
 
Pagal patikslintą senąją tvarką, namų ūkių gyventojai, gimę iki 1952 metų birželio 5-osios (62 su puse metų amžiaus), turėtų gauti vienkartines 200 svarų sterlingų išmokas, skirtas padengti daliai šildymo išlaidų.
 
Pasikeiskite lemputes
 
Net ir toks paprastas buitinis sprendimas kaip elektros lempučių pakeitimas į efektyvesnes taip pat gali padėti nemažai sutaupyti. Halogenines lemputes pakeitę į LED lempas išleisite vidutiniškai iki 50 svarų per metus mažiau.
 
Viena visiems iki skausmo pažįstama kaitrioji lemputė per metus vidutiniškai sueikvoja 3 svarais daugiau elektros energijos, negu kiek brangesnė, tačiau ilgiau tarnaujanti fluoroscencinė.
 
Šildymas iš atsinaujinančių šaltinių
 
Tai neabejotinai daugiausiai pradinių investicijų reikalaujantis būdas, tačiau per ilgesnį laiką jis leidžia sutaupyti apčiuopiamas sumas visiems, planuojantiems šildymo ir elektros energijos išlaidas. Jeigu turite bent 10 tūkstančių svarų sterlingų šiam tikslui, tuomet iš valstybės galite tikėtis dosnių nuolaidų ir kitų papildomų skatinimo priemonių.
 
Įsirengus biomasę perdirbantį šildytuvą kiekvienam namų ūkiui priklausytų po 12,2 pensų kompensacija už kilovatvalandę.
 
Saulės baterijos, gaminančios elektros energiją, sutaupytų dar 19,2 pensų už kilovatvalandę. Daugiau informacijos apie gyventojų skatinimo priemones rasite čia: www.ofgem.gov.uk.
 
Įsirenkite vandens skaitiklius
 
Jeigu namuose gyvenate su šeima arba namą dalijatės su keletu draugu, vertėtų pagalvoti apie vandens skaitiklio įsirengimą. Kaip žinia, daugelis gyventojų Jungtinėje Karalystėje už sunaudotą vandenį moka fiksuotą metinį tarifą, kuris priklauso nuo ankstesniais metais sunaudoto vandens kiekio. Jeigu per dvylika mėnesių nuo vandens skaitiklio įsirengimo įvertinsite, jog mokate daugiau, nei iki tol, be didesnio vargo ateinančiais metais įmanoma sugrįžti prie buvusio fiksuoto mokesčio.
 
Taigi, kol šalčiausias metų laikas dar nepasibeldė į duris, šildymo sezono įkarščiui ruoškimės iš anksto.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Šildymas, Mokečiai, Šildymo kainos

Komentarai

Naujausi straipsniai