Parengė Evelina UŽDAVINYTĖ   |   2010-03-31

Parlamentarams teks taupyti

  
Parlamentarams teks taupyti

Po ateinančių rinkimų Jungtinėje Karalystėje įsigalios įstatymas, apribojantis parlamento narių galimybes netinkamai naudotis mokesčių mokėtojų pinigais.

="text-align: justify; line-height: 150%">Pagal naująsias taisykles, bus sumažintos sumos, kurias parlamentarai gali susigrąžinti už gyvenimo ir transporto išlaidas. Tokie apribojimai – tai atsakas į skandalą, kai paaiškėjo, kad parlamentarai kasmet susigrąžindavo didžiulės sumas antrų namų išlaikymui ar net sodininkystės paslaugoms padengti.
 
Didžiausia suma, kurią už apgyvendinimo išlaidas galės susigrąžinti ne sostinėje gyvenantys parlamentarai, bus sumažinta nuo 56915 iki 40957 svarų, o Londone gyvenančių parlamentarų išlaidų galimybės bus sumažintos nuo 40192 iki 26915 svarų per metus.
Pagal naująsias taisykles, parlamentarai nebegalės susigrąžinti pinigų už antro namo išlaikymą. Jiems palikta teisė prašyti padengti tik nuomojamo vieno kambario būsto išlaidas. Jo kaina per mėnesį negalės viršyti 1450 svarų.
 
Susigrąžinti pinigus už antro būsto nuomą galės tik dalis Londone negyvenančių parlamentarų. 128 parlamentarai, kurių rinkimų apygarda yra 20 mylių arba valandos kelio atstumu nuo Vestminterio, šia teise naudotis nebegalės. Londone gyvenantys politikai galės susigrąžinti pinigus, išleistus už keliavimą taksi (iki 80 svarų), jei jiems teks posėdžiauti ilgiau nei iki 11 valandos vakaro. Priemiesčiuose gyvenantys politikai galės susigrąžinti iki 130 svarų už viešbučio išlaidas.
 
Vis dėlto parlamentarams palikta teisė įdarbinti vieną šeimos narį. Daug kas piktinasi, kad palikus šią teisę parlamentarai bus viliojami netikslingai disponuoti pinigais. Tačiau naujai įkurtos Nepriklausomos Parlamento standartų administracijos (IPSA) vadovas seras Ianas Kenedis teigė nieko blogo šioje nuostatų dalyje nematąs. Jo nuomone, tai, jog leidžiama įdarbinti ne daugiau nei vieną giminaitį, užtikrins, kad parlamentarai nepiktnaudžiautų savo teisėmis. Taip pat politikai privalės pateikti detalias ataskaitas, kokią algą gauna jų giminaičiai.
Seras I.  Kenedis taip pat teigė, kad papildomą paramą galės gauti politikai, auginantys jaunesnius nei penkerių metų vaikus, vieniši tėvai ir motinos, turintys vaikų iki 21 metų, bei tie, kurių vaikai turi negalią arba jų priežiūra reikalauja papildomų išlaidų. Namų ruošos bei sodininkystės deklaracijos nebebus patvirtintos.
 
Taip pat išbraukta parlamentarų teisė susigrąžinti pinigus už pirmosios klasės transporto bilietus. Dabar politikai už mokesčių mokėtojų pinigus galės įsigyti tik stovimus bilietus arba sėdimus, jei šie buvo pirkti iš anksto už mažesnę kainą.
 
Šiuo metu Parlamente svarstomas įstatymas, pagal kurį būtų taikomos nuobaudos parlamento nariams, pažeidusiems naująsias taisykles.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai