Indrė Makaraitytė, savaitraštis ATGIMIMAS   |   2012-03-20

Nėra valstybės, nors tu ką

  
Nėra valstybės, nors tu ką

Banalaus ir įprasto Lietuvoje veiksmo – informacijos nutekinimo tyrimas sukėlė politinę krizę. Dažnas pilietis, visiškai nesiveldamas į užkulisio batalijas, mat neturi tam nei laiko, nei „priėjimo”, dabar krapšto pakaušį ir visiškai pagrįstai sau pasidaro išvadą – nėra valstybės šioje valstybėje.

Pasirodo, tokio masto politinę krizę gali sukelti bandymas ištirti, kas iš viso labo aštuonių žmonių nutekino itin svarbią informaciją „Lietuvos ryto” žurnalistams ir akcininkams, kurią gavę iš Lietuvos spėjo pabėgti „Snoro” savininkai, o po straipsnio apie planuojamą valstybės operaciją vieno iš bankų atžvilgiu galėjo susvyruoti dar ir bankų sistema.
Ir, pasirodo, ši valstybė nesugeba ištirti tokio elementaraus dalyko kaip informacijos nutekinimas netgi tomis aplinkybėmis, kai valdžioje – sąjungininkai. Tiesa, dabar – buvę sąjungininkai. Bet ką daryti su „Snoru”, jokių abejonių nekilo nė vienam iš valdančiųjų.
 
Prezidentė pirmadienį šį klausimą „uždarė”: pareiškė, kad Andriaus Kubiliaus pateikto Raimundo Palaičio atstatydinimo nelaimins, į priešrinkimines partijų batalijas nesivels.
 
Daug ką supykdė tokia Prezidentės pozicija, mat ji taip nieko daugiau ir nepaaiškino. Kai nekalba VSD, kai tyli it kalbos dovaną praradę Darius Valys su Dariumi Raulušaičiu, D.Grybauskaitės atsakymai į keletą svarbiausių klausimų būtų suteikę daugiau aiškumo.
 
Bet net ir baisiausiais dalykais įtariant D.Grybauskaitę, kad ją suklaidino, ji manipuliuojama nusikalstamų grupuočių ir panašiai, vis dėlto reikia pripažinti, kad ji bent jau turi tuos poligrafo tyrimus, atliktus dviejų valstybės institucijų. Bent V.Giržado atveju dukart skirtingose vietose atlikti tyrimai buvo nepalankūs, ir jis tiesiog prarado pasitikėjimą. Juk pats V.Gailius buvo atleistas ne dėl to, kad jį įtarė nutekinimu, o dėl to, kad jis puolė ginti dukart susikirtusio V.Giržado.
Taigi visiškai nesuprantama, kokiu pagrindu savo poziciją gina A.Kubilius ir jo vadovaujami konservatoriai. A.Kubilius, gavęs eilinį D.Grybauskaitės antausį, dar kartą pareiškė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai neturi nieko bendra su informacijos „Snoro“ akcininkams nutekinimu, todėl esą reikia atkurti teisybę – grąžinti FNTT vadovus į darbą. Net ir karščiausias A.Kubiliaus mylėtojas turėtų suklusti – iš kur premjeras žino teisybę, kokiu pagrindu jis teigia, kad FNTT pareigūnai yra niekuo dėti?
 
Gal ir taip. Niekuo nepasitikėk, viską tikrink – tokia taktika yra pateisinama, nes čia – Lietuva. Tačiau, teigdamas savo tiesą, A.Kubilius vis dėlto turėtų pasirūpinti įrodymais.
 
Ir įrodymus, kad negalima pasitikėti nei VSD, nei Generaline prokuratūra, bandyta rinkti – Antikorupcijos komisija dirbo dieną naktį, rinko įrodymus. Antikorupcijos komisija į viešumą iškėlė generalinio prokuroro pavaduotojo šeimos ryšį su „Lietuvos rytu“. To visuomenė nežinojo, o informacija – intriguojanti.
 
Bet, kai šį pagrindinį įrodymą konservatoriams pateikia komisijos pasikviestas pats „Lietuvos ryto“ akcininkas ir redaktorius Gedvydas Vainauskas, bent man skamba kaip visiškas pasityčiojimas iš tos pačios teisybės, kurią taip gina konservatoriai. Iš kur tiek naivumo tikėti žmogumi, kuris vos nesukėlė valstybėje bankų krizės ir kuris tuos pačius konservatorius už jo asmeninę krizę, kai teko tokiomis žeminančiomis sąlygomis parsiduoti „Snorui“, greičiausiai pasirengęs pasiųsti į patį juodžiausią pragarą.
Tad galiausia klausimas, kas iš tikrųjų nutekino informaciją, dabar jau nei kam įdomus, nei bus kada nors atsakytas – visos pusės turi savo nuomonę, o pasitikėjimo neteko visos institucijos, kurios tai galėjo ir privalėjo padaryti. VSD ir Generalinė prokuratūra galutinai įrodė, kad be Prezidentės paliepimo jie neįgalūs nei ką nors pradėti, nei ką nors paaiškinti, o buvę FNTT vadovai, nors tu ką, neatrodo nieko dėti.
 
Sakote, rinkimai įaudrino? Galbūt. Bet kuriuo atveju autorius reikia pasveikinti – puikus sabotažas ir dar vienas įrodymas, kad mus parklupdyti ant kelių nereikia jokios armijos.
 
  

Žymos: Snoras, Atgimimas, Indrė Makaraitytė

Komentarai

Naujausi straipsniai