Reklama   |   IB SERVICE   |   2013-03-09

Motinystės atostogos – kada moka valstybė

  
Motinystės atostogos – kada moka valstybė Asoc. nuotr.

Jeigu moteris yra įdarbinta (employed), teoriškai jai motinystės atostogas turėtų apmokėti darbdavys, tačiau praktika rodo, jog pastarieji gana dažnai nori šios prievolės atsisakyti. Gera naujiena yra ta, jog moteris nelieka be pajamų – reikia prašyti motinystės pašalpos (Maternity Allowance), kurią mokės valstybė. Ši pašalpa priklauso ir savarankiškai dirbančiosioms (self-employed).

Sąlygos norint gauti motinystės pašalpą
Atsisakyti apmokėti motinystės atostogas įdarbintai (employed) moteriai darbdaviai turi teisę, jei ji ne laiku arba neteisingai pranešė apie išėjimą motinystės atostogų (daugiau informacijos ankstesniame tiesa.com straipsnyje). Taip pat darbdavys gali turėti vidinę motinystės atostogų sistemą, kuri nustato, kada ir kaip bus apmokamos atostogos. Pavyzdžiui, daugelis darbdavių nustato, jog motinystės atostogas apmokės, jei moteris bus išdirbusi įmonėje bent vienerius metus.
Kai darbdavys atsisako mokėti įstatymo numatytą motinystės išmoką (Statutory Maternity Pay (SMP), jis turi apie tai pranešti per 7 dienas ir pateikti SMP1 formą su paaiškinimu, kodėl nebus mokama SMP. Su šia SMP1 forma galima prašyti motinystės pašalpos iš valstybės.
 
Taip pat moteris gali gauti motinystės pašalpą, jei ji dirba savarankiškai (yra self-employed). Tačiau tokiu atveju ji turi mokėti antros klasės sveikatos draudimo įmokas (Class 2 National Insurance Contributions (NIC) arba nemokėti NIC, bet turėti mažas pajamas gaunančiojo sertifikatą (jei uždirba mažiau nei 5595 svarus per metus).
 
Motinystės pašalpą galima gauti, jeigu neseniai nustojote dirbti. Paprastai žiūrima, kad moteris būtų buvus įdarbinta (employed) arba savarankiškai dirbanti (self-employed) bent 26 savaites 66 savaičių laikotarpiu iki tos savaitės, kada turi gimti vaikelis. Taip pat uždarbis per savaitę turėjo siekti bent 30 svarų bet kuriuo 13 savaičių laikotarpiu.
 
Pašalpos gavimas
Valstybės mokamos motinystės pašalpos galima prašyti nuo 26 nėštumo savaitės. Kartu su prašymu būtina nurodyti būsimosios mamytės pajamas. Reikia pateikti originalius algalapius (payslips), sąskaitas (invoices) ar mažas pajamas uždirbančiojo sertifikatą. Taip pat reikia pateikti įrodymą apie nėštumą, t. y. laišką iš daktaro arba nėštumo sertifikatą. Jeigu moteris yra įdarbinta (employed) ir darbdavys atsisakė apmokėti motinystės atostogas, reikia pristatyti SMP1 formą, kurią turi išduoti darbdavys.
 
Teisingai užpildžiusi pašymą moteris gali gauti 135,45 svarų per savaitę, arba 90 proc. savo vidutinės savaitinės algos (mokama ta suma, kuri yra mažesnė). Pašalpa yra mokama du kartus ar keturis kartus per mėnesį iki 39 savaičių. Mokėjimai gali prasidėti likus 11 savaičių iki vaiko gimimo.
 
Vienkartinė motinystės išmoka
Tam tikrais atvejais būsimoji mamytė gali prašyti vienkartinės motinystės išmokos (Sure Start Maternity Grant), kuri yra 500 svarų. Ši išmoka yra skirta padengti išlaidoms, susijusioms su naujagimio atsiradimu.
 
Vienkartinės išmokos galima prašyti likus 11 savaičių iki vaikelio gimimo arba per tris mėnesius po gimimo. Tačiau būtina atitikti dvi sąlygas:
• Tai turi būti pirmas vaikas šeimoje, išskyrus, jei laukiatės dvynukų;
• Jau gaunate vieną iš šių pašalpų: mažas pajamas gaunančiojo pašalpą (Income support), pajamomis pagrįstą ieškančiojo darbo pašalpą (Income-based Jobseekers Allowance), pajamomis pagrįstą įdarbinimo ir pagalbos pašalpą (Income related Employment and support allowance), pensijos kreditą (Pension credit), vaiko mokesčių kreditą (Chil tax benefit), kuris turėtų aukštesnio reitingo nei šeima elementą, arba darbo mokesčio kreditą (Working tax credit), kuris turi neįgalumo ar sunkaus neįgalumo elementą.
 
Straipsnyje yra pateikiama bendrojo pobūdžio informacija. Kiekviena situacija yra skirtinga, todėl tam tikri niuansai gali turėti įtakos išmokoms gauti.
Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis į profesionalią „IB Service“ komandą.
 
„IB Service“ Ltd
Tel.: 020 8536 0065; 078 5798 9916
 
Darbo valandos: I–V 9:00–17:30; VI 10:00–14:00
 
 
  

Žymos: Pašalpos, Gyvenimas Anglijoje, IB Service

Komentarai

Naujausi straipsniai