Mantas Petruškevičius   |   2014-02-05

Milijardus kūrėjui sukrovusi svetainė švenčia jubiliejų

  
Milijardus kūrėjui sukrovusi svetainė švenčia jubiliejų M. Zuckerbergas praturtėjo apie 28 mlrd. JAV dolerių ir pateko tarp turtingiausių pasaulio žmonių.

Šią savaitę „Facebook“ švenčia dešimties metų jubiliejų. Būtent prieš dešimtmetį buvo pradėtas vieno JAV universiteto studentus turėjęs sujungti tinklas, šiandien jungiantis kone visą pasaulį.

 „Facebook’o“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas šiandien gali didžiuotis ne tik pasaulį keičiančiais darbais, tačiau ir nauju požiūriu į kompanijos darbuotojus. Jis buvo vienas iš nedaugelio kompanijų vadovų, kuris sugebėjo į vieną komandą sutelkti specialistus, pasiūlydamas šiems ne didžiulius piniginius atlygius, o savo augančios įmonės akcijas. Po dešimties metų jas pardavę jie jau rikiuojasi eilėje į naujų pasaulių, šį kartą – kosminės erdvės, užkariavimą.
Keletas „Facebook’o“ darbuotojų, nuo buvusių programuotojų iki „Facebook’o“ biuro aplinką puošusio grafičių meistro, atskleidė užsisakę vietą pirmojoje „Virgin“ kelionės į kosmosą odisėjoje. Jie prisijungs prie pirmųjų kelių šimtų žmonių pasaulyje, už 200 tūkst. JAV dolerių užsisakiusių tokią pramogą.
 
Bet šį kartą – ne apie juos, o apie Harvardo bendrabutyje sukurtą „Facebook’ą“ ir M. Zuckerbergą – žmogų, kuris kas trečiam savo darbuotojui padėjo susikrauti milijonus sąžiningu darbu.
 
Atlygis akcijomis
 
Nuo pat įkūrimo 2004 metais daugumai iš dabartinių 3200 kompanijos darbuotojų atlygis už darbą buvo mokamas ne, kaip įprasta, grynaisiais pinigais, o įmonės akcijomis, nes veiklos pradžioje M. Zuckerbergas paprasčiausiai neturėjo pakankamai lėšų išlaikyti augančio darbuotojų skaičiaus. Išplatinus „Facebook’o“ akcijas pavyko surinkti 5 milijardus JAV dolerių, ir jie buvo investuojami į naujus projektus. Tikėtina, jog ateityje pelnas turėtų dar augti, ir iš jo akcininkams vėliau bus mokami dividendai.
 
Tačiau dar svarbesnis už 5 mlrd. skaičius prieš keletą metų buvo 100 mlrd. – būtent tiek tapo verta visa „Facebook’o“ kompanija, sėkmingai išplatinus akcijas Niujorko biržoje. Net jei tą kartą akcijų platinimas būtų nepasisekęs ir būtų buvę surinkta kiek mažiau, „Facebook“ pagal vertę net ir tada būtų pralenkęs tokias milžines kaip „Boeing“ arba „Ford“. Tačiau įvyko tai, kas buvo planuota, ir tą pačią akimirką per tūkstantį įmonės darbuotojų iš karto tapo milijonieriais. Tiesa, milijonieriais „popieriuje“, mat išsigryninti savo turtą ir parduoti turimas akcijas jie turėjo galimybę po pusmečio. Pats M. Zuckerbergas praturtėjo apie 28 mlrd. JAV dolerių ir netruko patekti tarp dešimties turtingiausių pasaulio žmonių.
 
Tikra legenda tapo istorija apie inžinierių, kuriam prieš keletą metų M. Zuckerbergas kartu su tuomet kukliu baziniu atlyginimu pasiūlė teisę ateityje įsigyti 65 tūkstančius akcijų po 6 JAV dolerius už vieną. Vėliau buvo nutarta padidinti akcijų kiekį dar penkis kartus. Taigi tuomet pardavęs investiciją numatoma rinkos kaina jis būtų uždirbęs net 13 mln. dolerių uždarbį už trejus metus.
„Facebook’o“ valstybė
 
To, kokius stebuklus „Facebook“ išdarinėja pastaruoju metu, galėtų pavydėti absoliuti dauguma bet kokio plauko pasaulio verslų bei jų vadovų. Statistika teigia, jog 845 milijonai vartotojų kasdien „Facebook’o“ socialiniam tinklui vidutiniškai skiria vieną iš septynių minučių, praleistų internete. Jeigu vartotojų skaičių prilygintume pasaulio valstybėms, socialinio tinklo auditorija pagal dydį nusileistų tik Indijai ir Kinijai. Pastarojoje socialinis tinklas uždraustas dėl politinių priežasčių, o veikia jis tik nedidelėje laisvosios prekybos zonoje Šanchajuje ir pasiekiamas nedideliam žmonių skaičiui. Visgi ateityje M. Zuckerbergas nepraranda vilties susitarti su visagaliais funkcionierius, dėl to jis netgi pradėjo mokytis šios šalies kalbos.
 
Japonija ir Pietų Korėja taip pat dar ne itin aktyviai spaudžia „like“, ir šiose šalyse aktyvesnio naujų vartotojų augimo tikimasi artimiausioje ateityje. Žinoma, „Facebook’o“ plėtrai didžiulės įtakos turės kaip ant mielių auganti socialinio marketingo paklausa. Ji ne tik prisidės plečiant naujųjų vartotojų rinką, tačiau taip pat sutrumpins kelią reklamai, įmonių gaminiams bei padėdama paslaugoms žymiai efektyviau siekti tikslinės auditorijos. Ji jau dabar keičia įprastus komercijos metodus. Stebint tai, kokiu tempu ši sritis vystosi ir kokį pagreitį įgauna, nėra abejonių, kad po keleto metų dabartiniai abiturientai turės galimybę mokytis socialinių tinklų rinkodaros aukštosiose mokyklose. Tai dar vienas neabejotinas „Facebook’o“ nuopelnas.
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Internetas, Verslas

Komentarai

Naujausi straipsniai