Sigita Limontaitė   |   2015-01-16

Londone dėl laikraščio „Charlie Hebdo“ pirkėjai mušėsi 

  
Londone dėl laikraščio „Charlie Hebdo“ pirkėjai mušėsi Prancūzų laikraščio „Charlie Hebdo“ Londone laukė keli šimtai žmonių.

Norėdami įsigyti popierinę liūdnai pagarsėjusio prancūziško laikraščio „Charlie Hebdo“ kopiją, londoniečiai būrėsi nuo paryčių. Vos keletoje vietų pardavinėtas leidinys, kurio į Jungtinę Karalystę atgabenta 2 tūkst. kopijų, sulaukė išskirtinio dėmesio. Daugiausiai pirkėjų susirinko prie prancūziškų knygynų South Kensingtono rajone „The French Bookshop“ bei „La Page“.

Po praėjusią savaitę įvykusio teroristų išpuolio Paryžiuje esančioje laikraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje išleistas pirmasis karikatūrinio leidinio numeris. Žurnalistų ir redaktorių sprendimu, atspausdinta 5 mln. kopijų keletu kalbų. Prancūzijoje pirmasis leidimas po tragiško įvykio pasirodė sausio 14 d., Londoną laikraščiai pasiekė sausio 16 d.
Laikraščio nuo 4 val. ryto laukė keli šimtai žmonių.
 
Nors knygynas „The French Bookshop“ atsidarė tik 8:15, už jo durų žmonės spietėsi kur kas anksčiau. 6 valandą ryto eilėje jau stovėjo beveik 50 žmonių. Arčiausiai durų ant sulankstomos kėdutės sėdėjęs Frankas tikino, kad atvyko 4 valandą ryto. Knygyno savininkė iš anksto paskelbė, kad vienas pirkėjas galės įsigyti tik vieną laikraštį. Taip pat nebuvo galima rezervuoti laikraščių iš anksto.
 
Susirinkusius bandelėmis vaišino prancūziškos kavinukės darbuotojas.
 
Prieš abiejų knygynų atidarymą gatvėje spietėsi apie 400 žmonių. Dauguma pirkėjų buvo prancūzai, tačiau popierinį karikatūrų rinkinį savo rankose turėti siekė ir rumunai, britai, kinai bei kitų tautybių žmonės. Stovėję eilėje keletą valandų pirkėjai dalinosi užkandžiais, gurkšnojo kavą bei diskutavo apie terorizmą ir įvykius Paryžiuje. Kai kurie baiminosi, kad būtent šiandien, parduodant naująjį „Charlie Hebdo“ su musulmonų pranašo Mahomedo atvaizdu ant viršelio, Londone gali įvykti dar vienas teroristų išpuolis. Atvykus policijos ekipažui išsigandusieji aprimo.
 
Atidaryti knygyną padėjo ir tvarką prižiūrėjo policijos pareigūnai.
 
Iš Liverpulio į Londoną būtent dėl šio laikraščio atvykusi prancūzė Amelie skaičiavo prieš ją eilėje stovinčius žmones ir svarstė ar jai liks kopija. „Nusipirkusi vešiu jį parodyti savo artimiesiems į Manchesterį, o paskui grįšiu į Liverpoolį, ten „Charlie“ jau laukia draugai. Tai labai svarbus leidimas ne tik prancūzams, bet ir visam pasauliui“, - TIESAI sakė Amelie.
Šį "Charlie Hebdo" numerį prancūzė veš draugams į Manchesterį bei Liverpoolį.
 
Išvadino teroristu
 
Laukdami knygyno atidarymo, pirkėjai ramiai rikiavosi eilėje, tačiau vos atvėrus duris neapsieita be nesklandumų. Į eilę prie pat knygyno durų bandęs prasmukti britas buvo iškoneveiktas laukiančiųjų kelias valandas ir paprašytas keliauti į toli vingiuojantį eilės galą. Jaunas vyras nenusileido ir ėmė plūsti prancūzus necenzūriniais žodžiais. Netoliese jo stovėjusiam tamsaus gymio ir rytietiškos išvaizdos vyrui britas leptelėjo: „Kam tau ten reikia, musulmone? Prakeiktas teroristas!“. Įžeistasis netruko čiupti jaunesniam vyrui už apykaklės ir pasitikslinti, kaip jis buvo pavadintas. Vyrai susikibo, tačiau netrukus buvo atskirti, nors ir tada smaigstė aštrius žvilgnsius vienas į kitą.
 
Jaunas britas susimušė su pirkėjų, kurį išvadino teroristu.
 
Į Jungtinę Karalystę buvo nuspręsta atgabenti 1000 laikraščio kopijų, tačiau prekybininkai paprašė daugiau, nes buvo įsitikinę, kad tiek nepakaks. Skaičius buvo padvigubintas, tačiau dauguma kopijų atgabenta prancūzų kalba. Nors laikraščių buvo nemažai, jais prekiauti sutiko tik tie, kurie ir anksčiau jį pardavinėjo Londone. Daugelis prekeivių britų žiniasklaidai pasakojo, kad neparduos „Charlie Hebdo“ dėl galimų nesusipratimų su klientais.
 
Įstaigų langus South Kensingtone puošia žuvusius žiniasklaidos atstovus palaikantis užrašas.
 
Šios savaitės laikraščio viršelyje žaliame fone vaizduojamas pranašas Mahomedas su ašara ant skruosto. Pranašas laiko lentelę, kurioje užrašyta pasaulį apskriejusi frazė „Je Suis Charlie“ (pranc. Aš esu Charlie). Karikatūros viršuje rašoma „Viskas atleista“.
 
 
Nors laikraščio redakcijoje islamistai radikalai žiauriai nužudė kelioliką žiniasklaidos atstovų, darbuotojai tikino niekad nesilenksiantys teroristams ir nesutiksiantys su žodžio laisvės ribojimu. Būtent todėl naujo numerio viršelį puošia musulmonų pranašas.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

Žymos: Musulmonai, Londonas, Charlie Hebdo

Komentarai

Naujausi straipsniai