Parengė Goda Ambrazas   |   2010-07-02

Kaliniai gaus kompensacijas

  
Kaliniai gaus kompensacijas

JK ministras pirmininkas Davidas Cameronas sutiko su naujomis siūlomomis nuostatomis, kurios skelbia, jog buvę kaliniai, kurie patyrė kankinimų, gali sulaukti kompensacijų.

Kompensacijos bus pasiūlytos tiems kaliniams, kurie įrodys, jog per apklausą buvo kankinti, o apie tai žinojo JK tarnybos, praneša BBC.
Inicijuojamas nepriklausomas tyrimas sujungs trylika skirtingų kompensacijos bylų, kurios dabar nagrinėjamos skirtinguose teismuose. Kompensacijos bus skirtos asmenims, kurie įrodys jų būtinumą. Kai kurios bylos reikalauja slaptų dokumentų atskleidimo, ir dėl to kyla nesutarimų su saugumo tarnybomis.
 
Toks pranešimas pasirodė po ilgai trukusios konservatorių ir liberaldemokratų diskusijos dėl JK gyventojo Binyamo Mohamedo pareiškimo, kad JK saugumo darbuotojai žinojo, jog jis buvo kankinamas. JK žmogaus teisių kontrolierius, civilinių teisių šalininkai bei du Bendruomenių Rūmų komitetai pareikalavo nepriklausomo tyrimo, kuris išsiaiškintų, ar Mohamedas išties buvo kankinamas po suėmimo Pakistane 2002-aisiais ir ar Didžiosios Britanijos saugumo tarnybos apie tai žinojo.
 
Etiopijoje gimęs Mohamedas teigia, kad po to, kai buvo sulaikytas Pakistane, jis buvo kankinamas Maroke ir Afganistane, o vėliau perkeltas į Guantanama Bay įkalinimo vietą Kuboje. Jo teigimu, Didžiosios Britanijos saugumo agentai ne tik žinojo apie jo kankinimą, bet taip pat per JAV Centrinės žvalgybos valdybos tardytojus pateikė jiems rūpimus klausimus. Mohamedas buvo paleistas praėjusiais metais po to, kai visi kaltinimai dėl terorizmo buvo panaikinti.
 
Savo valdymo laiką šiemet baigusi leiboristų partija neigė, jog JK naudojo arba toleravo kankinimą. Vis dėlto, gegužės mėnesį užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague patvirtino, kad bus vykdomas teisminis tyrimas dėl kaltinimų kankinimu. Tikimasi, kad nepriklausomas tyrimas leis Didžiajai Britanijai atkurti principingos šalies įvaizdį.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai