Tiesa.com   |   SEB   |   2015-12-01

Kaip neišlaidauti perkant kalėdines dovanas?

  
Kaip neišlaidauti perkant kalėdines dovanas? Kalėdos – dovanų metas, todėl joms artėjant kasmet sukame galvą, kaip pradžiuginti savo artimuosius
Sudarę dovanų sąrašą iš anksto, vaikščiodami po parduotuves nepasiduodame pirmam norui įsigyti prekę vien todėl, kad akcijos metu vilioja jos kaina.

Kalėdos – dovanų metas, todėl joms artėjant kasmet sukame galvą, kaip pradžiuginti savo artimuosius ir bičiulius per daug neišlaidaujant. Dažniausiai dovanoms numatytas biudžetas gerokai išsipučia.


Nuo Kalėdų nepabėgsime, taigi reikia susitaikyti, kad papildomų išlaidų bus. Tai įprasta ir graži tradicija – mes mėgstame būti Kalėdų seneliais, norime būti geri ir džiuginti kitus. Teikti dovanas yra malonu ir naudinga mums patiems, nes patiriame gerų emocijų. Laiku pradėję planuoti Kalėdas galime nemažai sutaupyti ir rasti tokias dovanas, kurioms išleistų pinigų iš tiesų nebūtų gaila. Kokie patarimai padėtų mums tinkamai paskirstyti išlaidas dovanoms?
Jau dabar susidarykite kalėdinių dovanų sąrašą
„Jei nusprendėte kontroliuoti dovanoms skirtą biudžetą, siūlyčiau susidaryti dovanų sąrašą. Jei šiandien paklaustume žmonių, kas jiems yra kalėdinė dovana, būtų įvairių atsakymų. Vienam tai gali būti simbolinis daiktas, kitas linkęs ir sau ką nors pasidovanoti, pavyzdžiui, specialiai laukia kalėdinių išpardavimų ir perka šaldytuvą, televizorių, kitą buitinę techniką, kurią taip pat vadina kalėdine dovana. Šiuo atveju iš anksto reikėtų savęs paklausti, ką norėtume įsigyti iki metų pabaigos, ir planuoti pirkinius“, – teigia finansų ekspertė J. Varanauskienė.
 
Sudarę dovanų sąrašą iš anksto, vaikščiodami po parduotuves nepasiduodame pirmam norui įsigyti prekę vien todėl, kad akcijos metu vilioja jos kaina. Išankstinis kalėdinių dovanų sąrašas naudingas ir tuo, kad planuodami geriau suvokiame savo finansines galimybes negu pirkdami dovanas neapgalvotai.
 
Dovanų ieškoti pradėkite iš anksto
 
J. Varanauskienės manymu, nėra griežto laiko, kada reikia pradėti pirkti kalėdines dovanas. Jei pradėsite jų ieškoti iš anksto, tai suteiks jums daug privalumų. Pirmiausia turėsite daugiau laiko ir galėsite ramiai paieškoti, kur tokį pat daiktą galima įsigyti pigiau, t. y. neapsiriboti pirma pasitaikiusia parduotuve. Taip pat bus laiko išsiaiškinti, ar daiktas yra patvarus, ar tinkamas jo kainos ir kokybės santykis.
 
Be to, tampa vis populiariau ir patogiau prekes pirkti internetu. Jei norite apsipirkti tokiu būdu, pats laikas suskubti, kadangi siuntimo laikas kalėdiniu laikotarpiu gali būti ilgesnis ir priklausyti nuo to, iš kurios šalies užsakysite prekę.
Pamąstykite apie dovanojimo įpročių keitimą
 
Bėgant metams, žmonių poreikiai ir lūkesčiai kinta, todėl verta peržiūrėti ir savo požiūrį į kalėdines dovanas, pasikalbėti apie tai su bičiuliais, su kuriais buvo susiformavę tam tik tikri bendri kalėdiniai ritualai.
 
„Aptarkite su savo artimaisiais, kaip jie nori švęsti Kalėdas. Pavyzdžiui, brangias dovanas gali pakeisti skani vakarienė ar įdomi pramoga. Man atrodo, kad vis daugiau žmonių nepasiduoda dovanojimo manijai ir vis labiau brangina kartu praleistą laiką“, – teigia J. Varanauskienė.
 
Įvertinkite savo finansines galimybes
 
Kiek vidutiniškai lietuviai išleidžia dovanoms, tikslių tyrimų nėra: sumos svyruoja nuo 15 iki 145 eurų. „Pagal mažmeninės prekybos apyvartos rodiklius gruodį, palyginti su kitų mėnesių vidurkiu, beveik trečdaliu padidėja maisto pirkimas, daug perkama žaislų, juvelyrikos dirbinių, laikrodžių, kosmetikos ir parfumerijos prekių, paslaugų“, – dėsto J. Varanauskienė.
Anot šeimos finansų ekspertės, perkant dovanas būtina atsižvelgti į savo finansines galimybes. Visiškai nebūtina turtingam giminaičiui pirkti kaklaraiščio už 100 eurų galvojant, kad jis jūsų nesupras gavęs kokį nors niekutį. Nesijauskite blogai dėl to, kad jūsų finansinės galimybės kitokios. Juk svarbiausia – ne dovanos kaina, o jūsų išradingumas, pastangos ir dėmesys. Dažnai žmogų daug labiau pradžiuginsite iškeptu pyragu negu masinės gamybos daiktu iš parduotuvės.
 
Ar visada dovana turi būti praktiška?
 
Viskas priklauso nuo žmogaus, kuriam skiriama dovana. Kai kurie pyksta gavę keptuvę, o kitiems jos labai reikia. Taigi perkant dovaną geriau iš anksto žinoti, kokiam žmogui ji bus dovanojama. Iš pradžių prisipirkti dovanų, o vėliau jas skirstyti nėra geras sprendimas, nebent jos simbolinės ir visiems vienodos.
 
„Bėgant metams dovanų asortimentas kinta. Pavyzdžiui, prieš 10–15 metų lietuviai dažniau rinkdavo praktiškas dovanas – dovanodavo ir skalbiamuosius miltelius. Dabar nėra pirmo būtinumo prekių trūkumo, dėl to paprastai ieškoma tokio daikto, kuris nustebintų ir pamalonintų. Taigi šiandien dažniau dovanojami nekasdieniai daiktai. Nebūtinai jie labai reikalingi buityje, bet sukelia emocijų ir primena Kalėdas“, – teigia J. Varanauskienė.
  

Žymos: Kalėdos, Kalėdinės dovanos, Dovanos

Komentarai

Naujausi straipsniai