Mantas Petruškevičius   |   2012-10-03

Kainų augimas vis dar lenkia atlyginimus

  
Kainų augimas vis dar lenkia atlyginimus Būtiniausių prekių krepšelio kaina išaugo 2,5 proc.

Kainų augimas, arba kitaip infliacija, yra toks pat natūralus ir neišvengiamas procesas, kaip ir tai, jog už prekes ir paslaugas mes mokame ir atsiskaitome pinigais kaip mums yra įprasta. Tikra tiesa, kad nemokamų pietų nebūna, kaip tiesa ir tai, jog už juos dažniausiai mokame daugiau nei tą darėme prieš metus ar dvejus. Šį kartą trumpai pasižvalgykime, kurių prekių ir paslaugų mažesnis ar didesnis kainų augimas Jungtinėje Karalystėje buvo pastebimas labiausiai, o dėl kurių kainos neprivertė plačiau atverti piniginių ir visus metus išliko panašios ir kokių kainų augimo tempų galime tikėtis artimiausiu metu.

Naujausiais rugpjūčio mėnesio metinės infliacijos duomenimis, būtiniausių prekių krepšelio kaina per paskutinius dvylika mėnesių išaugo 2,5 proc. Nors ir ne tiek daug, kad kiekvienas jį pajaustume, tačiau vasaros pabaigoje infliacijos rodiklis ir toliau mažėjo. Nuo liepos mėnesio jis nukrito dar apie 0,1 proc. Palyginimui, didžiausias pastarųjų metų kainų augimas buvo fiksuojamas lygiai prieš metus, kuomet 2011 metų rugsėjį infliacijos pikas buvo pasiekęs 5,2 proc. Prie gerų naujienų pranašų prisijungė ir Anglijos centrinis bankas, prognozuojantis, jog kainos artimiausiu metu augs dar kiek lėtesniu tempu ir metų pabaigoje infliacija turėtų siekti mažiau nei 2 proc.
Bene mažiausias kainų šuolis, palyginus su praėjusiais metais, buvo fiksuojamas namų apyvokos reikmenų bei paslaugų sektoriuose. Vasaros pabaigoje Didžiosios Britanijos pirkėjų įsigyta nauja lova, rašomasis stalas arba remonto paslaugos renovuojant namą vidutiniškai neturėjo kainuoti brangiau nei 1 proc. lyginant su 2011 metais.
Gamtinės dujos ir elektra taip pat brango daug lėčiau nei prieš metus, atitinkamai 1 proc. nuo pernai ir 1,7 nuo užpernai, kaip ir išlaidos drabužiams, apsilankymas restorane ar sąskaita už sveikatos paslaugas.
 
Tačiau toli gražu ne visos prekės ar paslaugos per metus išlaikė stabilias kainas. Neabejotinai didžiausia sudėtinė kainų augimo dalis šiemet, kaip ir bemaž visuomet – tai naftos, pagrindinės degalų žaliavos, kainos augimas. Vien per mėnesį šiemet, nuo liepos iki rugpjūčio, benzinas kolonėlėse pabrango vidutiniškai 3,5 penso už litrą, pernai per tą patį laiką – 0,9 penso. Mažmeninė dyzelino kaina šią vasarą taip pat labai panašiu tempu stiebėsi į viršų, atitinkamai 3,3 ir 1 pensu už litrą šiemet bei2011 – aisiais. Be pabranagusių degalų, Didžiosios Britanijos gyventojai, ypač gyvenantys didmiesčiuose, tokiuose kaip Londonas ar Leedsas, patys savo kailiu galėjo pajusti 6 proc. viešojo transporto paslaugų kainų šuolį.
 
Tačiau nors mažesnis nei prieš metus bendras prekių ir paslaugų kainų augimas, artėjantis prie 2 proc. ribos, ir nuteikia teigiamai, tačiau vis dėlto bendras darbuotojų atlygis už darbą per tą patį dvylikos mėnesių laikotarpį vidutiniškai pasistiebė vos 1,5 proc. Visa tai diktuoja, jog realaus Jungtinės Karalystės gyventojų pragyvenimo lygio augimo, kuomet atlyginimai auga sparčiau už kainas, dar greičiausiai reikės lukterėti bent jau iki kitų metų. Taip pat reikia tikėtis, kad Anglijos centrinio banko prognozuojamo optimistinio scenarijaus atveju numatomų infliacijos prognozių per artėjančius mėnesius nepakoreguos bet koks didesnis naftos kainų augimas pasaulyje, kuris, tarsi monopolininkas, kone vienas pats turi lemiamos įtakos pagrindinių prekių ir paslaugų kainų augimui.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Infliacija, Finansai

Komentarai

Naujausi straipsniai