Tiesa.com   |   BNS   |   2018-03-14

Įtampa kaista: „Rusija panaudojo jėgą prieš JK“

  
Įtampa kaista: „Rusija panaudojo jėgą prieš JK“
© flickr nuotr.
Maskva britų kaltinimus neigia.
Tai reiškia neteisėtą Rusijos valstybės jėgos panaudojimą prieš Jungtinę Karalystę

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May trečiadienį pareiškė, kad Rusijos veiksmai laikomi jėgos panaudojimu prieš šalį ir paskelbė naujausias sankcijas valstybei, kaltinamai dėl neteisėtos veiklos britų teritorijoje.

Nacionalinio saugumo tarybos posėdyje trečiadienį Th. May paskelbė, kad 23 rusų diplomatai, kurie, manoma, yra nepaskelbti žvalgybos pareigūnai, privalo išvykti iš Britanijos per savaitę.
Ji taip pat įšaldė visus planuotus aukšto lygio kontaktus, atšaukė kvietimą apsilankyti Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui, bet pabrėžė nenorinti visiškai nutraukti ryšių.
 
Th. May dar patvirtino, kad jokie britų karališkieji asmenys ir vyriausybės ministrai nedalyvaus Pasaulio futbolo čempionato renginiuose Rusijoje vasarą.
 
Savo kalboje Th. May sakė sieksianti „tvirto tarptautinio atsako“ per Jungtinių tautų Saugumo Tarybos posėdį, skubiai šaukiamą Niujorke Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimui kovo 4 dieną apsvarstyti.
 
Anot Th. May, Rusija nesugebėjo atsakyti į reikalavimą paaiškinti, kaip sovietiniais laikais sukurta cheminė medžiaga „Novičiok“ galėjo atsirasti ir būti panaudota Sallysbury'je.
„Nėra jokios alternatyvos išvadai, kad Rusijos valstybė kaltintina dėl pasikėsinimo į pono Skripalio ir jo dukters gyvybę. Tai reiškia neteisėtą Rusijos valstybės jėgos panaudojimą prieš Jungtinę Karalystę“, – pabrėžė Th. May.
 
Rusija vėl neigia bet kokią savo sąsają su šiuo įvykiu, ir jos ambasada Londone perspėjo, kad Th. May pareiškimas yra „visiškai nepriimtinas ir trumparegiškas“.
 
Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas trečiadienį atmetė, jo žodžiais, „nepagrįstus kaltinimus“ ir pareiškė, kad Maskva nesitaikstys su „ultimatumų kalba“.
 
„Maskva neturi nieko bendra su įvykiu Britanijoje“, – patikino D. Peskovas, pakartodamas, kad Maskva yra pasiruošusi bendradarbiauti atliekant tyrimą.
Tačiau Maskva imsis atsakomųjų priemonių britų žiniasklaidos atžvilgiu, jeigu Rusijos televizijai RT bus uždrausta transliuoti Jungtinės Karalystės teritorijoje, Londonui svarstant galima atsaką į vieno buvusio rusų šnipo apnuodijimą Anglijos mieste, trečiadienį pareiškė Kremlius.
 
„Į bet kokius neteisėtus veiksmus bet kurios Jungtinėje Karalystėje veikiančių Rusijos Federacijos žiniasklaidos priemonių atžvilgiu; be abejo, bus atsakyta abipusiškumo principo pagrindais“, – žurnalistams trečiadienį sakė D. Peskovas.
S. Lavrovas sakė, kad Kremlius pasirengęs bendradarbiauti.
 
Pasak jo, Maskva gali atsakyti į Londono užklausą dėl buvusio Rusijos žvalgybos pareigūno apnuodijimo per 10 dienų, kaip numatyta Konvencijoje dėl cheminių ginklų uždraudimo.
 
Rusija reikalauja, kad Didžioji Britanija pateiktų prieš S. Skripalį ir jo dukrą panaudotos nervus paralyžiuojančios medžiagos mėginių.
 
  

Žymos: Rusija, Nuodai, šnipas, sergejus skripalis

Komentarai

Naujausi straipsniai