Lana Povilaikienė   |   15min.lt   |   2015-11-22

Ir šiandien egzistuoja vergovė

  
Ir šiandien egzistuoja vergovė
© google.com
Modernesnė vergovės forma – tai darbinė vergovė.
Lenkai, lietuviai, latviai, čekai, vengrai ir slovakai dažniausiai į Didžiąją Britaniją atvyksta pasikliovę keistais pažadais internete, neaiškiose įdarbinimo agentūrose ar net paraginti pažįstamų, kaimynų.

Kiekvienais metais gruodžio 2-ąją minima vergovės panaikinimo diena. Tačiau faktas, kad ši blogybė egzistuoja ir šiandien, nepaprastai liūdina. Visuotinė žmogaus teisių deklaracija skelbia, kad taikyti vergovės principus yra draudžiama, bet šiuolaikiniame pasaulyje vergovė paplitusi labiau nei kada anksčiau.

Išskiriami tokie vergovės bruožai: verčiama dirbti prieš asmens valią, naudojamas smurtas, jėga, grasinimai, darbas yra be atlygio arba mokama niekingai mažai.
Tarptautinės organizacijos Free the Slaves (,,Išlaisvinkime vergus”) ekspertai teigia, kad per 400 metų egzistavusios transatlantinės prekybos iš ,,juodojo kontinento” metu buvo eksportuota apie 12 milijonų vergų, tai šiandien kaip vergai gyvena 27 milijonai (1 milijonas Europoje).
 
Skaičiuojama, kad neleistina prekyba žmonėmis yra trečias pagal pelningumą nusikalstamas verslas. Lenkia tik prekyba ginklais ir narkotikais. Pajamos iš prekybos žmonėmis siekia 32 milijardus dolerių per metus. Sociologas K. Beyls kalba apie tai, kad nemenka tikimybė, jog vergų darbas buvo naudojamas bet kurio iš mūsų avimų batų, ar cukraus, kurį rytais dedame į savo arbatą, gamybai. Vergovė padeda sumažinti prekių savikainą visame pasaulyje, todėl vergija tokia paklausi ir šiandien.
 
Egzistuoja daugybė prekybos žmonėmis formų. Jos nuolat kinta, atsiranda vis naujų būdų ir priemonių, prisidedančių prie žmonių išnaudojimo pačiais įvairiausiais tikslais: seksualinis išnaudojimas, vergiškas fizinis darbas, išnaudojimas nusikaltimams vykdyti, prekyba organais, priverstinės santuokos, vaikų pornografija, net moterų išnaudojimas surogatinei motinystei ar vaikų – kariuomenėse. Šiuo metu skaičiuojama, jog pasaulyje yra apie 30 milijonų vergų, beveik pusė jų – Indijoje.
 
Patriarchalinė vergovė, kai asmuo laikomas kito asmens nuosavybe, itin dažna Azijoje ir Afrikoje. Oficialiai ir šiuose kraštuose priverstinis darbas yra uždraustas, tačiau kaip į nuo seno likusį paprotį čia žvelgiama pro pirštus.
Šiaurinėse Tailando provincijose dukterų pardavimas į vergiją jau šimtmečius yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Čia plėtojama tokia budizmo forma, kuri teigia: jei gimei moterimi, reiškia, kad praėjusiame gyvenime buvai nuodėmingas. Tai lyg savotiškas prakeiksmas. Tajų budizmas moko nuolankumo ir paklusnumo, o viskas, kas vyksta – tai karma, kurios niekaip neišvengsi. Toks tradicinis suvokimas palengvina vergovės egzistavimą.
 
Modernesnė vergovės forma – tai darbinė vergovė. Ji atsirado XX amžiuje. Nuo patriarchalinės ji skiriasi tuo, kad darbininkas nėra kito asmens nuosavybė, nors ir paklūsta kito valiai. Tokia naujoviška vergavimo sistema leidžia be jokių skrupulų manipuliuoti pavergtaisiais. Ekonominis efektyvumas nepaprastai didelis, mat nusilpusių, suluošintų ar nenašiai dirbančių (vaikų, moterų, pagyvenusių žmonių) vieton visada stoja pakaitiniai.
 
Afrikos žemyne, Mauritanijoje, vergovė ypatinga – šeimyninė. Apie 10–20 % Mauritanijos gyventojų yra vergai. Šeimininkai – arabai berberai – priverčia savo pavaldinius įtikėti, kad jie esantys menkesni sutvėrimai ir kad jų vieta giliai įsišaknijusios kastinės šalies sistemos apačioje. Kilmingoms Mauritanijos šeimoms vergai reikalingi ne tik kaip tarnai, tačiau jų kiekis parodo ir turimą statusą. Vergams skiriami patys įvairiausi darbai: nuo gyvulių priežiūros iki darbų statybose. Vos prieš keletą metų grupė ,,SOS vergai” Nuakšote atidarė mokyklą, skirtą nuo savo šeimininkų pabėgusiems vergams ir jų vaikams. Tai labai svarbus žingsnis šalyje, kovojant su vergove.
 
Darbo vergija išplito visame pasaulyje, ši tragedija neaplenkė ir demokratinių valstybių. Į tokią vergiją dažniausia patenka tie, kurie buvo pagrobti arba nelegaliai imigravo. Vienoje Jungtinių Tautų ataskaitoje skelbiama, kad į vergiją patenka 127 šalių piliečiai. Įvardyta vienuolika valstybių, kuriose grobiamų žmonių skaičius yra didžiausias: Naujoji Gvinėja, Zimbabvė, Kinija, Kongas, Sudanas ir kt. Teigiama, kad per dieną pagrobiama iki 50 tūkstančių žmonių.
JAV specialistai paskaičiavo, kad kasmet valstybines sienas kerta apie du milijonus asmenų, susijusių su nelegalia prekyba žmonėmis. Dažniausiai tai moterys ir vaikai, kurie patenka į sekso vergiją arba yra įdarbinami nelegaliose drabužių siuvyklose.
 
Tačiau į darbo vergiją patenka ir vyrai. Gerai žinoma vergija laukiniuose Amazonės miškuose, kur nežmoniškomis sąlygomis, tik už maistą, 10 000 vyrų be poilsio pluša iš didelių eukaliptų gamindami anglį, taip reikalingą Brazilijos plieno pramonei. Retai kam pavyksta išdirbti ilgiau nei 2–3 metus, o suluošintus ir ligotus paprasčiausiai išveja.
 
Jungtinės Tautos ir kitos organizacijos deda daug pastangų kovoje su šiuolaikine vergove, tačiau rezultatai vis dar kuklūs. Galbūt tam reikšmės turi ir tai, kad vietinės valdžios dažnai suinteresuotos šešėliniu verslu, nes atsiriekia savąjį pelno pyrago gabalą.
 
,,Didžiosios Britanijos Nacionalinė nusikaltimų agentūra nustatė, kad šalyje kasmet vis daugiau žmonių patenka į šiuolaikinę vergiją – dirba tik už maistą, būna verčiami daryti nusikaltimus arba pardavinėti savo kūną. Išvis 2013 m. į tokią vergiją Didžiojoje Britanijoje buvo patekę 2744 žmonės, iš jų – 602 vaikai, skelbia Nacionalinė nusikaltimų agentūra, pažymėdama, kad vergų skaičius nuo 2012-ųjų padidėjo 22 proc. Lietuvių buvo 104,” – rašė naujienlaiškis 15 min.
 
Nacionalinė nusikaltimų agentūra tvirtina, kad lenkai, lietuviai, latviai, čekai, vengrai ir slovakai dažniausiai į Didžiąją Britaniją atvyksta pasikliovę keistais pažadais internete, neaiškiose įdarbinimo agentūrose ar net paraginti pažįstamų, kaimynų. Jiems pažadama, kad Didžiojoje Britanijoje jie gaus ne tik gerai apmokamą darbą, bet ir bus įkurdinti, turės galimybių sportuoti. Tačiau vos atvykus į Didžiąją Britaniją, jie netenka pasų, būna prigąsdinami ir priverčiami dirbti kone už dyką.
 
  

Žymos: Psichologija, Smurtas, Prievarta, Šiuolaikinė vergovė

Komentarai

Naujausi straipsniai