Parengė Egidija Lekavičienė   |   2011-01-17

Į vandenį nuleistas britų technikos stebuklas

  
Į vandenį nuleistas britų technikos stebuklas Šis branduolinis gigantas pasižymi neįtikėtinomis charakteristikomis.

Didžiosios Britanijos karinės pajėgos nuleido į vandenį moderniausią britų flotilės povandeninį laivą „HMS Ambush“. Tai antrasis iš septynių naujų „Astute“ klasės britų branduolinių galiūnų, kurie pakeis senesnius povandeninius laivus. Jis pavadintas Karališkojo karinio jūrų laivyno vado admirolo sero Trevoro Soaro žmonos vardu „Lady Anne Soar“. Jo statyba atsiėjo 1,2 mlrd. svarų sterlingų.

="text-align: left">Šis branduolinis gigantas pasižymi neįtikėtinomis charakteristikomis: po vandeniu teoriškai galėtų išbūti net 25 metus, nes turi autonominę oro ir gėlo vandens gaminimo sistemą, ir radarais jūroje gali aptikti objektus, esančius net už 5,5 tūkst. kilometrų – teigiama, kad Lamanšo sąsiauryje plaukiojantis „Ambush“ galės stebėti laivus, esančius Niujorko įlankoje. Beje, jis apsieis be optinio prietaiso periskopo, skirto stebėti jūros paviršiui – ant laivo stiebo sumontuotos vaizdo kameros vaizdą į ekranus perduos optiniais kabeliais. Pasak dailymail.co.uk., naujojo povandeninio laivo branduolinis reaktorius energija galėtų aprūpinti per 200 tūkst. gyventojų turintį miestą, o jo 38 raketos gali pasiekti taikinius net už 2 tūkst. km. Tačiau pats galiūnas, kurio ilgis siekia 88,7 metro, plotis 11 metrų, o svoris 7,4 tūkst. tonų, plaukios labai tyliai ir, kaip teigiama pranešime spaudai, triukšmo kels ne daugiau už delfino jauniklį, tad priešams bus beveik nepastebimas. Laivas po vandeniu galės išvystyti didesnį kaip 20 mazgų (37 km/h) greitį, o per parą nuplaukti apie 800 km.
 
Povandeninio laivo patruliavimas paprastai trunka 3 mėnesius. Ar 98 asmenų laivo įguloje bus moterų, dar nenuspręsta, bet gyvenimo sąlygos šiame laive geresnės, nei jo pirmtakuose: kiekvienas įgulos narys turės po atskirą gultą (ankstesniuose vienu gultu dalydavosi skirtingomis pamainomis dirbantys jūrininkai). Tiesa, visi miegos triaukščiuose gultuose ir turės tik po nedidelę rakinamą skrynelę asmeniniams daiktams. 97 asmenys dalijasi penkiais dušais ir penkiais tualetais, tik kapitonas turi atskirą kajutę su prausykle.

Pirmasis „Astute“ klasės povandeninis laivas „HMS Astute“ į vandenį buvo nuleistas 2007 m. Jau statomi „HMS Artful“, „HMS Audacious“, „HMS Agamemnon“. Netolimoje ateityje bus pradėti statyti ir „HMS Anson“ bei „HMS Ajax“ laivai.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai