Mantas Petruškevičius   |   2012-06-13

Grėsmingai mažėjančios pensijos – signalas dirbantiesiems

  
Grėsmingai mažėjančios pensijos – signalas dirbantiesiems Moterys per gyvenimą sukaupia kiek mažesnę sumą nei vyrai

Nors pastaruoju metu privačiai pensijas kaupiančių žmonių mastai Didžiojoje Britanijoje sumažėjo iki rekordinių žemumų, niekada nebus geresnio laiko nei čia ir dabar pradėti kaupti bent po nedidelę dalį savo pajamų į privatų senatvės pensijos kraitį.

kai nesvarbu, kokios jūsų pajamos arba amžius, kiek metų dirbate ir kiek valstybinės pensijos jau esate uždirbęs: pradėjus kaupti privačiai nuo anksčiau, pinigai ilgiau bus „įdarbinti“, o tai, labai tikėtina, atneš sotesnį gyvenimą netrukus po to, kai ateityje nuspręsite baigti darbus ir išeiti į užtarnautą poilsį. Tad pažvelkime, kokie pensijų kaupimo vėjai vyrauja Didžiojoje Britanijoje.
Pensijos mažėja 5 metus iš eilės
 
Žmonių nuotaikas ir lūkesčius čia nemažai pakoregavo 2009 metais praūžusi krizė, po kurios dalies žmonių pasitikėjimas finansų rinkomis, į kurias investuojama absoliučiai didžioji pensijų fondų valdomų pinigų dalis, gerokai sumenko. Šiemet vidutinė metinė suma, įskaitant pajamas, gautas tiek iš privačios, tiek iš valstybinės pensijos, sudaro 15 500 svarų sterlingų ir yra žemiausia per penkerius metus. Praėjusiais metais iš darbo rinkos pasitraukusių žmonių pajamos buvo daugiau nei tūkstančiu svarų didesnės, t. y. 16 600 £.
 
Tačiau, nors 2012-aisiais senjorams gyvenimas ir nepalengvėjo, tačiau pensijų kaupimas britams tebėra svarbus per gyvenimą uždirbtų pajamų planavimo elementas. Šiandien net keturi iš penkių dirbančiųjų kiekvieną mėnesį atideda mažesnę ar didesnę kruopelytę ateičiai. Tiesa, dėl recesijos, išaugusios infliacijos ir lėtų pajamų augimo tempų šios sumos yra kiek mažesnės nei anksčiau, ir tai kelią nerimą Didžiajai Britanijai planuojantis ateinančių dešimtmečių vidaus vartojimo tempą, mat pensinio amžiaus žmonių indėlis čia ne tiek daug nusileidžia dirbančiųjų įtakai.
 
Rekomenduojama suma ramiam ir sočiam gyvenimui išėjus į pensiją Anglijoje šiuo metu yra 24 500 svarų sterlingų per metus, tačiau žmonių, kurie kaupia senatvės pensijai pagal šį grafiką, tėra 46 proc. Pridėjus valstybinę 7300 £ pensiją, gaunamą per metus, iki senjorų lūkesčius atitinkančios pajamų ribos dar trūktų 17 200 £, kurie nemažai daliai dirbančiųjų yra tikslas ir ilgų darbo dienų paskata.
 
Mokesčių lengvatos
 
Jungtinėje Karalystėje privačiai pensijai kaupti vienas dirbantysis vidutiniškai per metus skiria po 3010 £. Nusprendus Jungtinėje Karalystėje pradėti kaupti pinigus senatvei verta žinoti, jog valstybė skatina privatų taupymą ir netgi taiko nemažas mokesčių lengvatas „basic rate“ mokesčių mokėtojams, t. y. didžiajai daliai dirbančiųjų. Praktiškai to naudą galima būtų įvertinti taip: kiekvienam 100 svarų, kurį nuspręstumėte skirti pensijai kaupti, reikėtų iš uždirbamų pajamų atidėti po 80 svarų, o likusius 20 kompensuotų valstybė.
Šiuo metu net 4 milijonai kaupiančiųjų senatvės pensijai neišnaudoja šios aplinkybės racionaliai, pasirinkę tiek mažesnes, tiek didesnes ir pagal uždirbamas pajamas nesubalansuotas kaupimo įmokas. Dėl to šiemet bus permokama pajamų mokesčio iš viso už 2,5 mlrd. svarų sterlingų, galinčių sėkmingai papildyti būsimųjų pensininkų kraitį.
 
Pabaigai – įdomus faktas apie pensinio amžiaus pajamas: moterys per gyvenimą sukaupia kiek mažesnę sumą nei vyrai, nors šis skirtumas pastaraisiais metais ir pradėjo mažėti. Sudėjus taupančiųjų ir gaunančių valstybinę pensiją asmenų duomenis, moterys, išėjusios į pensiją 2012 metais, gali tikėtis 12 259, o vyrai – 20 137 svarų sterlingų per šiuos metus. Tačiau tai anaiptol nereiškia, jog moterys dirba mažiau efektyviai. Didžiausią įtaką šiam pajamų skirtumui susidaryti turi ilgalaikės motinystės atostogos, dėl ko pastaraisiais metais regime vis daugiau atvejų, kuomet tėvystės atostogas skatinami rinktis vyrai.
 
Na, o prieš priimdami sprendimą, ar taupyti ir kaupti privačiai pensijai ir ar verta tą pradėti daryti kuo anksčiau, efektyviai išnaudojant laiką, per kurį pinigai bus įdarbinti, prisiminkime JAV prezidento Theodore‘o Roosevelto garsiąją mintį: „Vertingiausi dalykai gyvenime nekainuoja pinigų, todėl brangiausias išteklius yra mūsų laikas.“
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Taupymas, Pensija

Komentarai

Naujausi straipsniai