Tiesa.com   |   BNS   |   2018-01-11

Britanijoje nebeliks plastiko atliekų

  
Britanijoje nebeliks plastiko atliekų Didžioji Britanija per artimiausius 25 metus siekia visiškai eliminuoti nebūtinas plastiko atliekas.
Vyriausybė nori, kad prekybos centrai pradėtų kurti „produktų be plastiko“ lentynas, ir ketina skirti daugiau finansavimo plastiko naudojimo inovacijoms.

Didžioji Britanija per artimiausius 25 metus siekia visiškai eliminuoti nebūtinas plastiko atliekas, sakoma ketvirtadienį paskelbtose premjerės Theresos May kalbos apie ilgalaikius aplinkosaugos planus ištraukose.

Vyriausybė nori, kad prekybos centrai pradėtų kurti „produktų be plastiko“ lentynas, ir ketina skirti daugiau finansavimo plastiko naudojimo inovacijoms.
Tuo pačiu bus svarstoma keisti mokesčių sistemą ir apmokestinti vienkartinio naudojimo gaminius, tokius kaip išsinešamo maisto pakuotės, nurodė Th. May kalbos santrauką paviešinęs premjerės biuras Dauningo gatvėje.
 
„Manau, ateityje žmonės bus sukrėsti, kiek daug nereikalingo plastiko leidome pagaminti mūsų dienomis“, – žada pareiškti Th. May.
 
„Milijonas paukščių ir 100 tūkst. kitų jūrinių žinduolių ir vėžlių kasmet žūva prisiriję plastiko arba į jį įsipainioję. Vienoje iš trijų Lamanšo sąsiauryje pagautų žuvų randama plastmasės gabalėlių, – sakoma jos kalboje. – Tai tikrai yra viena didžiausių mūsų laikų ekologinių rykščių.“
 
Tačiau opozicijos lyderiai ir aplinkosaugos aktyvistai vyriausybės siūlymus pasmerkė kaip pavojingai nepakankamus.
Liberalų demokratų, ketvirtos didžiausios partijos parlamente, lyderis Vince'as Cable'as (Vinsas Keiblas) sakė, kad Britanija turėtų „jau dabar atsisakyti viso nereikalingo plastiko – neįmanoma patikėti, kad tikslas yra 2042-ieji“.
 
Žaliųjų judėjimo „Greenpeace UK“ vyriausioji aktyvistė vandenynų apsaugos reikalams Louise Edge sakė, kad priemonės „neatitinka aplinkosaugos krizės masto“.
 
„Šiam planui dėl plastiko stinga skubos jausmo, išsamumo ir aštrumo“, – sakė ji.
 
„Labiausiai į akis krentantis trūkumas – palaikymo užstato grąžinimo (už plastikinius butelius) sistemai stoka, – pridūrė ji. – Negalime laukti dar 25 metų, kol atsisakysime nereikalingo plastiko.“
Dar vienas vyriausybės siūlymų – skatinti prekybos centrus sudaryti pirkėjams sąlygas rinktis maisto produktus be plastikinių pakuočių.
 
Be to, numatoma, kad penkių pensų (šešių euro centų) mokestis už plastikinį pirkinių maišelį bus taikomas visiems Anglijos mažmeninės prekybos tinklams.
 
Šis mokestis jau taikomas kitose Britanijos vietose ir didesnėse parduotuvėse Anglijoje.
 
Dauningo gatvė pasižadėjo ištirti, kaip mokesčių sistema arba apmokestinimas galėtų paskatinti pramonę atsakingiau vertinti savo produktų poveikį aplinkai. Kitą mėnesį prasidės konsultacijos dėl vienkartinių plastikinių pakuočių ir indų kiekio mažinimo.
 
„Jungtinė Karalystė rodys pavyzdį visam pasauliui. Privalome sumažinti plastiko paklausą, sumažinti jau pagaminto plastiko kiekį ir pagerinti perdirbimo rodiklius, – savo kalboje sakys Th. May. – Kad išspręstume šią problemą, turime imtis veiksmų visuose plastiko gamybos ir vartojimo etapuose.“
Dalį savo pagalbos tarptautinei plėtrai Britanija nukreips taršos ir plastiko atliekų mažinimui užsienyje.
 
Šalis taip pat sieks susitarti su Tautų Sandraugos valstybėmis dėl plastiko mažinimo vandenynuose. Kas dvejus metus vykstantį šio bloko susitikimą balandžio mėnesį rengs Britanija.
 
  

Žymos: Theresa May, Tarša, plastikas

Komentarai

Naujausi straipsniai