Indrė Makaraitytė, ATGIMIMAS   |   2012-10-30

Bevaliai rinkimų prievaizdai – patogūs

  
Bevaliai rinkimų prievaizdai – patogūs Indrė Makaraitytė

Zenonas Vaigauskas pasigailėjo, kad buvo perrinktas antrai kadencijai Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku. Ir dabar balsu svarsto, ar po šių Seimo rinkimų likti savo pareigose.

Ar liks? Asmeniškai manau, kad taip.
Net jei šitoks skėsčiojimas rankomis prieš akivaizdžius balsavimo pažeidimus yra dar vienas valstybės neįgalumo demonstravimas. Bet juk ar mes šiandien gimę, kad nesuprastumėm, jog 2012 m. Seimo rinkimai nėra jokia naujiena, joks stebuklas šioje ašarų pakalnėje.
 
Balsus pirko Lietuvoje visais laikais. Gal ir buvo kurie pirmieji rinkimai, kai dar žmonės nebuvo tiek laisvosios rinkos išmokyti būti verslūs – jei nori gauti, turi susimokėti. O garsiau apie perkamus balsus girdime praktiškai nuo tų rinkimų, kuriuose dalyvauti pradėjo naujosios partijos. Ir Darbo partija tikrai nėra naujokė šiuose rinkėjų žaidimuose.
 
Ar mastas buvo kitoks? Gal ir kitas, nors nebūtinai. Tiesiog dabar žmonės apsiginklavę išmaniaisiais telefonais, įrašinėja, filmuoja, paskui šantažuoja ir arba taip uždirba, arba perduoda, o kai kurie ir parduoda žiniasklaidai. Štai kaip pažangu – netgi liudijimas apie balsų pirkimą gali būti verslas.
 
Filmuotų įrodymų prispaustam Vaigauskui telieka sakyti – o taip, mes juk žinojome, gal per mažai viešai rėkėme, kad taip bus, per mažai pinigų užsiprašėme... Ir nieko negalime padaryti. Bet ar Z.Vaigauskas kada nors ką nors galėjo padaryti? Kai iškyla kokios nors rimtos problemos, Z.Vaigauskas visuomet skėsčioja rankomis. Jis niekada nieko negalėjo padaryti.
 
Jis turbūt geras žmogus, sąžiningas, pats balsų neperka. Bet geras žmogus – ne profesija.
Tad galbūt reikėtų pagaliau „patraukti“ Z.Vaigauską iš užimamų pareigų, jei jam pritrūktų ryžto pasitraukti? Bet jei išblės Z.Vaigausko ryžtas, dabartinis Seimas tikrai neturės valios nubausti Vaigausko už „parduotus“ rinkimus. Ir skėsčiojantis rankomis prieš akivaizdžius rinkimų pažeidimus Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas liks rengti kitų rinkimų. Dar vienų parduotų rinkimų.
 
Nes iki kitų rinkimų – daug laiko, o pasibaigus šiems, visuomenės dėmesį nustelbs intriguojantis valdančiosios koalicijos formavimas. O kai koalicijos ašis – Darbo partija, beje, ir įtariama daugiausiai nupirkusi rinkėjų balsų, nebus nei vienos partijos, suinteresuotos, kad rinkimų rezultatai būtų išsamiai peržiūrimi, atsižvelgiant į teisėsaugos tyrimus. Juk kol kas visos 5 proc. barjerą peržengusios viliasi formuoti valdžią.
Kam įdomus Z.Vaigauskas ir nupirkti rinkimai? Net jei neaišku, kokiu mastu jie nupirkti – kaip Rusijoje, kaip Baltarusijoje, ar, vis dėlto, „proto ribose“.
 
 
  

Žymos: Rinkimai

Komentarai

Naujausi straipsniai