Indrė Makaraitytė   |   ATGIMIMAS   |   2013-03-05

Belaukiant manos iš dangaus

  
Belaukiant manos iš dangaus Socdemų valdžios vyrai susitikimus su “Garzpromu” slepia ir tikina, kad to pageidauja svečiai.

Socdemai šoka viliotinį su rusais. Ar tik apsimetinėja? Prieš kurį laiką čia lankėsi „Gazpromo“ vadai. Dabar lietuviškos valdžios slenkstį mina „Rosatomo“ atstovai.


Abi – Rusijos valdžios valdomos energetikos gigantės.
Kad važiuoja, gerai – vadinasi, tartis nori. Dėl ko – čia jau kitas klausimas.
Ir kaip tartis nori, ne mažiau svarbu.
 
O rusai nori tartis tyliai. Kad niekas nežinotų, kad buvo atvykę. Kad susitiko. Kad pašnekėjo. Kad kažką pasiūlė ir kažko mainais už tai paprašė.
 
Gediminas Kirkilas, socdemų komunikacijos specialistas, gynė premjerą ir Vyriausybę, kurie nepaskelbė apie susitikimus su „Gazpromu“. Esą toks būnąs svečių pageidavimas – konfidencialumas. Ir esą nieko čia blogo nereikėtų įžvelgti – esą daugybėje tokių susitikimų ir jis pats dalyvaująs.
 
Ko gero efektyvūs tie konfidencialūs susitikimai, jei „Gazpromo“ pramintu keliu eina ir „Rosatomo“ atstovai. Praėjusią savaitę vienas iš šios bendrovės vadų netikėtai atsidūrė Seimo pirmininko darbiečio Vydo Gedvilo kabinete. Ir aptarė daug Lietuvos energetinės politikos klausimų.
Po „Gazpromo“ susitikimų Butkevičius gynėsi, esą nieko jis „Gazpromui“ nepažadėjęs ir mainais už galbūt mažesnę dujų kainą nieko neatidavė.
 
Lygiai taip pat dievagojasi Gedvilas – esą tik pašnekėjo su svečiu ir nukreipė ten, kur ir priimami sprendimai – į Vyriausybę. Pas premjerą Butkevičių ir Energetikos ministrą Jaroslavą Neverovičių.
Bet per daug sutapimų, kad nebūtų įtarimų, ponai, ypatingai socdemai.
 
„Rosatomo“ atstovą Seimo koridoriais pas Gedvilą atvedė „prieš pusmetį su juo supažindintas“ (taip pats sako) socdemas Mindaugas Bastys. Skalūnų dujų žvalgymais visus gąsdino taip pat socdemas Algimantas Salamakinas.
 
O realybė yra štai kokia. Skalūnų dujų žvalgymo konkurso nugalėtojo skelbimas nukeltas į kovo pabaigą, kai klausimą išdiskutuos Seimo komitetas, gavęs mokslininkų išvadas. Premjeras ragina amerikiečių bendrovę „dirbti su bendruomenėmis ir politikais“. Ar amerikiečiai turi įtikinti lietuvius, kad skalūnų dujos gali būti atsvara „Gazpromo“ diktatui? Geras klausimas, vis dėlto.
Visagino atominės ateitis taip pat skęsta mokslininkų ir kitokiose darbo grupėse. Per keletą mėnesių ji įgavo naujų potėpių – rusiškų „Rosatomo“ reaktorių perspektyvą.
O „Klaipėdos nafta“, kuri atsakinga už suskystintų dujų terminalo statybą, niurkosi teisminėse ir viešųjų pirkimų procedūrose dėl dujotiekių statybos. Baiminamasi, kad dėl formalumų vėluosiančios dujotiekių statybos brangins tiek terminalo, tiek galiausiai per jį gaunamų dujų kainą. Kaina, kaip žinia, labai rimtas visuomenės nuomonės dirgiklis.
 
Turėti savo nuomonę apie Lietuvos energetinę ateitį savaime nėra blogai. Blogai yra tai, kad toji nuomonė yra laikoma paslaptyje, visus bandant įtikinti, kad niekas nepasikeitė. Kad visi strateginiai projektai yra vystomi. Kad visi dirba.
 
Kol kas panašu, jog jei ką nors ir daro Butkevičius ir jo aplinka, tai laukia. Tik štai kokios dangiškos manos jie laukia, dar sunku suprasti.
 
 
  

Žymos: Rusija, Lietuvos politika

Komentarai

Naujausi straipsniai