Mantas Petruškevičius   |   Tiesa.com   |   2017-04-26

Bakingamo rūmai atviri visiems

  
Bakingamo rūmai atviri visiems Už galimybę aplankyti didžiąją dalį karališkosios rezidencijos teks pakloti nuo 23 svarų.
Jau beveik du šimtmečiai, kai Bakingamo rūmai yra oficiali Jungtinės Karalystės karališkosios šeimos rezidencija.

Būriams turistų Bakingamo rūmai jau seniai yra tapę viena svarbiausių fotoobjektyvo blykstės-liudininkės vertų lankytinų vietų Didžiojoje Britanijoje. Prie karališkosios rezidencijos vartų kasdien uoliai fotografuojasi tūkstančiai, tačiau tik nedidelė dalis iš jų žino – dar dažniau sužino vėliau, – kad buvo galima apsilankyti pačiuose rūmuose.

Kodėl ir kada Bakingamo rūmų vartai būna atviri į Londoną atvykstantiems dešimtims milijonų smalsuolių iš viso pasaulio, aptarsime šiek tiek vėliau. Dabar pažvelkime, kuo įdomi ši vieta ir kokias paslaptis saugo.
Bakingamo rūmų istorija prasidėjo dar 1761 metais, kai karalius Jurgis III nupirko prabangią gyvenamąją rezidenciją Londono centre savo žmonai, karalienei Šarlotei. Ištaigingi apartamentai vėliau tapo karališkaisiais rūmais, o nuolatiniais monarchų namais virto karalienės Viktorijos valdymo laikotarpiu. Ir jau beveik du šimtmečiai, kai Bakingamo rūmai yra oficiali Jungtinės Karalystės karališkosios šeimos rezidencija.
 
Kambarių – šimtai
 
Netoli Viktorijos stoties esančių Bakingamo rūmų dydis ir mastai stebina ne vieną. Rezidenciją sudaro 775 kambariai, įskaitant 19 iškilmių salių, 52 karališkosios šeimos ir jų svečių miegamuosius, dar 188 kambariai skirti rūmų darbuotojams, 92 – biurų bei administracijos patalpoms, o vonios kambarių rūmuose net 78.
 
Didžiausia svečiams ir valstybiniams priėmimas skirta menė, atidaryta 1856 metais švenčiant Krymo karo pabaigą, yra 659 kvadratinių metrų ploto.
Už galimybę aplankyti didžiąją dalį karališkosios rezidencijos teks pakloti nuo 23 svarų. Už galimybę aplankyti didžiąją dalį karališkosios rezidencijos teks pakloti nuo 23 svarų.
 
Didžiausias sodas Londone
 
Karalienės ir rūmų svečių itin mėgstamas 39 akrų sodas yra didžiausias privatus sodas visame Londone. Be jo, viduje dar veikia privatus karališkojo pašto – „Royal Mail“ – skyrius, taigi norėdama nusiųsti kalėdinį atviruką ar padėkos laišką užsienio diplomatams Jos Didenybei į paštą toli kulniuoti nereikia.
 
Beje, monarchė privataus pašto paslaugomis gera valia leidžia naudotis visiems 800 rūmų darbuotojų.
Bakingamo rūmai turi ir savo privatų bankomatą. Už tai, kad jame niekuomet netrūktų pinigų, yra atsakingas karalienės banko reikalų patikėtinis.
 
Dar Bakingamo rūmuose yra įrengtas baseinas, kino teatras ir visą parą budinčių karališkosios šeimos gydytojų kabinetas.
Vienas bilietas gali galioti dešimt savaičių – jeigu tik sutiksite, kad visa už jį sumokėta suma būtų skirta labdarai. Vienas bilietas gali galioti dešimt savaičių – jeigu tik sutiksite, kad visa už jį sumokėta suma būtų skirta labdarai.
 
Iš rūmų perkelta Marmurinė arka
 
Marmurinė arka – Marble Arch, – šiandien stūksanti už šiaurinio Hyde parko išėjimo, seniau buvo Bakingamo rūmams priklausiusi pastatų ansamblio dalis.
 
Nuo XIX amžiaus vidurio rūmuose įsikūrus karalienei Viktorijai tapo aišku, jog rezidencija per maža, kad joje tilptų nuolat augantis į šalį atvykstančių oficialių šalies svečių būrys. Dėl to buvo nuspręsta prie įėjimo į rūmus stovinčią arką perkelti į kitą vietą. Vietoj jos pastatytas ketvirtasis rūmų sparnas. Priestatas gerokai praplėtė rūmų teritoriją, o greta Oksfordo gatvės išdygusi Marmurinė arka čia tebestovi ir dabar.
 
Ruošdamasis svarbiems pokyliams, Bakingamo rūmų personalas kartais pluša penkias dienas – dengia stalus ir rūpinasi įvairiais reikalais. Ruošdamasis svarbiems pokyliams, Bakingamo rūmų personalas kartais pluša penkias dienas – dengia stalus ir rūpinasi įvairiais reikalais.
 
Karalienė vadovauja pati
 
Kai Bakingamo rūmuose rengiami valstybiniai pokyliai, vieši garbingi svečiai iš užsienio arba vyksta svarbesni priėmimai, padengti visus stalus ir pasirūpinti kitais esminiais reikalais paprastai užtrunka iki penkių dienų.
Pažymėtina tai, kad prie pokylių stalo dengimo ir vietų išdėstymo prisideda pati karalienė Elžbieta II. Kalbama, kad nė vienas svarbesnis rūmų renginys nepraeina prieš tai pačiai karalienei nepatikrinus ir nesužiūrėjus kiekvienos gyvų gėlių puokštės, lėkštės ar net šaukštelio ant pokylio stalo.
 
Atlaikė vokiečių bombardavimus
 
Per Antrąjį pasaulinį karą Bakingamo rūmai neišvengė nacių aviacijos žaibiškų antskrydžių ir bombardavimų.
 
Rūmams iš oro buvo smogta devynis kartus. Tuo metu dabartinė valdovė kartu su savo tėvu, karaliumi Jurgiu VI, buvo namuose. Laimė, monarchai nenukentėjo, rūmams didelės žalos irgi nebuvo padaryta. Tačiau per vieną antskrydžių buvo sunaikinta rūmų teritorijoje stovinti koplyčia.
 
Po šio antpuolio princesė Elžbieta išreiškė solidarumą ir paramą gerokai stipriau nuo bombų nukentėjusio Rytų Londono gyventojams. Ji tarė: „Džiaugiuosi, kad mus taip pat bombardavo, – galėsiu lengviau pažvelgti į akis nukentėjusiems Rytų Londono gyventojams.“
 
Gandai apie tunelių tinklą, jungiantį Bakingamo rūmus su kitomis svarbiomis Londono vietomis, sklando jau nuo seno. Gandai apie tunelių tinklą, jungiantį Bakingamo rūmus su kitomis svarbiomis Londono vietomis, sklando jau nuo seno.
 
Tuneliai apraizgę rūmus
 
Gandai apie tunelių tinklą, jungiantį Bakingamo rūmus su kitomis svarbiomis Londono vietomis, yra aptarinėjami ne tik smalsių turistų. Manoma, jog egzistuoja tunelis nuo Bakingamo rūmų iki praeityje viešai naudotų, bet jau keletą dešimtmečių nebeveikiančių metro stočių. Beveik neabejojama ir tuo, jog po rūmų pamatais driekiasi speciali karališkajam paštui gabenti skirta bėgių atkarpa.
 
Taip pat kartkartėmis pasigirsta kalbų apie požeminį tunelį, vedantį į kitoje Saint Jameso parko pusėje esančius požemius po ministerijomis. Ne atsitiktinumas ir tai, jog visai greta yra garsieji požeminiai Winstono Churchillo kambariai, per Antrąjį pasaulinį karą buvę priešo bombų nepramušamu vyriausybės vadovo bunkeriu bei darbo štabu.
 
Apsilankę kito rūmus supančio parko – Gren Park, – pusėje esančioje vienoje garsiausių visame Londone „Hard Rock“ kavinėje, nepraleiskite progos pabūti ir gretimame pastate įkurto roko muziejaus požemiuose. Net jeigu tokia muzika nesidomite, nemokamame turistams skirtame 15 minučių trukmės ture galima išvysti ne tik originalias legendinių pasaulio muzikos grupių ir atlikėjų gitaras, bet ir scenos kostiumus bei kitus koncertinius atributus.
 
Per trumpą ekskursiją po „Hard Rock Cafe“ rūsius gidas neretai pamini, kad muziejumi tapusiame požemyje kadaise savo vestuvių dieną suknelę matavosi ir nuo paparacų objektyvų ne pirmą – ir ne paskutinį – kartą slėpėsi princesė Diana. Kaip ji ten pateko, niekas neatskleis, tačiau manoma, kad princesė į kitoje parko pusėje esančius požemius nusigauti galėjo kelių šimtų metrų ilgio tuneliu, vedančiu tiesiai iš Bakingamo rūmų.
 
Paprastiems mirtingiesiems suteikiama galimybė dairytis po Bakingamo rūmus didžiąją dalį vasaros ir rudens pradžioje. Paprastiems mirtingiesiems suteikiama galimybė dairytis po Bakingamo rūmus didžiąją dalį vasaros ir rudens pradžioje.
 
Atviri lankytojams
 
Ar žinojote, jog į karališkąją rezidenciją gali patekti ne tik karaliai, užsienio šalių prezidentai ar kitos pasaulio garsenybės, bet ir paprasti mirtingieji?
 
Vasaros viduryje dešimčiai savaičių Bakingamo rūmų vartai atveriami turistams, tad aplankyti juos gali visi norintieji. Nuo šių metų liepos 22 dienos iki spalio 1-osios karalienė Elžbieta II, kaip ir kasmet, su šeima ketina ilsėtis Vindzoro pilies vasaros rezidencijoje. Per šį laiką galite suskubti ir apsilankyti Bakingamo rūmuose bei savo akimis išvysti ilgąją svečių priėmimo menę, karališkuosius kambarius, įspūdingą paveikslų ir ne mažiau įspūdingų karalienės kostiumėlių bei suknelių kolekcijas. Taip pat užsukti į karietų garažus, paskanauti ledų ir pasivaikščioti pilies sode, kuriame Jos Didenybė kasdien vedžioja savo mylimus keturkojus augintinius.
 
Ekskursijos ir specialūs turai lankytojams rengiami kasdien. Bilieto kaina norintiesiems aplankyti didžiąją dalį rūmų prasideda nuo 23 svarų.
 
Beje, Bakingamo rūmų svečius dažnai nudžiugina žinia, jog su tuo pačiu bilietu į karališkąją rezidenciją bei jos sodus galima patekti visas 10 savaičių per metus. Ši sąlyga galioja, jeigu sutinkate, jog visą už jūsų bilietą sumokėtą sumą rūmai paskirtų labdarai.
 
Kaip minėta, Bakingamo rūmai svečiams ir turistams yra atviri didžiąją vasaros dalį bei rudens pradžioje. Tačiau jei norėsite gauti specialų bilietą visiems metams, tereiks ekskursijos pabaigoje prie išėjimo iš rūmų sodo esančių darbuotojų paprašyti įtraukti jus į nuolatinių rūmų lankytojų sąrašą.
 
Per ekskursiją po Bakingamo rūmus galima išvysti įspūdingus karalienės Elžbietos II karietų garažus. Per ekskursiją po Bakingamo rūmus galima išvysti įspūdingus karalienės Elžbietos II karietų garažus.
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Karališkoji šeima, Bakingamo rūmai

Komentarai

Naujausi straipsniai