Mantas Petruškevičius   |   2017-05-03

Ar nauji rinkimai virs maištu prieš „Brexit“?

  
Ar nauji rinkimai virs maištu prieš „Brexit“? Sėkmingas arba nelabai darbas veikiausiai nulems tolesnę Theresos May politinę karjerą.
Jau dabar nekyla abejonių, kad priešlaikiniai parlamento rinkimai taps puikia galimybe per balsadėžes pasiųsti aiškią žinutę valdžiai apie tai, ką dauguma iš tiesų galvoja apie „Brexit“.

Jungtinė Karalystė grįžta prie balsadėžių. Nepaisant skambių pažadų ir įtikinėjimų, kad priešlaikinių rinkimų nebus, birželio 8-oji Theresos May kalendoriuje pažymėta ryškia raudona spalva.

Jau kitą naktį po rinkimų paaiškės, ką apie dabartinę Didžiosios Britanijos premjerę iš tiesų galvoja ir kaip jos planus vertina šalies gyventojai. Ar skeptikai su savo siūlymais skelbti antrąjį referendumą dėl „Brexit“ bus nutildyti? O gal jų balsas taps girdimesnis?
Kam reikia naujų rinkimų
 
Dėl ES šalininkų į ratus brukamų pagalių ir netylančių skeptikų kritikos Th. May pirmiausia aktualu sustiprinti savo, kaip lyderės, reputaciją.
 
Į valdžią prasibrovusi po netikėto Davido Kamerono atsistatydinimo, ji apsiėmė milžiniško iššūkio – išvesti Didžiąją Britaniją iš Europos Sąjungos. Būtent šis darbas Th. May politinėje darbotvarkėje numatytas kaip pats svarbiausias mažų mažiausiai dvejus metus. Nuo to, kaip jai seksis atlikti savo darbą – sėkmingai ar nelabai, – veikiausiai priklausys tolesnė karjera. Th. May dabar priversta lošti „viskas arba nieko“ principu.
Ministrė pirmininkė puikiai suvokia, kad šis postas jai – kaip aklai vištai grūdas: atiteko tik dėl to, jog po „Brexit“ referendumo atsistatydino D. Kameronas. Tiesioginio rinkėjų mandato šioms pareigoms eiti ji nėra gavusi.
 
Tą žino ir politiniai Th. May oponentai parlamente, niekada nepraleidžiantys progos jai to priminti. Tad iš pirmalaikių rinkimų tikimasi žmonių paramos bei palaikymo, ir tokio, kuris nekeltų abejonių nuo Belfasto iki Briuselio, ir sustiprintų braškančias britų derybų pozicijas svarbiausiais išstojimo klausimais.
Per sukąstus iš nepasitenkinimo partijos kolegų dantis į valdžią prasibrovusi po netikėto Davido Kamerono atsistatydinimo, Theresa May apsiėmė įgyvendinti milžinišką iššūkį – išvesti Didžiąją Britaniją iš Europos Sąjungos. Per sukąstus iš nepasitenkinimo partijos kolegų dantis į valdžią prasibrovusi po netikėto Davido Kamerono atsistatydinimo, Theresa May apsiėmė įgyvendinti milžinišką iššūkį – išvesti Didžiąją Britaniją iš Europos Sąjungos.
Raumenų demonstravimas derybose
 
Nelengvą Didžiosios Britanijos premjerės padėtį apsunkina ir griežtas likusių Europos Sąjungos narių tonas, perspėjantis nesitikėti lengvų greitų derybų – ypač dėl Bendrijai priklausančių valstybių piliečių laisvo judėjimo užtikrinimo.
 
Tam, kad sustiprintų savo įvaizdį, Th. May dar prieš prasidedant deryboms su ES kaip oras būtinas savos šalies žmonių palaikymas. Sėkmingai susiklosčius pirmalaikiams rinkimams ir sutvirtinus partijos kolegų daugumą parlamente, ponia May užsiaugintų papildomų politinių raumenų ilgai ir bekompromisei kovai su Europa.
 
Tačiau kyla klausimas, ar žmonės tikrai ją parems ir, kaip tikimasi, atiduos Konservatorių partijai daugiau balsų nei per praėjusius parlamento rinkimus 2015 metais.
Reitingai rodo, jog Th. May populiarumas išlieka gana aukštas, kad tokie planai būtų įgyvendinti. Tačiau ar žmonių nuomonė nepasikeis rinkimų kampanijai einant į pabaigą, pamatysime tik birželį.
 
Tikisi sutriuškinti leiboristus
 
Jeigu tikėtume šiandieniniais politinių partijų reitingais, konservatoriai ir Th. May turi visas galimybes dar labiau sustiprinti savo įtaka parlamente. Daugiausia – Leiboristų partijos sąskaita.
 
Pastarąją į parlamento rinkimus šį kartą veda užkietėjęs kairysis socialistas Jeremy Corbynas, prieš dvejus metus daugelio nuostabai tapęs Leiboristų partijos bei visos opozicijos lyderiu. Po pralaimėtų praėjusių parlamento rinkimų net saviškių prieštaringai vertinamas politikas neabejotinai prisidėjo prie žmonių pasitikėjimo leiboristais kracho. Susiskaldžiusi partija šiuo metu yra praradusi daugumos buvusių rinkėjų pasitikėjimą. Tai matydama, Th. May ryžosi kontratakai – numetė pirmalaikių rinkimų „bombą“ – ir dabar tikisi, jog po tokio smūgio sutriuškinti leiboristai iš politinių apkasų nebepakils dar bent penkerius metus.
 
Liberalų partijos vedlys, jeigu rinkimai bus sėkmingi, pažadėjo surengti antrąjį referendumą dėl Junginės Karalystės pasilikimo ES. Liberalų partijos vedlys, jeigu rinkimai bus sėkmingi, pažadėjo surengti antrąjį referendumą dėl Junginės Karalystės pasilikimo ES.
„Juodasis arkliukas“ – liberalai
Konservatorių partijos pirmininkės nelaimei, leiboristai nėra vieninteliai, oponuojantys ir peikiantys kiekvieną valdžios žingsnį. Ko gero, labiau nei susilpnėjusių kairiųjų Th. May prisibijo gerokai nukraujavusių, tačiau stoti skersai kelio „Brexitui“ pasiryžusių liberalų demokratų. Praėję rinkimai šiai partijai tapo tikru fiasko, kai jų atstovų parlamente sumenko nuo 57 iki 8.
 
Liberalų demokratų lyderis Timas Farronas neslepia ambicijų po rinkimų birželį į parlamentą sugrąžinti gerokai sustiprėjusią, paaugusią ir politinės masės priaugusią komandą, kuri jau vasaros pradžioje galėtų stoti į naują koaliciją prieš Th. May vykdomą politiką. Partijos vedlys, jeigu rinkimuose lydės sėkmė, pažadėjo surengti antrąjį referendumą dėl Junginės Karalystės pasilikimo ES.
 
Šiuo metu savo atstovus parlamente abiejų rankų pirštais skaičiuojantys liberalai demokratai turi labai realių galimybių su trenksmu grįžti į priešakines valdančiųjų gretas. Nemaža dalis prieš „Brexit“ pasisakančių rinkėjų, nematydama kitos išeities pasilikti ES, gali perbėgti iš konservatorių ir leiboristų pusės ir paremti liberalus. Šie, sulaukę daugelio rinkėjų pasitikėjimo, neslepia vilčių grįžti į valdžią bei prisidėti prie naujos valdančiosios koalicijos kūrimo. Libdemai neslepia ambicijų nuskandinti į nežinią plaukiantį Th. May „Brexit“ laivą.
 
Kaip liberalams pavyks pasiekti šį tikslą ir per likusias penkias savaites viešuosiuose debatuose įtikinti rinkėjus rinktis „Brexit“ oponentų stovyklą, pamatysime netrukus. Tačiau jau dabar nekyla abejonių, kad priešlaikiniai parlamento rinkimai antrąjį birželio ketvirtadienį taps puikia galimybe per balsadėžes pasiųsti aiškią žinutę valdžiai apie tai, ką dauguma iš tiesų galvoja apie „Brexit“.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, brexit, Theresa May

Komentarai

Naujausi straipsniai