Tiesa.com   |   2013-01-08

Apie gerą jūsų finansinių metų pradžią

  
Apie gerą jūsų finansinių metų pradžią Pasibaigus didžiosioms metų šventėms, daugelis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais.

Pirmosios metų savaitės būna sunkios daugeliui žmonių. Tiek dėl vieno kito papildomo kilogramo pakilus nuo sotaus šventinio stalo, tiek dėl labiau, nei norėtųsi, suplonėjusios piniginės ir iki kitų metų išvykusio Kalėdų senelio su dovanų maišu. O kur dar paskutinėmis metų dienomis vykę išpardavimai, kuriuose tiesiog būtina sudalyvauti. Neveltui sakoma „kaip pradėsi naujus metus, tokie jie ir bus“. Šį kartą jūsų dėmesiui keletas patarimų, kaip per pirmąsias keturias metų savaites padėti tvirtus asmeninių finansų pamatus visiems likusiems metams.

Pirmoji savaitė – išsiaiškinkite savo finansinę padėtį
Visų pirma vertėtų tiksliai išsiaiškinti, kiek šiuo metu turite turto, kiek skolų ir pabandyti atrasti aukso viduriuką. Jeigu palūkanoms ar vartojamosioms paskoloms (visoms, išskyrus paskoloms už būstą) grąžinti skiriate daugiau nei 20 procentų savo mėnesinių pajamų, tuomet vertėtų susirūpinti rimčiau ir imtis ryžtingų veiksmų. Apie juos plačiau netrukus.
 
Pirmąją savaitę patariama susidaryti detalų pajamų ir išlaidų sąrašą, arba kitaip, biudžetą. Įvertinkite, kiek išleidžiate būtiniausioms ir mažiau būtinoms prekėms, paslaugoms bei kiek pajamų kiekvieną mėnesį uždirbate joms padengti. Tik atsakingai ir tiksliai popieriuje prieš akis susidėliojus visus, net ir mažiausius pirkinius bei įsipareigojimus bankams, draudimui, komunalinių paslaugų tiekėjams ir kitiems, bus nepalyginamai lengviau sutaupyti ateityje.

Antroji savaitė – skolų ir paskolų atsikratymas
 
Suskaičiavus, kiek ir kaip išleidžiate vienokią ar kitokią pinigų sumą kas mėnesį, pats laikas imtis pirmųjų veiksmų Visų pirma, patartina peržiūrėti ir palyginti turimų vartojamųjų paskolų (angl. vadinamų „credit cards”) palūkanų normas bei pirmiausiai ryžtis grąžinti tas,už kurias mokate brangiausiai; tai yra, kurių palūkanos yra didžiausios.
 
Be abejo, palankiausios sąlygos ir mažiausios kreditinių kortelių palūkanos dažniausiai yra pasiūlomos gerą kredito grąžinimo istoriją turintiems asmenims, tačiau kartais pasitaiko ir išimčių. Vis dar galima atrasti akcijų, siūlančių vartojamąją paskolą už 0 proc. palūkanų pirmiems dvejiems metams, iš pradžių sumokant tam tikrą vienkartinį mokestį nuo skolinamos sumos. Tačiau po dvejų metų neatidavus paskolos tokių kortelių palūkanoms dažnai pradeda galioti jau įprasti rinkos dydžiai (17-20 procentų).
Šiek tiek lengviau atrasti kreditinių kortelių už 7-10% metinių palūkanų, tačiau tam taip pat turėsite pasistengti „sugaudyti” vieną ar kitą patrauklesnę akciją arba pasirūpinti nepriekaištingu kredito reitingu.
 
Trečioji savaitė – nebūtinų išlaidų mažinimas
 
Per trečiąją savaitę derėtų imtis tolesnių asmeninių finansų sustygavimo planų ir atsikratyti bereikalingomis išlaidomis, arba permokomis, ten, kur jos visiškai nėra būtinos. Visų pirma dar kartą pasitikrinkite, ar mokėdami įvarius mokesčius ir atsiskaitydami su jums teikiamų paslaugų tiekėjais nemokate jiems už kažką absoliučiai be reikalo, pavyzdžiui už paštu atsiųstą sąskaitą arba banko sąskaitos išrašą. Beveik visuomet pigiausias ir optimaliausias būdas sutaupyti už sąskaitų administravimą yra užsisakant tiesioginio debeto paslaugos (angl. direct debit) ir visas administravimo funkcijas perkeliant į internetinę erdvę.
 
Taip pat įvertinkite, ar esate pasirinkę geriausiai jūsų poreikius atitinkantį elektros energijos bei gamtinių dujų tiekėją. Šiandien Jungtinėje Karalystėje galima pasirinkti kiekvieną iš šių tiekėjų iš gana nemažo sąrašo, tiek privačių, tiek valstybinių kompanijų.
Jeigu naudojatės vartojamosiomis paskolomis, neužmirškite, jog viršijus iš anksto nustatytą sąskaitos limitą gali tekti mokėti baudą. Didžioji dalis bankų bei kitų finansinių institucijų sutartyse su klientais yra numačiusios baudas kaip prevencines priemones ir skatinančias žmones už skolintus pinigus išlaidauti atsakingai.
 
Ketvirtoji savaitė –būsto paskolos ir namo nuomos sąlygų peržiūrėjimas
 
Paskutinę, ketvirtąją eksperimento savaitę pagaliau atėjo laikas griebti jautį už ragų ir peržiūrėti daugelio piniginėms tenkantį didžiausią krūvį – tai išlaidas gyvenamojo būsto nuomai arba palūkanoms už įsigytą nuosavą nekilnojamąjį turtą.
 
Vertėtų įsitikinti, ar už prisiimtą būsto paskolą bankas jums taiko fiksuotas (angl. fixed), ar kintančias (angl. variable rate) palūkanas. Nepamirškime, jog netenkinant paskolos sąlygoms galite nesunkiai pakeisti dabartinį banką į kitą finansinę instituciją. Suderinus paskolos perkėlimo sąlygas galima pereiti ten, kur jums siūlomos sąlygos yra geresnės.
 
Neretai už būsto paskolos perkėlimą iš vieno banko į kitą jus privilioti siekianti kompanija gali pasiūlyti labai patrauklių ir „tik jums” skirtų akcijų: nuo vienkartinės grynųjų pinigų išmokos-dovanos klientui, vartojamosios paskolos palankiomis sąlygomis, ar netgi paskolos antram būstui įsigyti. Kam jums gali prireikti dar vieno gyvenamojo namo ar naujo buto, paklausite?
Pasitaiko atvejų, kuomet keičiant būsto paskolos tiekėją bankas pasiūlo antrąjį būstą įsigyti kaip investiciją, pritaikydamas tokiai paskolai verslo paskolos sąlygas. Jungtinėje Karalystėje veikiantys bankai iš tiesų yra nemažai pasitarnavę ir prisidėję prie didelio „buy-to-let”, arba „pirk ir išnuomok” populiarumo visoje šalyje. Tačiau tai jau atskira tema.
 
Taigi, pasibaigus keturioms eksperimento savaitėms, ir per jas žingsnis po žingsnio susidėliojus asmeninių finansų prioritetus, būtų pravartu jų laikytis ir visus likusius metus. Žinoma, šis patariamasis planas yra tik viena iš daugelio priemonių, kurios gali prisidėti prie atsakingo ir sėkmingo asmeninių finansų planavimo. Vis dėlto, visų svarbiausia yra laikytis disciplinos planuojantis tiek išlaidas, tiek pajamas. Tad šiais naujaisiais metais linkiu visiems būti geriausiais savo pačių finansų šeimininkais.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Asmeniniai finansai, Pinigai, Finansai

Komentarai

Naujausi straipsniai