Evelina Uždavinytė   |   2010-05-17

Anapus tvoros

  
Anapus tvoros

Žiūrint reportažus apie praėjusį savaitgalį įvykusias eitynes „Už lygybę“ įkyriai lindo mintis, kad stebiu dokumentinį filmą iš zoologijos sodo, kuriame aršiai nusiteikę lankytojai bando suerzinti ir išprovokuoti vargšus gyvūnėlius, uždarytus aptvare.

eight: 150%;" class="MsoNormal">Tą patį šeštadienio vakarą Švedijos televizija parodė bene dviejų minučių reportažą apie Vilniuje įvykusį bandymą viešai deklaruoti lygias žmonių teises. Santūrūs švedų žurnalistai net keliskart akcentavo, kad eisenos dalyvius nuo įsiutusios minios saugojo apie 800 policijos pareigūnų. Žinoma, paminėjo ir neparlamentišką seimūnų K. Uokos ir P. Gražulio elgesį.

 Užsienio žiniasklaidoje – nuostaba

Pasijutau neakivaizdžiai sugėdinta, kad mano tautiečiai tokie netolerantiški kitaip mąstantiems. Vėliau teko teisintis ne kartą: draugai ir pažįstami, išgirdę apie „gėjų paradą“ Vilniuje,vis klausinėjo, ar iš tikrųjų lietuviai tokie nepakantūs mažumoms ir ar apskritai saugu ten važiuoti, jei nesi tradicinės šeimos atstovas. Kiti nuoširdžiai stebėjosi mūsų maldininkais, kurie lyg viduramžiais kryžiais ir maldomis bandė sustabdyti sostinės gatvėmis žingsniuojantį „blogį“.

Beje, liežuvis neapsiverčia tą eiseną vadinti „gėjų paradu“, nes tai toli gražu nepriminė tikros demonstracijos ar siautulingo parado.

Manau, tie keli tūkstančiai susirinkusiųjų paspoksoti į gėjus liko labai nusivylę. Jokių nuogybių, jokių įspūdingų kostiumų ar šou elementų. Apskritai ta eisena atrodė labai vargana ir netgi verta užuojautos.

Net nėra ką lyginti su pernai rugpjūčio mėnesį Stokholme vykusiu „Pride parade“. Va, ten tai buvo tūsas... Gatvėmis traukė minios originaliais kostiumais ar kaukėmis pasipuošusių žmonių, kurie nešė vėliavas, gėles, balionus ar plakatus, kai kurie buvo sulipę į milžiniškus sunkvežimius, iš kurių griaudėjo tranki muzika.

Tame parade dalyvavo ne tik homoseksualūs asmenys – buvo ir daug heteroseksualų, netgi šeimų su vaikais, kurie linksmai žygiavo su minia, linguodami į muzikos taktą. O kai nusibosdavo – išsprukdavo iš eisenos ir traukdavo į kokią kavinę gerti kavos ir sulčių.

Tiems tėvams, kurie pernai atsivedė atžalas į Stokholmo paradą, nė mintis nekilo, kad vaikai, išvydę tokį reginį, kaip mat užsikrės homoseksualumo virusu ar taps iškrypėliais. Jie tiesiog atėjo gerai praleisti laiko kartu su savo tautiečiais ir svečiais iš kitų šalių.

 Susikaupęs įniršis

O štai Lietuvoje labai svarus argumentas, kodėl nenorėjo leisti organizuoti šių eitynių – kad tokie renginiai traumuoja vaikus. Iš tiesų – tai, kas vyko sostinėje šeštadienį, būtų išgąsdinę ne vieną vaiką. Ne, kalbu ne apie kuklų eisenos dalyvių trepsenimą paupiu, o apie necenzūrinius žodžius, grasinimus, akmenų ir dūminių užtaisų svaidymą iš anapus metalinės tvoros, kur buvo susirinkę prieš eitynes nusiteikę tautiečiai.

Kita vertus, tokiam minios įniršiui yra daugybė paaiškinimų. Žmones išvargino krizė, nuolatinis pinigų trūkumas, baimė dėl ateities. Po įsimintinų sausio 16-osios riaušių prie Seimo daug kartų buvo bandoma suorganizuoti dar vieną mitingą prieš valdžios savivalę, tačiau vis kažko pritrūkdavo: gal gerų organizatorių, gal lėšų, gal pasiryžimo. O čia netikėtai tokia proga išlieti susikaupusias emocijas.

Negana to, daugelio tautiečių galvose dar labai gyva ir jautriai vibruojanti ką tik nuaidėjusi Drąsiaus Kedžio byla – taip lyg nejučia tarp homoseksualų ir pedofilų buvo padėtas riebus lygybės ženklas. Jie buvo pavadinti vienu žodžiu – iškrypėliai. O tada jau beliko švaistytis bjauriausiais įžeidimais ir lieti energijos perteklių, bandant išversti metalinę tvorą ar mėginant apspjauti policininką.

 Kaip galėtų būti?

Po kelių ar keliolikos metų Vilniuje, prie Neries, vyksta eitynės „Už lygybę“. Kelių ar keliolikos tūkstančių žmonių marga minia eina paupiu. Neša plakatus, dainuoja, skanduoja, šoka... Aplinkui matyti tik keli viešąją tvarką prižiūrintys policininkai. Prie Katedros močiutės meldžiasi už visų lietuvių gerovę ir sveikatą.

Eitynių dalyvius pasveikina parlamentarai ir iš užsienio atvykę svečiai. Jie kartu pražingsniuoja simbolinius metrus su eisenos dalyviais.

Ir nėra jokios minios anapus tvoros. Nes jokių tvorų nėra apskritai.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai