Tiesa.com   |   elegancija.eu   |   2015-01-10

Taupusis, kuklusis... milijardierius

  
Taupusis, kuklusis... milijardierius Kas slepiasi už didžiojo \\\\\\\\\\\\\\\"IKEA\\\\\\\\\\\\\\\" tinklo ženklo?

Klausimas, kiek pinigų iš tikrųjų turi baldų prekybos giganto IKEA įkūrėjas Ingvaras Kampradas, jau seniai kamuoja žurnalistus ir kaitina varguolių vaizduotę.

Kasmetiniame žurnalo „Forbes“ sudaromame turtingiausių pasaulio žmonių sąraše jo pavardė slankioja nuo penktos iki vienuoliktos vietos (su apytiksliai 22 milijardų dolerių vertės turtu).
Beveik šventasis
 
Paties I. Kamprado gyvenimo būdas daug kuo primena šventųjų gyvenimą, nors jis mėgsta išgerti ir atvirai vadina save alkoholiku… Jis mėgsta apsikabinti su visais, kurie jam patinka, o jo kuklumas ir taupumas yra tiesiog legendinis. Milijardierius skraido tik ekonomine klase ir gyvena pigiausiuose viešbučiuose, o išgertus „minibaro“ gėrimus, sakoma, pakeičia nupirktais parduotuvėje). Beje, pirmaisiais IKEA kompanijos gyvavimo metais jis versdavo savo darbuotojus gyventi viename kambaryje dviese ir net miegoti vienoje lovoje „valetu“…
 
I. Kampradas vairuoja 1993 m. aptriušusį „Volvo“ ir skatina IKEA darbuotojus naudoti abi popieriaus lapo puses. Pats antrą kartą panaudoja jau naudotus arbatos maišelius ir yra pastebėtas restoranuose grūdantis į savo kelnių kišenes druskos ir pipirų paketėlius. Žinoma, tik ne IKEA restoranuose, kur dažnai apsilanko užkąsti „pigaus maisto“. Sakoma, kad netgi kalėdines dovanas I. Kampradas perka jau po Kalėdų… Taip pigiau.
 
Kodėl?
Sunku pasakyti, kodėl. Pats I. Kampradas neigia esąs turtingas žmogus – esą IKEA priklauso jo paties įsteigtiems fondams, įsikūrusiems Nyderlanduose, Liuksemburge ir Lichtenšteine (žurnalui „Forbes“ jis teigė turįs „tik“ 4,2 milijardus dolerių turto). Iš tiesų šio milijardieriaus nuosavybės struktūra yra taip supainiota, jog niekas negali suvokti, kiek pinigų jis iš tikrųjų turi. Nuo 1976 m. I. Kampradas su šeima gyveno Šveicarijoje, Lozanoje ir taip išvengė privalomojo pajamų mokesčio. Be vilos Šveicarijoje, jis turi vynuogyną Prancūzijos Provanse ir didelį ūkį Smolende, Pietų Švedijoje – čia 2013 m., po antrosios žmonos mirties, atsistatydinęs iš IKEA valdybos pirmininkų ir perdavęs verslą savo jauniausiajam sūnui Mathiasui, jis grįžo gyventi.
 
1994 m. švedų žurnalistai iškapstė faktą, kad I. Kampradas 1942–1945 m. buvo aktyvus profašistinės organizacijos „Naujosios Švedijos judėjimas“ narys, o su jos įkūrėju Peru Engdahlu draugavo iki pat šeštojo dešimtmečio pradžios. Be kita ko, paaiškėjo, kad jo tėvas buvo aršus antisemitas, senelė – karšta A. Hitlerio gerbėja, o paties I. Kamprado namuose dar tebesaugoma karo metais leista A. Hitlerio knyga „Mein Kampf“.
 
Tiesa, I. Kampradas atviru laišku yra pareiškęs apgailestaujantis dėl šio nemalonaus fakto, o priklausymą profašistinei organizacijai jis pavadino „pačia didžiausia klaida savo gyvenime“, kurią jis padarė įtakojamas savo tėvo ir tuometiniuose Vokietijos Sudetuose gyvenusios senelės. O 2001 m. IKEA parduotuvė atsidarė ir Izraelyje.
 
 
  

Žymos: Verslas, Darbas, Pinigai

Komentarai

Naujausi straipsniai