Tiesa.com   |   2016-01-25

Statybų kompanijos vadovai: ne visada kaltas darbdavys

  
Statybų kompanijos vadovai: ne visada kaltas darbdavys
© Pixabay.com nuotr.
Jeigu statybininkai neatliktų savo darbo, o jums reikėtų padengti nuostolius, ar jūs džiūgautumėte?
Didžiąją daugumą lietuvių statybininkų pašnekovai apibūdino kaip vienus prasčiausių. Juos pralenkė kompanijoje dirbę rusai ir ukrainiečiai.

„Tiesos“ redakciją pasiekė Londone įsikūrusios statybų kompanijos vadovų skundas: lietuviai pasipiktinę žiniasklaidoje pilamu purvu. Neretai statybininkai dengiasi ėriuko kailiu vengdami iš tiesų prisiimti bent dalį atsakomybės už savo veiksmus ir spaudoje pasakoja tik apie „nedorus“ darbdavius.

Tai, pasak pašnekovų, ne visada yra tikroji tiesa. O kadangi dažnai darbdaviai į kaltinimus reaguoja atsitverdami tylos siena, tai istorijose atsispindi tik viena – besiskundžiančiojo – pusė.
Anonimais norėję likti tautiečiai pasidalijo savo patirtimi. Statybų kompanija veiklą pradėjo prieš metus, ir visą šį laiką teko atkakliai kovoti su nepareigingais ir elementarių taisyklių darbo vietoje nesilaikančiais darbdaviais.
 
Verslininkai pasakojo, jog darbo vietoje darbuotojai „lepinasi“ alumi, o kai kurie dažnai jaučiasi viršesni už tikruosius vadovus ir nesibodi jiems įžūliai įrodinėti savas tiesų ar nustatinėti savo taisyklių. Kai už netinkamą elgesį būdavo skiriamos finansinės nuobaudos, darbininkai greit įsijausdavo į aukos vaidmenį.
 
Iš 35 darbuotojų tik 15 – tinkamų
 
„Mūsų kompanija gyvuoja labai trumpą laiką – nuo praėjusių metų vasario, tačiau tikrai nesitikėjome, kad tiek ilgai teks ieškoti darbuotojų. Tinkamus darbuotojus, kuriais mes galime pasitikėti ir kurie gali pas mus dirbti, mums pavyko atrinkti tik dabar“, – atviravo vienas iš trijų su „Tiesa“ kalbėjusių statybos kompanijos vadovų.
„Kiekvienas darbdavys, įdarbinęs gerą darbuotoją, stengsis jį išlaikyti. Kartais net pats aukosis dėl darbininko, kad tik jam būtų gerai, kad jis neštų pelną, ir visi būtų laimingi. Pas mus dirbantys žmonės tobulėja, o gerai dirbantys užima geresnes pareigas, pakyla jų atlyginimas. Turime statybininkų, kurie pradėjo nuo pagalbinių darbuotojų, o dabar jie, galima sakyti, pakilę karjeros laiptais. Jokiu būdu nesakome, kad visi lietuviai darbininkai yra niekam tikę. Yra tautiečių, kurie tikrai stengiasi, ypač tie, kurie neseniai atvykę į šalį“, – dėstė vadovai.
 
Tiesa, jie pridūrė, kad lietuviai tikrai nebėra geidžiamiausi darbuotojai. Juos pralenkė rusai ir ukrainiečiai. Daugiausiai patikimų darbuotojų pavyko rasti pasinaudojus naudingomis pažintimis.
 
Lietuvių statybų bendrovėje šiuo metu dirba 15 darbuotojų, tačiau jie buvo kruopščiai atrinkti iš maždaug 35 kandidatų. Ir tuos išrinktuosius vadovai vertina lyg savo artimiuosius: darbuotojai visuomet gali užsukti į svečius atsigerti kavos ar prašyti pagalbos, kai prireikia.
 
Tik ką atvykę – dar „nesugadinti“
Pašnekovai pasakojo, kad ne kartą teko susidūrti su situacijomis ir suprasti, kad vos atvykę darbuotojai yra kur kas sąžiningesni ir patikimesni. Jie yra „nesugadinti“, stengiasi dirbti, nori siekti daugiau.
 
Tuo tarpu ne vienerius metus Jungtinėje Karalystėje pragyvenę statybininkai būna kur kas aršesni, o ir tobulėti nelinkę.
 
„Yra žmonių, kurie čia ilgai gyvena, tačiau neužsibūna jokioje kompanijoje. Darbe simuliuoja. Pavyzdžiui, dažydamas vonią keturias dienas gal ir planuoja darbus baigti penktą dieną. Kai jo paklausi: „Atsiprašau, bet ką tu darei keturias dienas?“ Jis atsako taip, lyg jis tavo vadovas, o ne tu – jo“, – piktinosi lietuviai.
 
Negana to, vienas akiplėša darbuotojas už nesumokėtą laiką parkavimo aikštelėje gavęs baudą pareikalavo, kad ją apmokėtų darbdaviai.
 
Pasitaikė ir tokių darbuotojų, kurie kreipėsi teigdami, kad jau esą viską išmano, tad reikalavo didžiausio atlygio, bet kai atvyko į darbo vietą, paaiškėjo, kad jų įrankių dėžėje tėra tik atsuktuvas ir plaktukas, o galvoje sukasi klausimas: „O kas tas glaistas?“
Jeigu turi savo kompaniją – esi milijonierius
 
Dar vienas blogas įprotis – svetimų pinigų skaičiavimas. Anot pašnekovų, daugelis statybininkų yra įsitikinę, kad jeigu jau žmogus turi savo verslą, jis – milijonierius.
 
„Paprasti darbuotojai retai kada pagalvoja, o dar rečiau suvokia, kiek mokesčių reikia sumokėti, kiek biurokratinių kliūčių nugalėti, kad pagaliau turėtum savo kompaniją. O vėliau juk ją reikia išlaikyti. Ir tu dirbi dieną naktį, kad žmonės, kuriuos pats įdarbinai, turėtų darbo vietą. Tik pastaroji dažnai svarbi ne visiems“, – apgailestavo lietuviai.
 
Reikalavimas: „Mokėk „juodais“!
 
Verslininkai priimamus į darbą darbuotojus supažindina su kompanijos taisyklėmis, taip pat informuoja, kad bendrovėje galioja vadinamoji „depozitinės savaitės sistema“. Naujiems darbuotojams ji dažniausiai pasirodo netinkama. Pastarieji bando įvesti savo taisykles.
 
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai darbdaviai prašomi mokėti atlyginimus „į vokelį“, mat legaliai uždirbti pinigai gali būti kliūtis gauti pašalpas.
 
„Ne paslaptis, kad sulaukiame skambučių su reikalavimu mokėti „juodais pinigais“. Su tokiais statybininkais net nesileidžiama į kalbas, nes aišku, kad jie gyvena iš pašalpų. Pas mus padirbėtų savaitę ar dvi ir eitų kitur. Kam reikalingi tokie darbuotojai?“ – retorinį klausimą iškėlė pašnekovai.
 
Palinkėjimas lietuviams statybininkams
 
„Dar prieš įkuriant įmonę mums atrodė, kad dokumentai ir visi leidimai bus pati sudėtingiausia dalis, tačiau visgi sunkiausia – surasti patikimą darbuotoją. Be abejo, tikime, kad yra ir tokių darbdavių lietuvių, kurie sukčiauja ir išnaudoja darbuotojus, nemoka jiems atlyginimų, ir mes nesmerkiame visų, kurie skundžiasi.
 
Visgi visada, prieš kreipdamiesi kur nors, pažvelkite į save iš kitos pusės, pabandykite suprasti darbdavius ir juos gerbti.
 
Jeigu jūs būtumėte darbdaviai, o jūsų darbininkai lėbautų darbo vietoje ir žaistų mobiliaisiais telefonais, ar jums tai patiktų?
 
Jeigu darbininkai jūsų klientams siūlytų mažesnes kainas ir periiminėtų jūsų projektus, ar būtumėte sužavėti?
 
Jeigu statybininkai tinkamai neatliktų darbo, o jums reikėtų padengti nuostolius, ar jūs džiūgautumėte?
 
Jeigu jums į atlapus kibtų jūsų pasamdytas darbininkas, ar leistumėtės kumščiuojami?“ – retoriškai klausė pašnekovai.
  

Žymos: Darbas, darbdaviai, Skaitytojo skundas, Statybininkai

Komentarai

Naujausi straipsniai