tiesa.com   |   LRT   |   2014-01-08

Spekuliacios minimalios algos tema

  
Spekuliacios minimalios algos tema Minimali alga iki 1509 litų jau 2015-aisiais reali atrodo tik populistams.

Darbiečiai užsimojo pakelti minimalią algą iki 1509 litų, tačiau biudžete pinigų tam nėra. Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė įsitikinusi, kad politikai vis delto turi surasti finansinių galimybių žengti šį žingnį. Pati politikė kol kas ekonominiais skaičiavimais nesiremia, tik sako, kad žmonės uždirba mažai, o jeigu Lietuva įsives kitąmet eurą, ištiks katastrofa. Apie tai ji pareiškė dalyvaudama LRT laidoje „Dėmėsio centre” kalbėdama su žurnalistu Edmundu Jakilaičiu.

 Kai šis savo laidos pašnekovės paklausė, kokiais skaičiavimais remiantis tai būtų galima padaryti, Seimo pirmininkė atšovė, kad nieko neįrodinės ir jokie skaičiavimai nereikalingi. „Aš nesiruošiu čia įrodinėti, pateikinėti skaičiavimų bei kalbėti ekonominiais terminais, nes Lietuvos žmonėms tai neįdomu ir nesuprantama“, – savo įsitikinimus dėstė politikė.
L. Graužinienė įsitikinusi, kad įsivedus eurą Lietuvoje kainos šokteltų keliasdešimt procentų, nors kitose šalyse maksimalus prekių augimas tesiekė apie tris procentus. Tad minimalią alga reikia kelti jau šiemet, o 2015-aisiais ją didinti iki darbiečių pažadėtis pusantro tūkstančio ribos. Dabar minimali alga „į rankas” sudaro kiek daugiau nei 800 litų.
 
Pasak ekonomistų, tžkalbos apie tokį drastišką minimalios algos kėlimą – tik artėjančių rinkimų triukas, nes ekonominė logika šiuo metu diktuoja kitokias realijas. Niekas nesiginčija, kad minimalų atlyginimą kelti reiktų, nes daugelis žmonių iš tikrųjų verčiasi sunkiai, tačiau galimybių biudžete tam šiuo metu nėra jokių. Mat daugiausiai minimalią algą gaunančių darbuotojų dirba viešąjame sektoriujei ir pirmiausia valstybei reiktų surasti lėšų mokėti didesnes alga samdomiems darbuotojams.
 
Verslininkai antrino, jog toks valdžios reikalavimas neturi nieko bendra su jų matematika. Mat per trumpą laiką įmonės nepradės staiga nešti gerokai didesnio pelno, dėl ko būtų galima žymiai padidinti atlyginimus.
 
Lietuva liko vienintelė iš Baltijos valstybių, kuriuoje necirkuliuoja Europos Sąjungos valiuta. Estija eurą įsivedė prieš kelis metus, o latviai – šiemet sausio 1-ąją.
 
  

Žymos: Politika, Darbas, Algos, Gyvenimas Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai