Mantas Petruškevičius   |   2014-10-22

Per darbo pokalbį – klausimai apie Čaką Norisą

  
Per darbo pokalbį – klausimai apie Čaką Norisą Dažnai teisingo ar neteisingo atsakymo į darbo pokalbio klausimus tiesiog nėra.

Ko gero, dauguma yra dalyvavę darbo pokalbyje ir gali prisiminti arba nujausti, kokia atsakomybės našta slegia kandidato į darbo vietą pečius. Dieną ir naktį prieš pokalbį kandidatai stengiasi pasiruošti kuo geriau, neretai ieško internete dažniausiai pasitaikančių klausimų ir atsakymų, kurių gali tikėtis tą Didžiąją dieną. Deja, susiplanuoti visko iki smulkmenų neįmanoma. Bet juk beviltiškų situacijų nebūna!

Kai kurie darbdaviai stengiasi išbandyti kandidatą lyg šaltu dušu ir sužinoti, kaip šis reaguotų atsidūręs pačiose netikėčiausiose situacijose. Vienas iš efektyviausių būdų – sąmoningai stengtis išmušti pretendentą iš vėžių ir užduoti pačius netikėčiausius klausimus, kokie tik gali būti. Darbdaviui svarbus ne pats atsakymas, o kandidato logika, kuria vadovaudamasis šis sugebės išsisukti iš provokuojančio klausimo. Jūsų dėmesiui – įdomiausi klausimai (ir atsakymai), kuriuos išsiaiškino darbo paieškos portalas glassdoor.co.uk, atlikęs darbuotojų apklausą. Niekada negali žinoti, juk galbūt vienas ar keli iš jų kada nors bus užduoti būtent jums.
Jeigu galėtumėte būti vienu iš Volto Disnėjaus sukurtų personažų, kurį pasirinktumėte?
 
Kaip tikriausiai supratote, teisingo ar neteisingo atsakymo į šį klausimą nėra. Kaip be išimties būna geriausioje animacijoje, kiekvienas personažas įkūnija vienokias ar kitokias žmogiškąsias savybes. Vis dėlto, prieš atsakant patariama pagalvoti, ar darbdavys norėtų įdarbinti Peliuką Mikį…
 
Kiek lėktuvų skrenda danguje?
 
Tai vienas iš neparankių ir tiesmukų klausimų, į kurį itin originalų atsakymą vargu ar pavyks surasti, nes atsakymas vienaip ar kitaip turėtų būti susijęs su skaičiais. „Flight Radar“ pateikiama informacija sunku patikėti, bet tai – faktas: piko metu, nuo 18 iki 21 valandos, Jungtinės Karalystės oro erdvėje skrenda net 20–25 tūkst. lėktuvų.
 
Kaip parduotumėte šaldytuvą eskimui?
 
Tai dažnas televizijų realybės šou, tokių kaip „Mokinys“ (angl. „The Apprentice“), klausimas. Juo stengiamasi išsiaiškinti, ar kandidatas turi pakankamai pardavimo įgūdžių ir motyvacijos.
Papasakokite apie paskutinį kartą patirtą „Eureka“ akimirką savo gyvenime.
 
Atsakant į šį klausimą geriau neminėti juokingų ar šmaikščių prisiminimų, kaip antai: „atkimšus alaus butelį su dantimis“ ar „su kojos pėda pasiekus savo ausį“. Šioje vietoje tikimasi sulaukti kiek rimtesnio atsakymo apie profesinius pasiekimus jūsų ankstesniame darbe.
 
Kiek žmonių kiekvieną dieną keliauja Londono metro?
 
Tai dar vienas su skaičiais susijęs klausimas, kuriuo tikimasi sužinoti kandidato į darbo vietą apsiskaitymą arba loginę intuiciją. Atsakymas: kasdien metro keliauja4 milijonai žmonių.
 
Ar jaffa pyragėlis (angl. Jaffa cake) yra priskiriamas sausainiams, ar pyragams?
Tai ne tik suktas klausimas – juo galima nesunkiai patikrinti net teisininkų žinias! Tiesa, labai specializuotos srities teisės darbuotojų žinias. Sunku patikėti, tačiau britiškojoje mokesčių inspekcijoje (HMRC) teisiniais reglamentais yra apibrėžta riba tarp sausainio ir pyrago, mat pyragėlių gamintojams pridėtinės vertės mokesčio lengvata taikoma, o sausainių – ne.
 
Kiek Londone yra statybinių kranų?
 
Šiuo atveju atsakymas ne toks svarbus, ir vargu, ar tikslų skaičių kas nors apskritai galėtų įvardyti – svarbiau pats mąstymo procesas. O jis, kaip pateikia portalas glassdoor.co.uk, galėtų būti kad ir toks: Londone gyvena 8 milijonai gyventojų ir dar maždaug 2 mln. kasdien keliauja į darbą sostinėje. Kadangi viename biurų pastate vidutiniškai galėtų dirbti apie 500 žmonių, o pastatai tarnauja 50 metų, Londone šiuo metu turėtų būti mažiausiai 400 kranų. Kaip matome, atsakymas nėra tikslus ar paremtas oficialia statistika. Tai tiesiog kiekvieno žmogaus vaizduotės nupieštas scenarijus, kuris nebūtinai turi būti tikslus – svarbiau pats (iš)mąstymo procesas.
 
Kurį ėjimą pasirinktumėte žaisdami rusišką ruletę – pirmą ar antrą?
 
Tokių ir panašių klausimų galite sulaukti, jeigu pretenduojate į darbą, kuriame reikia nemažai skaičiuoti ar praktiškai taikyti tikimybių teoriją. Nors tam, kad sužinotume tikrąjį atsakymą į šį klausimą (pirmasis ėjimas), reikėtų atlikti matematinius skaičiavimus, šį kartą to nedarysime. Tik verta nepamiršti, jog darbo pokalbyje galite pasijusti lyg sugrįžę į mokyklą ir, priklausomai nuo ieškomo darbo pobūdžio, sulaukti klausimų-uždavinių.
Kas nugalėtų brolžudiškoje kovoje: Čakas Norisas ar Godzila?
 
Jūs nesuklydote ir perskaitėte visiškai teisingai. Net ir tokio klausimo bet kada galite sulaukti rimto darbo pokalbio metu. Paprastai tokie ir panašūs klausimai pateikiami sąmoningai, ypač tada, kai kandidatas į darbo vietą akivaizdžiai jaudinasi ir interviu metu jaučiasi nepatogiai. Taip daroma tam, nuslūgtų pokalbio įtampa ir nebūtų „užsikirtimų“ ties kitais paprastais klausimais. Jeigu po tokio klausimo kandidatas dar labiau sutrinka, visiškai išmušamas iš vėžių ir pradeda dar labiau nervintis nežinodamas, ką atsakyti, tikėtina, kad darbdavys nebus sužavėtas.
 
Koks teisingas atsakymas į tokį klausimą? – be abejo, Čakas Norisas!
 
Video, kaip parašyti gerą CV Anglijoje žiūrėkite čia:

  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Darbas Lietuvoje

Komentarai

Naujausi straipsniai