Tiesa.com   |   „Dagens Næringsliv“   |   2012-09-05

Laikini imigrantai – aukso puodas Norvegijos biudžetui

  
Laikini imigrantai – aukso puodas Norvegijos biudžetui  Imigrantai Norvegijos vyriausybei sumoka daugiau mokesčių negu prašo pašalpų.

Keletą mėnesių Norvegijoje dirbantys atvykėliai yra puiki paskata Norvegijos biudžetui: jie sumoka kur kas daugiau mokesčių nei išsiurbia pinigų įvairių išmokų ir pašalpų pavidalu. Tarp tokių įvardijami ir lietuviai. Tačiau ilgesniam laikui vienoje turtingiausių Europos šalių apsistojantys imigrantai iš valstybės biudžeto prašo tiek pat pinigų kiek ir vidutinis norvegas.

 Laikraštis „Dagens Næringsliv“ pranešė, kad 2010 metais 117 tūkst. laikinų atvykėlių į Norvegijos biudžetą sumokėjo apie 5 mlrd. kronų mokesčių. Laikinais atvykėliais šioje Skandinavijos šalyje vadinami žmonės, gyvenantys ne ilgiau kaip šešis mėnesius.
Statistikos departamento (SSB) duomenimis, tik keletas procentų iš laikinų atvykėlių nusprendė likti Norvegijoje ilgesniam laikui. Tai reiškia, kad jie valstybei nesudaro beveik jokių išlaidų, nes nesinaudoja dosnios socialinės apsaugos sistemos privalumais. „Galima drąsiai sakyti, kad laikini atvykėliai neša pelną Norvegijos vešiesiems finansams. Šie žmonės išvyksta namo anksčiau nei suserga ar sulaukia pensijos“, - laikraščiui statistiką komentavo SSB tyrėjas Erlingas Holmøy.
 
2007 metų pabaigos duomenys rodo, kad šalyje ilgesniam laikui pasiliko tik 7,7 proc. laikinai uždarbiauti atvykusių žmonių. Dar geresnė naujiena Norvegijai yra tai, kad po metų beveik visi jų turėjo darbą – bedarbiais tapo vos 0,2 proc. iš 64 tūkst. atvykėlių. Be to, dalis imigrantų darbą iškeitė į mokslą.
 
Daugiausia laikinų darbuotojų Norvegija sulaukė iš Lenkijos, Lietuvos, Švedijos, Danijos ir D.Britanijos.
 
Tačiau imigracija turi ir kito medalio pusę. Ankstenis SSB tyrimas parodė, kad ilgesniam laikui įsikūrę atvykėliai ima naudotis Norvegijos valstybės teikiamomis paslaugomis: gydymu, nedarbo išmokomis ir kitokiomis priemonėmis. Dėl šios priežasties dalis gyventojų nėra patenkinti imigrantais kaimynais. Vis dėlto dalis ekspertų pabrėžia, kad atvykėliai socialinėmis paslaugos naudojasi tiek pat, kiek patys norvegai, o piktnaudžiavimo atvejų nustatyta nedaug.
  

Žymos: Norvegija, Migracija, Pašalpos, Darbas

Komentarai

Naujausi straipsniai