Mantas Petruškevičius   |   2013-08-27

Savo namus: pirkti ar nuomotis?

  
Savo namus: pirkti ar nuomotis? Būsto įsigijimo sąlygos Didžiojoje Britanijoje kasmet griežtėja.

Vieša paslaptis – nuosavo būsto įsigijimo sąlygos Didžiojoje Britanijoje kasmet griežtėja. Sostinėje Londone ir jo kaimynystėje tai ypač akivaizdu: be keleto šimtų tūkstančių grynaisiais arba, atitinkamai, keliasdešimties tūkstančių svarų pirminiam depozitui, į kalbas su naujais klientais nesileis nei didžioji dauguma pardavimų brokerių, nei bankai. Dėl to daugėja šeimų, kurios tampa atokesnių nuo Londono gyvenviečių naujakuriais.

Per pastaruosius penkis dešimtmečius vidutinis įsigyjančių savo pirmąjį būstą amžius D. Britanijoje nuolat augo. Vis tik dažniausiai tai jaunos šeimos. Statistika rodo, jog šiandien būstą jos nuomojasi vidutiniškai iki trisdešimties metų amžiaus, tai yra šešeriais metais ilgiau nei jų seneliai.
Apie savo antrąjį, jau geresnį ir erdvesnį būstą, rimčiau susimąsto tik penkto dešimtmečio slenkstį mindžikuojantys šalies gyventojai, kai tuo metu jų seneliai prieš pusę amžiaus neretai įsigydavo iš karto dvejus namus sulaukę vos 24 metų amžiaus (...) Vienus iš dvejų namų būdavo įprasta išnuomoti arba panaudoti darbo ar verslo reikmėms; maža ką – gali prireikti. Antrąjį šeimos būstą pirkti Anglijoje apsimokėdavo beveik visada. Ši sistema puikiai veikė ir tebeveikia šiandien, ypatingai atsigaunant ekonomikai.

NT rinka – išskirtinė
Didžiosios Britanijos nekilnojamojo turto rinka yra išskirtinė ir kone unikali tuo, jog būsto kainos čia nuolat auga ne tik dėl ekonominių aplinkybių, tačiau ir dėl nuolatinio pasiūlos trūkumo. Neverta net sakyti, kad kas dieną į šalį iš viso pasaulio atvyksta tūkstančiai naujų gyventojų. Per keletą metų prasigyvenę ir prakutę pastarieji čia kuria šeimas ir keliasi į jau nuosavus namus.
 
Dėl nespėjamų statyti gyvenamųjų būstų jų kainos nuolat auga dėl pačių paprasčiausių priežasčių – pasiūla mažesnė už paklausą. Kiek mažesnė, paklausite? Šiandienos emigracijos ir statybos tempais, už dešimtmečio ji bus lygi vienam milijonui namų. Nepamirškime ir Britanijoje nusėdančio kapitalo, kuris noriai investuoja į pamatus, plytas ir jų pinigus apsaugančius stabilius ekonominius stogus šioje šalyje.
Bet grįžkime prie temos. Dėl minėtų priežasčių (jų, be abejo, yra ir daugiau) būsto kainoms nuolat augant, pirmuosius namus už paskolas įsigijusios jaunos šeimos vėliau sulaukia banko pasiūlymo pirkti dar vieną. Atrodytų, keista? Visai ne, mat būsto vertė taip greitai stiebiasi į viršų, kad net nepastebimai tampate turtingesni (!) Tiesa, turtingesni ant popieriaus. Bet to užtenka, kad bankas pasiūlytų (ne)tikėtai išaugusio turto skirtumu apmokėti dar vieną pradinį įnašą, geriau žinomą kaip depozitą, ir geriausiomis sąlygomis toliau išmokėti abi paskolas. Tiesą sakant, minėtosios geriausios sąlygos tokiu atveju dažnai būna tokios geros – ir abiems paskoloms – kad neretai jų nepriimti būtų tiesiog neracionalu.
 
Nuomotis ar pirkti?
Taip Vakarų Europos šalys bei JAV visą pusę šimtmečio kūrė lėtą, reikalaujantį kantrybės, sunkų ir griozdišką, bet naudingą visiems (nepaisant krizės) nekilnojamojo turto mechanizmą, prie kurio šiandien gali prisiliesti visi gyvenantys šioje šalyje.
 
Tačiau prisiliesti prie savo nelygu prie svetimo. Ne paslaptis, kad didžioji dalis atvykusių naujų gyventojų, taip pat ir lietuvių, būstą nuomojasi sostinėje Londone. Pastaraisiais metais nesunku pastebėti ir augančių nuomos kainų, o pučiančio vėjo kryptis čia greitu metu taip pat neturėtų pasikeisti. Šioje vietoje galima būtų teigti su gana didele tikimybe, kad per ateinantį dešimtmetį nuomos kainos mažėti neturėtų. Greičiau priešingai. Kodėl taip sakau? Nes Londone ir šalies pietryčiuose iš minėto milijono reikalingų namų trūkumas bus didžiausias. Jau ateinantį dešimtmetį, 2022 metais naujų gyvenamųjų namų poreikis čia turėtų siekti 700 tūsktančių. Tuo metu visame pietryčių regione pastatyti jų ketinama tik pusę milijono.
Vieno atsakymo, arba recepto, kaip reikėtų elgtis ar kokį sprendimą priimti kiekvienu skirtingu atveju, pateikti neįmanoma. Priklausomai nuo aplinkybių, vaizdžiai kalbant, kai kam gali tekti gydytis vaistais, kiti gi galbūt gers tik vitaminus. Pabaigai, galima daryti išvadą, jog pirmą kartą peržengti nuosavo būsto slenkstį šiandien yra sunkiau nei tai buvo bet kada anksčiau. Tačiau tą galiausiai padarius ateityje išmokėti būsto paskolą gali tapti lengviau nei pakelti augančių nuomos kainų naštą.
  

Žymos: Būstas, Gyvenimas Anglijoje, Būstas Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai