Mantas Petruškevičius   |   2015-03-18

Naujausių prietaisų vieta namuose

  
Naujausių prietaisų vieta namuose Elektrinės džiovyklės pagrindą sudaro elektrinis mechanizmas, pastatomas po drabužiais ir pučiantis
Technologija išmani dar ir tuo, kad, be avarinio signalo, pasigirsta žmogaus balsu kalbantis robotas, kuris šeimininkui duoda saugios evakuacijos nurodymus nelaimės atveju.

Kadaise naujausios technologijos namuose buvo naujas kompaktinių diskų grotuvas, mikrobangų krosnelė ir elektrinis radiatorius. Šiandien technika tiek pažengusi į priekį, kad visus šiuos būtiniausius namų įrenginius galime valdyti tiesiai iš savo telefono būdami kitame pasaulio krašte.

Nuo bevielių elektros lempučių, kurios groja muziką, valdymo namuose iki naujausių elektroninių šildymo sistemų, veikiančių per atstumą – tokius ir panašius naujausius technikos išradimus seniau buvo galima pamatyti tik fantastiniuose filmuose. Šiandien tai – namų buities dalis.
Elektrinės drabužių džiovyklės
 
Tai vienas iš paprastų sprendimų, kuriam nereikia nei itin didelių investicijų, nei daug vietos namuose. Elektrinių džiovyklių veikimo principas suprantamas daugeliui, o sparčiai augantis prekės populiarumas verčia buitinių prekių parduotuves apsirūpinti didesniais šių buitinių prietaisų kiekiais.
 
Elektrinė drabužių džiovyklė yra tarpinis sprendimas tarp visiems gerai žinomo įprasto būgninio džiovintuvo ir skalbinių virvės kieme. Prietaiso pagrindą sudaro elektrinis mechanizmas, pastatomas po drabužiais, pučiantis į juos šilumą. Užtenka drabužius sukabinti ant pakabos, uždengti specialia šilumą sulaikančia širma ir prietaisą įjungti į elektros lizdą. Viduje generuojama šiluma per kelias valandas išdžiovina visą kalną drabužių, jų nesugadindama ir nepažeisdama medžiagos.
 
Skeptikai teigia, kad prietaisas labiau tinka smulkiems ir lengviems kasdieniams drabužiams. Didžiausias privalumas – nedidelės elektros energijos sąnaudos. Pavyzdžiui, „Marilyn Air Dryer“ džiovyklė, kuri kainuoja 100 svarų, savo reklamoje skelbia sunaudojanti iki 90 procentų mažiau elektros energijos nei įprastas būgninis šildytuvas. Pastarasis per vieną džiovinimą paprastai sunaudoja 50 pensų vertės elektros energijos.
Iš darbo valdomas šildytuvas
 
Kitas buityje populiarėjantis technologinis sprendimas – per atstumą valdoma namų šildymo sistema. Ją sudaro nedidelis prietaisas, tvirtinamas prie šildytuvo. Jį galima išjungti, įjungti, nustatyti automatinį laiko mechanizmą ir kaitalioti temperatūrą naudojantis specialia programėle išmaniajame telefone.
 
Sistema pritaikyta veikti su didžiąja dalimi visų D. Britanijoje naudojamų karšto vandens šildytuvų. Jos nauda akivaizdi: galite kada panorėję išjungti šildymą namuose ar reguliuoti norimą temperatūrą prieš grįždami į namus. Išvykus ilgesniam laikui, per atstumą stebėti temperatūrą namuose taip pat gali būti naudinga.
 
Šiuo prietaisus gamina ne vienas tiekėjas. Keletas iš jų: „Hive“, „Nest“ ir „Climote“. Pastarosios duomenimis, šios gamintojos klientai teigia už šildymą mokantys apie penktadaliu mažiau nei seniau. Vieno iš šių prietaisų kaina svyruoja nuo 160 iki 300 svarų.
„Kalbanti“ signalizacija
 
Naujos kartos įrenginiai gali padėti ne tik efektyviau tvarkytis buityje ir sutaupyti apčiuopiamas pinigų sumas, bet ir apsaugoti namus nuo gaisro ar vagių.
 
Nuotolinius valdymo prietaisus karšto vandens šildytuvams gaminanti „Nest“ skelbiasi parduodanti 89 svarus kainuojančius dūmų atpažinimo prietaisus. Namuose pasirodžius dūmams ir suveikus priešgaisriniam signalui, į mobilųjį telefoną išsiunčiama žinutė informuoja savininką apie gresiantį pavojų.
 
Kitas įdomus ir paprastas techninis sprendimas – reakcija į padidėjusią anglies dioksido koncentraciją ore. Jeigu CO2 koncentracija virtuvėje padidėja, netrukus įsijungia apsaugos sistemos garsinis signalas.
 
Technologija išmani dar ir tuo, kad, be avarinio signalo, pasigirsta žmogaus balsu kalbantis robotas, kuris šeimininkui duoda saugios evakuacijos nurodymus nelaimės atveju.
Prieš gerą dešimtmetį tokias technologijas dažniau buvo galima išvysti fantastiniuose filmuose, negu buityje. Šiandien tai pamažu tampa nauja norma, į tai investuoja technologijų pasaulio gigantai. Kalbanti evakuacinė sistema sulaukė išskirtinio „Google“ kompanijos dėmesio. Į ją gaminančią „Nest“ įmonę technologijų milžinė investavo per 3,2 milijardo JAV dolerių vien dėl jų išrastos ir ištobulintos kalbančio namų roboto sistemos.
 
Grojanti bevielė lemputė
 
Ar galėjote kada nors įsivaizduoti, jog ateityje naudositės elektros energiją taupančiomis lemputėmis, kurias galėsite išjungti ir įjungti naudodamiesi telefonu, be to, jos dar ir gros muziką? Prieš trejetą dešimtmečių už tokius pasvaičiojimus buvo galima nesunkiai susilaukti balto bilieto į „reabilitacinę“ įstaigą, kurioje sienos minkštos, o marškiniai, sako, labai nepatogūs. Šiandien tokios lemputės yra daugeliui prieinama realybė.
 
Kol kas vienas iš didesnių šių lempučių trūkumų yra tai, kad kol kas jos dar nėra tokios pigios, kaip įprastos halogeninės ar kaitrinės lempos, tačiau tai – netolimos ateities klausimas. Didžiuosiuose elektronikos prietaisų prekybos centruose ją galima įsigyti už 50 svarų, internete – šiek tiek pigiau.
Lempučių veikimo principas taip pat nėra sudėtingas. Kiekviena tokia lempa įsukama kaip įprasta, o viduje turi bevielio interneto bangas (Wi-Fi) gaudantį mikrosiųstuvą, kuriuo kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu galime nusiųsti signalą išsijungti ir vėl įsijungti.
 
Šias lemputes gamina vis daugiau elektronikos kompanijų. Viena iš jų, „MiPow“, sukūrė lempą su integruotu „Bluetooth“ garsiakalbiu, kuris veikia kaip muzikos grotuvo dalis. Jį galima be vargo valdyti tiek per nešiojamąjį kompiuterį, tiek mobiliuoju telefonu.
 
Pasak gamintojų, jų išradimas skirtas ne tik pramogai, bet ir praktiškam naudojimui namų buityje. Planuojama, kad per metus viena tokia lemputė turėtų sutaupyti vidutiniškai 35 svarus, palyginti su įprasta kaitrine lempa.
 
Be to, net ir viena tokia lemputė namuose veikia kaip puiki apsisaugojimo nuo vagių priemonė. Išvykus ilgesniam laikui iš namų, iš bet kurio pasaulio krašto galima kelioms valandoms ar ilgiau įjungti ir išjungti šviesą ir taip praeivių akims sudaryti įspūdį, kad namai ne tušti.
 
Taigi gyventi saugiai ir išmaniai šiandien yra paprasčiau ir lengviau nei anksčiau. Naudokimės technologijų išradimais ir būkime ne tik išmanūs, bet ir sumanūs!
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Technologijos, išradimai,

Komentarai

Naujausi straipsniai